Komputery i laptopy

Holenderski uniwersytet odkrył lukę w procesorach Intela i Arm

Kacper Cembrowski
Holenderski uniwersytet odkrył lukę w procesorach Intela i Arm
2

VUSec, grupa zajmująca się bezpieczeństwem systemów i sieci w instytucie badawczym Vrije Universiteit w Amsterdamie, ujawniła szczegóły dotyczące nowej luki w zabezpieczeniach opartej na niesławnym Spectre v2, która dotyczy procesorów Intela oraz Arm.

Luka Spectre wykorzystuje procesory które przewidują lub spekulują gałęzie. VUSec zauważa, że ​​to nowe zagrożenie może nawet obejść zabezpieczenia sprzętowe EIBRS (Intel) lub CVS2 (Arm), używając bufora historii gałęzi (BHB). Z tego względu, nowy wariant nosi nazwę Spectre-BHB lub Branch History Injection (BHI).

W konsekwencji, tego samego dnia co VUSec poinformowało o zagrożeniu, zostały wydane łatki bezpieczeństwa Linuksa dla procesorów x86 i dodane do głównego jądra Linux 5.17. Phoronix postanowiło przetestować poprawkę na kilku procesorach Intela, aby zobaczyć, jak wpłynęła na działanie i - przede wszystkim - wydajność.

Na pierwszy test wzięto procesor 12. generacji Alder Lake-S Core i9-12900K. Jak się okazało, procesor traci do 26,7% wydajności podczas pomiaru przepustowości Socpperf. Dzięki łatce Spectre-BHB, i9-12900K traci od 2% do 14,5% wydajności.

Źródło: Phoronix

Drugi przetestowano procesor 1. generacji Tiger Lake Core i7-1185G7. W tym przypadku maksymalna strata była jeszcze większa, ponieważ system bez łatek działał do 35,6%. W innych testach, procesor bez łatki tracił od 2% do 26,1% wydajności.

Wszystkie dokładne testy wraz z informacjami dotyczącymi Spectre oraz BHB są na stronie Phoronix, gdzie cała sprawa została dogłębnie przeanalizowana i wyjaśniona. Należy jednak zwrócić również uwagę na osiągnięcie amsterdamskiego uniwersytetu, który może chwalić się swoim odkryciem.

Obrazek wyróżniający: Francesco Vantini z Unsplash

Źródło: Phoronix

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news