Recenzja

Logitech MX Keys to najlepsza niskoprofilowa klawiatura do komputera (i nie tylko)

Kamil Świtalski
Logitech MX Keys to najlepsza niskoprofilowa klawiatura do komputera (i nie tylko)
41

Nie dalej niż w lipcu pisałem o najlepszej myszce do Maca — czyli Logitech MX Master 3 for Mac. Nie trzeba było długo czekać, by firma wypuściła swoją kultową klawiaturę niskoprofilową w edycji z dopiskiem "for Mac". Bo w praktyce tym jest właśnie MX Keys, które służy mi jako podstawowe źródło wprowadzania tekstu od kilku już tygodni. I szczerze? Z całą moją miłością do klawiatury motylkowej w Macbooku Pro (oczywiście w czasach, kiedy żaden z klawiszy się nie zacina ;) — nie wyobrażam sobie już powrotu do niej na pełny etat. Choć MX Keys to zupełnie inna kategoria produktu, jest na tyle przystępny i dopracowany, że nie musiał specjalnie długo zabiegać o względy mojej ulubionej zewnętrznej klawiatury.

Logitech MX Keys for Mac: najlepsza niskoprofilowa klawiatura teraz w wersji "dla komputerów Mac"

Z całą moją miłością do klawiatur mechanicznych — przez swoją głośność, nie jest to sprzęt, który sprawdza się w przypadku ludzi wprowadzających kilkaset słów dziennie. Dlatego od dnia w którym postanowiłem zadbać o kręgosłup — Macbook został odsłonięty, a na biurku pojawiła się myszka, Magic Trackpad, a obok nich klawiatura. W ostatnich tygodniach żonglowałem między kilkoma modelami, ale wiem już teraz że moją podstawową klawiaturą na dłużej zostanie Logitech MX Keys for Mac.

Klawiatura MX Keys for Mac to pełnowymiarowa, membranowa, klawiatura, która obok zestawu podstawowych przycisków posiada także numeryczne, a także rząd klawiszy funkcyjnych. Jako użytkownik Macbooka Pro z Touchbarem jednym z elementów który cieszy mnie najbardziej po przesiadce na nią jest (tuż za brakiem problemów z zacinającymi się klawiszami, rzecz jasna) fizyczny klawisz Escape. Skok w MX Keys jest idealnie wyważony, a jakość klawiatury nie pozostawia złudzeń: to sprzęt z najwyższej półki. W pierwszym zetknięciu z Logitech MX Keys miałem drobne wątpliwości związane z zagłębieniami w każdym z klawiszy, ale szybko okazało się, że to nie jest żaden przypadek — a starannie przemyślany zabieg. Ekipa projektantów z Logitecha wykonała kawał znakomitej roboty, na swojej stronie zaś chwalą się, że:

Wklęsłe klawisze odpowiadają kształtem koniuszkom palców i zostały wycięte laserowo z myślą o komputerach Mac.

Zaokrąglone krawędzie zapewniają zadowalającą reakcję — niezależnie od tego, w którym miejscu uderzasz w klawisz. Każdy klawisz został pokryty matową powłoką, dzięki czemu palce bez wysiłku ślizgają się po powierzchni.

I po kilku tygodniach z Logitech MX Keys muszę przyznać im rację. To zdecydowanie jedna z najwygodniejszych klawiatur z jakimi miałem kiedykolwiek do czynienia — z wielu względów. Skok i wyprofilowanie klawiszy to jedno, ale cały pakiet usprawnień to zupełnie inna bajka.

Logitech MX Keys for Mac: nie tylko do komputera

Magia XXI to wielozadaniowość i korzystanie regularnie z kilku urządzeń. Moim podstawowym narzędziem pracy jest, oczywiście, komputer — ale obok niego na co dzień korzystam także z iPada Pro oraz iPhone'a. I chociaż podłączanie klawiatury do smartfona traktuję jako ostateczność (i trochę też sztukę dla sztuki), to z tabletem sprawy mają się nieco inaczej. I opcję podłączania do trzech urządzeń najchętniej wykorzystuję z... tabletem Apple, który to z każdą kolejną wersją systemu coraz bardziej zbliża się do komputera. Podłączanie i przełączanie się między urządzeniami (maksymalnie można skonfigurować trzy) to rzecz na wagę złota. Ogromny plus, a przełączanie się po wciśnięciu dosłownie jednego klawisza jest na miarę złota — zresztą tak samo jak w przypadku wspomnianej już myszki Logitech MX Master 3 for Mac. Warto też mieć na uwadze, że jeżeli komuś technologia Bluetooth nie wystarcza — jest także opcja połączenia akcesorium za pośrednictwem dołączonego odbiornika USB. Tutaj jednak mały zgrzyt — bo o ile ten dodatek jest maluteńki, to w wariacie klawiatury z dopiskiem for Mac wstydem jest danie adaptera USB-A. Większość użytkowników nowych komputerów Apple nie skorzysta z niej bez dodatkowej przejściówki, co jednak jest dość zabawne.

Logitech MX Keys for Mac: dostosuj klawisze funkcyjne jak chcesz dla poszczególnych aplikacji

Jednym z elementów Logitech MX Keys for Mac który sprawia że klawiatura staje się jeszcze lepszą jest oprogramowanie. Logi Options, ta sama aplikacja o której wspominałem już przy okazji myszki MX Master 3 for Mac, pozwala sprzętowi dodać dużo więcej mocy. Wszystko to dzięki konfiguracji klawiszy funkcyjnych w zależności od aplikacji. Standardowe, przyporządkowane systemowo, polecenia możemy zmieniać w zależności od uruchomionego oprogramowania — a jak już pewnie wiecie, opcji w tym temacie mamy naprawdę dużo. Dzięki temu cały zestaw nabiera na wartości — i staje się jeszcze wygodniejszy.

Logitech MX Keys for Mac: wygodnie, długo, bez problemów

Logitech MX Keys for Mac to klawiatura, którą każdy z użytkowników ostatnich komputerów Apple przyjmie z otwartymi ramionami. Długi czas pracy na jednym ładowaniu (twórcy obiecują do pięciu miesięcy na jednym ładowania z wyłączonym podświetleniem) — sam po kilku tygodniach korzystania ze sprzętu ze średnim podświetleniem wciąż nie zdążyłem jeszcze sięgnąć po ładowarkę. Ale nawet jeśli — przepięcie na noc kabla zasilania USB z Macbooka do klawiatury nie jest specjalnym poświęceniem. Kwestia podświetlenia także zasługuje na pochwałę — warto mieć na uwadze, że w obawie o żywotność baterii nie uświadczymy jej ani w klawiaturze Apple, ani Microsoftu. Tutaj mamy do naszej dyspozycji osiem stopni podświetlenia, dla każdego coś dobrego. Co ciekawe — klawiatura nie świeci się cały czas, a jedynie gdy zbliżamy do niej dłonie — wszystko dzięki specjalnemu czujnikowi.

Logitech MX Keys for Mac: więcej tego samego, po prostu teraz bardziej przyjazne komputerom Apple

Kiedy klawiatura MX Keys od Logitech pojawiła się na rynku — niemal od razu zgarnęła zestaw pozytywnych opinii od recenzentów. Właściwie nie ma się co dziwić: to przemyślana, dopracowana, estetyczna i wyjątkowo wygodna konstrukcja, która nie bez powodu określana jest mianem najlepszej klawiatury niskoprofilowej. W swojej kategorii jest jednym z najciekawszych i najbardziej dopracowanych konstrukcji. Trwała, długo działa na jednym ładowaniu, wygodna, a do tego jeszcze oferująca opcje konfiguracji o których wielu konkurentów może tylko pomarzyć.

Logitech MX Keys for Mac: uwielbiana klawiatura z nowymi sztuczkami

Logitech MX Keys for Mac to prostu (a może i aż) więcej tego samego. Logitech wypuścił na rynek swoją lubianą klawiaturę w nowej wersji. I choć trudno tu krytykować cokolwiek związanego z samym sprzętem, to warto pochwalić cały zestaw usprawnień w wariancie for mac. To wciąż ta sama, doskonała, klawiatura — wykonana z wysokiej jakości tworzywa, z podświetleniem i aplikacją pozwalającą dostosować ją do własnego widzimisię. Jeżeli miałbym wskazać na minusy — to zdecydowanie byłaby to kwestia odbiornika USB. Apple już kilka lat temu z większości swoich komputerów pozbyło się klasycznych złącz USB, więc wygląda to po prostu śmiesznie. Poza tym Logitech MX Keys for Mac jest niewątpliwie jedną z najlepszych (najlepszą?) klawiaturą o niskim profilu jaką znajdziecie na rynku. Przemyślana, wykonana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Pojawia się jeszcze pytanie o jej trwałość — ale to zweryfikuje czas.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu