Gry

Mafia wraca, w nowym, lepszym (?) wydaniu. Wydawca gry znowu chce was oskubać

Kamil Pieczonka
21

Kilka dni temu twitterowe konto gier Mafia odżyło po 2 latach ciszy i zaczęło publikować kolejne posty. Wczoraj pojawił się teaser, który zapowiada nowe wydarzenie na 19 maja, czyli najbliższy wtorek. Wygląda na to, że wydawca szykuje nam kolejne odgrzewane kotlety.

Mafia 2 w przyszłym tygodniu, Mafia 1 Definitive Edition w sierpniu

Trudno nie odnieść wrażenia, że wydawcy gier coraz częściej idą na łatwiznę i zamiast tworzyć nowe gry, postanawiają odświeżyć stare tytuły, które niegdyś cieszyły się dużą popularnością. I nie zrozumcie mnie źle, nie mam nic przeciwko temu, odświeżenie grafiki w wielu starszych grach ma swoje zalety, ale nie wiem czy jest w porządku aby taką grę sprzedawać ponownie w cenie całkiem nowej ;-). To jedna musi się opłacać, bo obok remake'ów takich jak Final Fantasy VII, który jest praktycznie nową grą, powstają też takie potworki jak Warcraft 3: Reforged, za który mocno oberwało się Blizzardowi. Miejmy nadzieję, że w przypadku zapowiedzianych wczoraj nowych wersji Tony'ego Hawka pójdzie lepiej.

Seria gier Mafia również cieszy się sporą estymą graczy i to nawet pomimo tego, że każda część została stworzona przez inne studio. Pierwsza Mafia zadebiutowała w 2002 roku na PlayStation 2, Xboksie i PC, a odpowiadało za nią studio Illusion Softworks. To chyba jedna z lepszych gier swojej epoki. Mafia II stworzona przez  2K Czech pojawiła się w 2010 roku na PS3, X360 i PC, a trzecia część stworzona przez Hangar 13 debiutowała w 2016 roku na PS4, Xbox One i PC. Wygląda na to, że teraz 2 pierwsze tytuły doczekają się małego odświeżenia.

Teaser jeszcze wiele nie zdradza, ale z pomocą przyszedł Microsoft, który na swoich stronach opublikował (a później szybko usunął) zapowiedź gry Mafia: Definitive Edition. Wedle tych informacji, remaster remake pierwszej części całej trylogii pojawi się już 28 sierpnia. Według informacji zawartych na stronie, odświeżono nie tylko grafikę, ale wzbogacono również rozgrywkę i całą historię. Oficjalna zapowiedź powinna mieć miejsce w przyszłym tygodniu. Wygląda też na to, że jeszcze szybciej pojawi się Mafia 2: Definitive Edition, która będzie tylko delikatnie odświeżona, ale za to będzie zawierać wszystkie DLC jakie pojawiły się dla tego tytułu. W tym przypadku będzie to pewnie próba sprzedaży starej gry, w nowym opakowaniu.

Remastery i remake'i to nie tylko domena gier

W gruncie rzeczy remastery to nic nowego, w świecie filmu co jakiś czas pojawiają się nowe wersje starych hitów. Takim filmom jak chociażby pierwsza trylogia Gwiezdnych Wojen podniesienie rozdzielczości do 4K z pewnością wychodzi na dobre. Z drugiej strony mamy też sporo remake'ów, czyli starych hitów nakręconych ponownie, z nowymi aktorami i wykorzystaniem nowych technologii. To nie zawsze wychodzi dobrze, ale nie jestem z zasady sceptykiem. Czasami stare historie opowiedziane na nowo wypadają lepiej, a z pewnością pozwalają się z nimi zapoznać młodszemu pokoleniu, bo nie oszukujmy się, mało kto sięga po stare klasyki. Nie wszystko starzeje się tak dobrze jak Ojciec Chrzestny.

Uwaga: w pierwszej wersji artykułu napisałem, że Mafia: Definitive Edition będzie remasterem, okazuje się jednak, że będzie to prawdopodobnie remake z dodatkową zawartością.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu