Apple

MacBook i iPad z ekranem OLED? To możliwe, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość

Kacper Cembrowski
MacBook i iPad z ekranem OLED? To możliwe, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość
0

Apple poważnie myśli nad wyprodukowaniem MacBooków i iPadów z ekranem OLED - tak twierdzi znany analityk Ross Young.

Young poinformował, że jest wielce prawdopodobne, aby Apple zdecydowało się na wyprodukowanie laptopów i tabletów z ekranem OLED w 2024 roku. Na ten moment dyrektor generalny Display Supply Chain Consultants (DSCC), twierdzi, że to MacBook Air doczeka się takiego ekranu, jednak biorąc pod uwagę jeszcze minimum półtora roku oczekiwania na premierę takiego urządzenia, sporo może się zmienić - wliczając w to nawet nową podserię laptopów z nadgryzionym jabłkiem w logo.

Ogłoszenie Younga jest następujące:

Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że Apple wprowadzi w 2024 roku 13,3″ laptopa OLED, oraz 11″ i 12,9″ iPada Pro OLED. Oczekuje się, że będzie to MacBook Air, ale potencjalnie może stać się MacBookiem, MacBookiem Pro lub całkowicie nową kategorią.

Zarówno iPad Pro, jak i MacBook Air mają wykorzystywać tak zwaną technologię tandem stack, która w znacznym stopniu zwiększy jasność, wydłuży żywotność wyświetlacza i zmniejszy zużycie energii o około 30%. Wyświetlacze OLED używane przez Apple najprawdopodobniej będą miały również wyświetlacze o zmiennej częstotliwości odświeżania, co ma jeszcze bardziej poprawić ich wydajność.

W tej chwili gigant z Cupertino wykorzystuje technologię mini-LED, która w istocie jest alternatywą dla OLED. Ekrany mini-LED składają się z tysięcy małych diod LED, co sprawia, że mogą osiągnąć wyższą jasność niż wyświetlacze OLED, ale miejscowe przyciemnianie nadal nie jest tak dokładne, jak u “konkurencji”.

Warto również zaznaczyć, że Apple intensywnie rozwija i inwestuje w technologię micro-LED, która ma być fuzją najlepszych cech mini-LED i OLED. Wyświetlacze micro-LED są w dużej mierze takie same jak OLED, ale mają lepszą jasność i przede wszystkim nie mogą się wypalić.

Jesteście podekscytowani MacBookami i iPadami z ekranami OLED? Czy mając na uwadze micro-LED, Apple w ogóle powinno rezygnować z mini-LED na rzecz OLED?

Źródło: Ross Young

Obrazek wyróżniający: Kamil Świtalski / Antyweb

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news