Apple

macOS Ventura - poznajcie nowy system dla komputerów Apple!

Kacper Cembrowski
macOS Ventura - poznajcie nowy system dla komputerów Apple!
10

Kolejną nowością pokazaną podczas tegorocznego WWDC jest nowy system dla komputerów Apple. Poznajcie macOS Ventura!

Stage Manager, czyli ilość otwartych okien nie będzie już straszna

Pierwszą pokazaną nowością jest Stage Manager, który ma pomóc użytkownikom sprawnie korzystać z komputera w momencie, w którym mamy otwarte całe mnóstwo okien w jednej chwili. Dzięki temu, okno w którym aktualnie wykonujemy operacje będzie widoczne w centralnej części wyświetlacza, a cała reszta - po lewej stronie ekranu.

Całość pozwoli na szybkie przełączanie się między otwartymi oknami i grupowaniem aplikacji w bocznej części, wygodnie je przemieszczając. Dzięki tej funkcji, praca z wieloma włączonymi aplikacjami nie będzie żadnym problemem. Kiedy klikniemy w sam pulpit, wszystkie aplikacje zsuną się na bok, pozwalając nam na bezproblemowy dostęp do plików na biurku.

Ulepszony Spotlight i funkcja wyszukiwania w Mail

Apple postanowiło również rozbudować Spotlight, gwarantując zdecydowanie lepsze wyniki oraz dodając wiele nowych możliwości z poziomu wyszukiwania, na przykład może teraz znajdować obrazy w bibliotece zdjęć, znajdować tekst w obrazach i otwierać skróty. Spotlight został również dodany na dole ekranu głównego iOS. Dzięki temu Spotlight stanie się jedną z najbardziej przydatnych funkcji w komputerach z macOS - dobrze, że Apple postanowiło poświęcić temu więcej uwagi.

Ulepszeń doczeka się również aplikacja Mail, która zyskała funkcję korekty i autokorekty. Poczta również otrzyma nowe funkcje wyszukiwania - widać więc, że znak lupy nie wychodził pracownikom Apple z głowy. Poza tym Mail zaoferuje przypomnienia i zaplanowane wysyłanie wiadomości.

Safari i grupowe przeglądanie kart

Na swoje 5 minut zasłużyło również Safari. Jak dowiedzieliśmy się podczas konferencji, będziemy mieli możliwość udostępniania swoich kart znajomym, w celu łatwiejszego wspólnego odkrywania sieci. Hasła w przeglądarce mają również zostać zastąpione pękiem kluczy wbudowanym w nasze urządzenie na podstawie danych biometrycznych. Klucze dostępu będą działać bezproblemowo na różnych platformach, a standard nosi nazwę FIDO Alliance.

Mac stanie się urządzeniem gamingowym?

Granie na Macach jest niemożliwe? Jak widać, w Apple bardzo chcą, żeby to stwierdzenie stało się przeszłością. Poruszono temat Metal 3, który ma „wyzwolić pełny potencjał Apple Silicon na nadchodzące lata" i przynieść na komputery z nadgryzionym jabłkiem w logo takie produkcje jak No Man's Sky czy Resident Evil 8: Village. Skalowanie Metal Effects pozwala pracować z większą liczbą klatek na sekundę, renderując klatki o niższej rozdzielczości i następnie je zwiększając.

iPhone może być kamerą Maca

Jeśli jakość kamery w MacBooku Was nie zadowala, już wkrótce będziecie mogli kupić stojak, który sprawi, że kamerą może być nasz iPhone. Biorąc pod uwagę, że w obecnych czasach rozmowy online z wykorzystaniem kamerek internetowych są praktycznie codziennością, taka możliwość jest dość istotna. Ceny stojaczka jednak nie ujawniono.

Która nowość z macOS Ventura spodobała Wam się najbardziej? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu