Motoryzacja

Aerodynamika ma ogromny wpływ na samochód: McLaren 720S jest tego świetnym przykładem

MA
Marek Adamowicz
2

Nowoczesne samochody sportowe są prawdziwymi dziełami sztuki. Stworzenie takiego auta wymaga ogromu pracy i wysiłku. Zwłaszcza w kwestii aerodynamiki. Świetnym przykładem jest tutaj McLaren 720S.

Współczesny samochód sportowy to nie tylko duży i mocny silnik, który pozwala błyskawicznie rozpędzić się do zawrotnych prędkości. Bardzo ważną kwestią przy projektowaniu i konstrukcji takich aut jest punkt o nazwie aerodynamika. Teraz nie wystarczy stworzyć wyłącznie opływowej sylwetki, ale trzeba też zwracać baczną uwagę na odpowiednie rozprowadzenie strumieni powietrza, które opływają jadący samochód. Coraz częściej stosuje się różnorakie nakładki, spojlery czy inne ruchome elementy, które aktywują się przy różnych prędkościach.

Nie inaczej jest w przypadku auta o nazwie McLaren 720S. Myśl przewodnia, która towarzyszy konstruktorom McLarena brzmi: „methodical pursuit of speed”. Można to przetłumaczyć jako „metodyczne dążenie do prędkości”, bowiem nowoczesne auta są po prostu coraz szybsze. Dlatego też do tego samochodu użyto wielu elementów wykonanych m.in. z włókna węglowego, które pozwoliły na zdecydowane dopracowanie aerodynamiki w tym sportowym aucie. Chociaż sama stylistyka nie do końca będzie się podobać, to konstruktorzy chwalą się, że żaden element nie jest dziełem przypadku. W końcu nie sztuką jest rozpędzić auto, które napędzane jest podwójnie doładowanym V8 o pojemności 4 litrów. Osiągnięcie 100 km/h w McLarenie 720S trwa zaledwie 2,7 sekundy.

Poniższy materiał filmowy został nagrany w głównej siedzibie marki umieszczonej w Woking w Wielkiej Brytanii. Doktor Ryan Conversano bardzo szczegółowo wyjaśnił cały proces tworzenia takiego auta jakim jest McLaren 720S oraz niemal każdy element pakietu aerodynamicznego tego auta. Sam McLaren 720S będzie niedługo oficjalnie też dostępny w Polsce, gdyż w ciągu najbliższych tygodni ma zostać otwarty oficjalny salon z serwisem brytyjskiej marki.

Zobaczcie zatem szalenie ciekawy materiał, pokazujący tworzenie takiego sportowego dzieła sztuki na kołach, jakim jest McLaren 720S.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu