Polska

Machine Learning, IoT, Alexa – Amazon w Gdańsku robi cuda i chce to teraz pokazać

Tomasz Popielarczyk
Machine Learning, IoT, Alexa – Amazon w Gdańsku robi cuda i chce to teraz pokazać
4

Mówicie Amazon w Polsce i co myślicie? Centra logistyczne? Kindle? To oczywiście dobre skojarzenia, ale nie najlepsze. Otóż niezwykle istotną rolę w naszym kraju odgrywa placówka w Gdańsku, gdzie amerykański gigant rozwija kluczowe dla swojego (i całej branży) rozwoju technologie. Teraz zamierza to pokazać wszystkim zainteresowanym.

Skąd Amazon wziął się w Trójmieście? Historia sięga 2013 roku. To wtedy w ręce amerykańskiej firmy trafiła polska firma Ivona Software – twórcy popularnego syntezatora mowy Ivona. Polacy zaimponowali gigantowi technologią text-to-speech na tyle, że ten zdecydował się dokonać nad Wisłą kluczowej, jak się chwilę później okazało, inwestycji.

Dziś w Gdańsku Amazon rozwija technologie syntezy mowy, rozpoznawania oraz przetwarzania języka naturalnego. Technologia ta znajduje zastosowanie m.in. w inteligentnym asystencie Alexa – to właśnie w Polsce znajduje się zespół nad nim pracujący (a także ekipa współtworząca Amazon Web Services).

A trzeba od razu zaznaczyć, że Amazon  nieustannie zwiększa u nas zatrudnienie, poszukując inżynierów oprogramowania i lingwistów, którzy udoskonalą Amazon Echo. Rozpoczęto już proces rekrutacyjny skierowany do absolwentów studiów technologicznych, którzy dołączą do Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku. Jeszcze w tym roku kadra ma zostać poszerzona o 50 najbardziej utalentowanych kandydatów. Na marginesie, nie jest to jedyny proces rekrutacji, który aktualnie odbywa się w Polsce.

Czemu piszę o tym wszystkim akurat teraz? Bo Amazon nie ma zamiaru ukrywać swoich technologii i dokonań w laboratoryjnych murach i wychodzi z nimi do ludzi. Firma zaprasza inżynierów, programistów, naukowców i wszystkich pasjonatów technologii na jednodniową konferencje technologiczną zorganizowaną pod hasłem Innovation@Amazon. W piątek, 17 czerwca każdy zarejestrowany będzie mógł bezpłatnie uczestniczyć w wydarzeniu. Start zaplanowano na 13:00, a zakończenie – na 21:00.

Co w programie? Organizatorzy zaplanowali wyczerpującą prelekcję na temat Amazon Echo oraz asystenta głosowego Alexa. Nie zabraknie też wystąpień związanych z Machine Learning, a także technologiami rozpoznawania mowy. Dopełnieniem tego wszystkiego mają być prezentacje na temat Amazon Web Services – z czego jedna związana Internet of Things - trendem, który coraz mocniej zarysowuje swoją obecność na rynku konsumenckich nowych technologii. Na scenie nie pojawią się przypadkowe osoby. To dyrektorzy i inżynierowie pracujący w Amazonie – w końcu kto, jeśli nie oni, może lepiej opowiedzieć o tych wszystkich zagadnieniach

Co Amazon chce osiągnąć poprzez organizację tego typu imprezy w Gdańsku? Jak tłumaczy rzecznik prasowy firmy w Polsce, Marzena Więckowska:

Zależy nam na poszerzeniu świadomości o Amazon, jako firmie technologicznej oraz przybliżeniu projektów nad którymi pracują nasi inżynierowie.

I to ma sens, bo nawet technologiczni użytkownicy patrzą ciągle na Amazona w Polsce przez pryzmat jego sklepu i centrów logistycznych. A tymczasem, co dobitnie widać powyżej, za obecnością firmy nad Wisłą kryje się o wiele więcej. I choćby z tego powodu warto zainteresować się konferencją Innovation@Amazon.

Będziemy tam na miejscu, zatem tuż po powrocie możecie spodziewać się reportażu z wydarzenia. Warto też obserwować profil Amazon Polska na Twitterze, gdzie ma być ono na bieżąco relacjonowane.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

PolskaAmazon