Apple

Najnowszy macOS Catalina już dostępny - co nowego w aktualizacji?

Konrad Kozłowski
Najnowszy macOS Catalina już dostępny - co nowego w aktualizacji?
27

Najnowsza odsłona systemu operacyjnego macOS Catalina jest już dostępna do pobrania. Co nowego dla posiadaczy MacBooków i iMaków przygotowało Apple tym razem?

Zanim przejdziemy do nowości, które serwuje macOS Catalina, warto napisać, że w przeciwieństwie do iOS 13 zawierającego sporo błędów, system dla komputerów Apple wydaje się być od nich wolny. W związku z tym, instalacja aktualizacji jest jak najbardziej wskazana, bo lista poprawek i zmian zdecydowanie do tego zachęca.

Nowości w macOS Catalina

Aplikacje z iPada, Apple Arcade

Pierwszą z nowości, o jakiej wspomnę, będzie obsługa projektu Catalyst, dzięki któremu deweloperzy mogą przygotowywać porty aplikacji z iPada dla macOS. W konsekwencji takiej programy i gry jak Twitter, Post-It czy Asphalt 9 pojawią się na macOS w App Store do pobrania. Nie wiemy, jak dużą popularnością będzie się cieszyć taka metoda opracowywania aplikacji, ale jeśli będzie się sprawdzać, to można spodziewać się pojawienia się sporej liczby aplikacji, której do tej pory na macOS dostępne nie były.

Ponadto, macOS Catalina to obecność Apple Arcade, czyli subskrypcji z grami na każdą z platform Apple - jeden abonament zapewnia dostęp do gier na iOS, iPadOS, tvOS oraz macOS. Koszt to 24,99 zł, a w ofercie dostępnych jest ponad 100 gier. Spora część z nich wspiera kontrolery od Xboxa i PlayStation, więc rozgrywka może toczyć się w komfortowych warunkach.

Nowe aplikacje Muzyka, Podcasty, Apple TV oraz tryb Sidecar

Zupełnie nowa wersja aplikacji Przypomnień oraz drobniejsze poprawki w Safari, Notatkach i Zdjęciach też będą zauważalne dla ich użytkowników. Nie sposób przeoczyć nowe aplikacje Podcasty, Muzyka i Apple TV, które zastępują iTunes. Ta ostatnia jest też bramą do nowej usługi VOD Apple TV+, w której już 1 listopada pojawią się nowe oryginalne seriale Apple, jak The Morning Show, For All Mankind czy See.

Pojawia się także nowa aplikacja Lokalizator oraz rozbudowane funkcje śledzenia użytkowania komputera z macOS Catalina. Dzięki Sidecar będziecie mogli użyć iPada jako dodatkowego ekranu dla Waszego Maca.

Zobacz też: iOS 13 - recenzja. Lista zmian i wspieranych urządzeń

Wszystkim nowościom dokładnie przyjrzymy się już niedługo i podzielimy się z Wami wrażeniami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu