Płatności i bankowość

mBank ostrzega przed nowym wirusem na Androidzie

Grzegorz Ułan
mBank ostrzega przed nowym wirusem na Androidzie
25

Do tej pory najbardziej popularną formą wykradania danych do bankowości elektronicznej był tzw. pishing, rozsyłany emailem i zachęcający do logowania się w na stronach podszywających się pod strony banków. Teraz pojawił się nowy wirus, tym razem na urządzeniach mobilnych z systemem Android, dość sprytnie działający i mogący zmylić niejednego klienta banku.

Jak działa? Na zainfekowanym telefonie, podczas uruchamiania aplikacji mobilnej mBanku wyskakuje okienko w barwach banku, informujące o koniecznosci weryfikacji numeru telefonu. W przypadku, gdy przejdziemy dalej proszeni jesteśmy o podanie swojego numeru i wygenerowanego kodu PIN, a następnie danych już serwisu transakcyjnego mBanku.

W tym momencie przestępcy mają już wszystkie dane, mogą dzięki nim zlecić przelew z naszego konta na swój rachunek, a SMS autoryzacyjny przekierować na podstawiony numer telefonu.

Jeśli podczas uruchamiania aplikacji mobilnej mBanku pojawia się u Was taki komunikat, jak na pierwszym zrzucie, to na pewno telefon jest już zainfekowany. Konieczne jest więc, aby od razu zmienić hasło do serwisu transakcyjnego oraz PIN-u do aplikacji mobilnej mBanku, no i oczywiście niezbędny będzie format telefonu, poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych.

mBank radzi również, by korzystać z mobilnej autoryzacji przelewów, które są bezpieczniejsze od SMS-ów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu