Apple

Użytkownicy Macbooków z M1 skarżą się na niepokojące trzaski i restarty

Kamil Świtalski
1

Problemy z Macbookami nie skończyły się magicznie po przejściu na nową architekturę.

Nowe komputery Apple cieszą się bardzo dobrą sławą. Problematyczne klawiatury z którymi przez lata walczyli użytkownicy są pieśnią przeszłości, ale nie oznacza to, że nowy rozdział w historii komputerów firmy startuje bez jakichkolwiek turbulencji. Po drodze słyszeliśmy już o niepokojącej pracy dysków oraz pękających ekranach w Macbookach z M1. Teraz do pakietu dochodzi nowy problem, o którym robi się coraz głośniej.

Trzaski, restart i... wszystko po staremu. Niepokojąca sprawa z nowymi Macbookami

Użytkownicy u których występuje nowy problem opowiadają historię, która może zmrozić każdego posiadacza nowego sprzętu. Komputery podobno wydają trzeszczący dźwięk, a później automatycznie się restartują. Pierwsza myśl to, oczywiście, że coś poszło nie tak - zwarcie, płonąca elektronika, dopatrywania się charakterystycznego dymu... ale nic z tych rzeczy. Dźwięk o którym mowa napływał z głośników - a ludzi, którzy trafili na ten problem jest więcej. Komunikat błędu który otrzymują użytkownicy brzmi:

SOCD report detected: (AP watchdog expired)

Co to oznacza w praktyce? Tak naprawdę - nie wiadomo. SoC to oczywiście skrót od System on Chip, czyli procesora M1. Internet nie rozszyfrował jeszcze co oznacza D, ani czym jest AP watchdog. Dyskusja na ich temat jednak nie ustaje — i choć wciąż nikt nie doszedł do jednoznacznych wniosków (najbardziej prawdopodobne jednak jest, że problem występuje przy podłączonych zewnętrznych dyskach twardych / dodatkowych akcesoriach) do portów TB3.

Brzmi niepokojąco, na tę chwilę jednak nie wiadomo, by jakieś z komputerów ucierpiały - co najwyżej ich właściciele najedli się strachu.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu