Felietony

Masz kilkuletnie BMW? Może je otworzyć każdy! Za pomocą urządzenia z internetu

Marcin Kamiński
Masz kilkuletnie BMW? Może je otworzyć każdy! Za pomocą urządzenia z internetu
8

Stosowanie nowoczesnych kluczyków w samochodach to nie tylko lepsze zabezpieczenie przed kradzieżą, lecz także wygoda. Tak przynajmniej mogło wydawać się większości z Was. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Wiele samochodów niemieckiej marki BMW, wyprodukowanych po 2006 roku i wyposażonyc...

Stosowanie nowoczesnych kluczyków w samochodach to nie tylko lepsze zabezpieczenie przed kradzieżą, lecz także wygoda. Tak przynajmniej mogło wydawać się większości z Was. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Wiele samochodów niemieckiej marki BMW, wyprodukowanych po 2006 roku i wyposażonych w elektroniczny kluczyk, można otworzyć w mniej niż minuty za pomocą urządzenia i aplikacji kupionych przez internet.

Już w roku 2011 zaczęły się pojawiać pierwsze zgłoszenia o podejrzanych kradzieżach samochodów marki BMW. Podejrzanych, bo przeprowadzonych bardzo szybko i praktycznie bez śladów włamania. Po dochodzeniu brytyjskiej policji wiadomo już, że nowa metoda złodziei wykorzystuje obecność komputera pokładowego w pojeździe, który kontroluje działanie kluczyka elektrycznego i uruchamianie silnika. Za pomocą specjalnego urządzenia i programu możliwe jest zaprogramowanie nowego, czystego kluczyka, który posłuży do uruchomienia samochodu. Proceder ten trwa mniej niż trzy minuty. Tak oto nowa technologia obróciła się przeciwko nam.

Co niepokojące, tego typu kradzieże to poważny i narastający problem nie tylko dla marki BMW – podobne przypadki zdarzają się u innych producentów, którzy korzystają z nowoczesnych rozwiązań w swoich produktach. A to oznacza, że praktycznie każdy pojazd nie starszy niż kilka lat jest potencjalnie zagrożony.

Nikt nie twierdzi, że zamki na tradycyjny klucz są bezpieczne, jednak jak pokazuje powyższy przypadek, najnowsze osiągnięcia w zamykaniu pojazdów również można obejść.

I na koniec - jakie są rady dla posiadaczy samochodów z kluczykiem elektronicznym? W autoryzowanej stacji obsługi należy zaktualizować oprogramowanie komputera samochodu do możliwie najnowszej wersji. Dodatkowo przy każdym zamykaniu pojazdu z pilota warto poruszyć klamki i sprawdzić, czy zamki faktycznie się zamknęły.

Źródło obrazka: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

bmw