12

Material Design wkradł się do Facebooka na Androida

Niespodziewanie nawet programiści odpowiadający za mobilną aplikację Facebooka dostrzegli zalety Material Design. Najnowsza wersja beta klienta dla Androida wykorzystuje część elementów z nowego interfejsu. Może nie wywrócono wszystkiego do góry nogami, ale w bardzo przemyślany sposób wkomponowano je do dotychczasowej stylistyki. Facebook w Material Design? Nie przypuszczałem, że kiedykolwiek twórcy oficjalnej aplikacji dla Androida wykorzystają nowy […]

Niespodziewanie nawet programiści odpowiadający za mobilną aplikację Facebooka dostrzegli zalety Material Design. Najnowsza wersja beta klienta dla Androida wykorzystuje część elementów z nowego interfejsu. Może nie wywrócono wszystkiego do góry nogami, ale w bardzo przemyślany sposób wkomponowano je do dotychczasowej stylistyki.

Facebook w Material Design? Nie przypuszczałem, że kiedykolwiek twórcy oficjalnej aplikacji dla Androida wykorzystają nowy interfejs. Tym bardziej nie spodziewałem się, że nastąpi to tak szybko. Najnowsza wersja beta u niektórych użytkowników (dotyczy to jedynie wąskiego grona) klienta serwisu aktywuje elementy nowego interfejsu. Nie jest tego dużo i szczególnej rewolucji nie należy się spodziewać. Wydaje mi się jednak, że właśnie powstał świetny fundament do kolejnych zmian, które uczynią Facebooka dla Androida ładniejszym i lepiej komponującym się z samym systemem.

2014-12-05_133444

Co się zmieniło? Przede wszystkim odświeżono wygląd wielu ikonek. Teraz są one kolorowe, spłaszczone i okrągłe. Przypominają w ten sposób m.in. Gmaila oraz inne oficjalne aplikacje Google’a. Widać, że mamy do czynienia z wersją beta, bo jeszcze wiele elementów nie jest spójna. Trzeba jednak przyznać, że twórcy postarali się i całkiem dobrze wkomponowali elementy Material Design do aplikacji. Inna sprawa, że spłaszczony interfejs mobilnego Facebooka po prostu dobrze pasuje do tej stylistyki i nie wymaga jakiejkolwiek gimnastyki.

2014-12-05_133436

Oczywiście do nazwania oficjalnego klienta Facebooka w pełni zgodnym z Material Design jeszcze sporo brakuje. Przede wszystkim programowi brakuje spójności. Część elementów, jak np. wysuwany zza lewej krawędzi panel znajomych, trąci ciągle starą stylistyką i straszy wypukłościami. Inne już dawno przeszły na wyższy poziom i godnie reprezentują trend flat design. Pomieszanie z poplątaniem.

Mam nadzieję, że zanim program doczeka się ostatecznego redesignu twórcy wezmą pod uwagę jego rozmiary i zadbają o to, żeby w każdym miejscu prezentował się podobnie. Zresztą, jak sami zaznaczają, do stabilnej wersji Material Design nie trafi zbyt prędko. Pozostaje zatem na razie podziwiać zrzuty ekranu.