Linux

Linux Mint - najlepszy Linux dla mas?

Karol Woś
Linux Mint - najlepszy Linux dla mas?
112

Linux Mint to jedna z najbardziej znanych i lubianych dystrybucji Linuksa. Szczególnie przez początkujących użytkowników systemów z pingwinem w logu.

Linux Mint, czyli "miętusek"

Dystrybucję tą pierwotnie opracował i wydał Clement Lefebvre we Francji w sierpniu 2006 roku. Wersja 1.0 o nazwie "Ada" została oparta na dystrybucji Kubuntu. Wersja 2.0 "Barbara", wydana pod koniec tego samego roku, była pierwszą wykorzystującą bazę kodu Ubuntu. W tamtym czasie Linux Mint nie miał zbyt wielu użytkowników, zmieniło to dopiero wydanie 3.0 o nazwie "Cassandra" w 2007 roku, w którym to jako pierwszym pojawiło się oficjalne logo Mint.

Sprawdź jeszcze wpis - Zorin OS - czy to świetny Linux na start?

W 2008 roku Mint przejął od Ubuntu swój cykl wydawniczy i z wersją 5 "Elyssa" porzucił swoją numerację poszczególnych podwydań. Począwszy od wydania 6 "Felicia", Linux Mint przeszedł na cykl wydawniczy Ubuntu. Każda kolejna wersja ukazywała się od tego momentu co pół roku oraz w czasie około miesiąca po danym wydaniu dystrybucji Ubuntu.

W 2010 roku Linux Mint wydało LMDE (Linux Mint Debian Edition). Dystrybucja ta została oparta w całości na Debianie i jego pakietach. Była więc całkowicie niezależna od podstawowej wersji Mint, opartej na Ubuntu. W maju 2015 roku twórcy Linux Mint ogłosili, że od stycznia 2016 roku nie będą już wspierać cyklu wydawniczego LMDE. Obecne wydanie LMDE 4 "Debbie" jest oparte o Debian Buster.

Linux Mint 12 "Lisa" wydany w 2011 roku był pierwszą wersją, w której zastosowano środowisko graficzne MATE. Swoją nazwę MATE zawdzięcza rosnącej w Ameryce Południowej roślinie yerba mate. Powstał jako następca popularnego środowiska pulpitu GNOME 2 i stał się popularny z powodu kontrowersji dotyczących nowego GNOME 3. Był również przeznaczony dla słabszych i starszych komputerów.

Linux Mint 13 "Maya" LTS wydany w 2012 roku był pierwszą edycją, w której zagościł Cinnamon. Było to nowe środowisko graficzne stworzone dla i przez Linux Mint. W odróżnieniu też od MATE bardziej nadawało się dla nowszych komputerów. Od wersji Linux Mint 15 "Olivia" wydanej w 2013 roku środowiska graficzne MATE i Cinnamon stały się domyślnymi dla tej dystrybucji. Do wyboru były również wersje z KDE oraz Xfce, co dawało szeroki wybór dla różnych potrzeb użytkowników. I tak coraz lepsze, kolejne wersje, przyciągały coraz większe rzesze nowych użytkowników, szukających alternatyw dla systemów Microsoft i Apple.

Najnowszą wersją jest Linux Mint 19.3 "Tricia". Natomiast Linux Mint 20 "Ulyana" powinien pojawić się w lipcu tego roku. Ze względu na to, że Ubutnu nie będzie już wydawane w wersji 32 bitowej, to Linux Mint 32 bitowy również nie będzie już wydawany.

Poniżej najnowszy Linux Mint Cinnamon 19.3 "Tricia".

Zobacz również: Wbrew temu, co mówi ci świat, nie musisz się teraz rozwijać. Próbuj po prostu nie cierpieć

Linux Mint od lat jest w linuksowej elicie

Mint skierowany jest dla początkujących użytkowników, a jego twórcy od zawsze opierali swoje decyzje, dotyczące rozwoju dystrybucji, na opiniach swoich użytkowników. Skupia się on na stworzeniu systemu użytecznego i bardziej efektywnego. Przeznaczonego do codziennych zadań wykonywanych przez zwykłych użytkowników. Zapewnia także ogromny zbiór dostępnego oprogramowania oraz zintegrowanych usług. To jedne z głównych powodów popularności tej dystrybucji Linuksa.

Linux Mint wymagania sprzętowe:

  • 64 bitowy procesor
  • 1GB RAM (dla komfortowego korzystania zalecane 2 GB)
  • 15GB przestrzeni dyskowej (zalecane 20GB)
  • Karta graficzna VGA zdolna wyświetlić obraz o rozdzielczości 1024x768 pikseli

Poniżej najnowszy Linux Mint MATE 19.3 "Tricia".

Zobacz również: Linux niejedno ma oblicze, więc które środowisko graficzne wybrać?

Co wyróżnia Linux Mint na tle konkurencji?

  • Łatwa instalacja, jednym z celów dystrybucji jest uproszczenie procesu instalacji, niezależnie czy będą z niej korzystać osoby zaawansowane, czy początkujący.
  • Twórcy Linux Mint zrobili wiele, aby w interfejsie użytkownika utrzymać nowoczesność dzięki ładnym ikonom, płynnym animacjom, przejściom i niezawodnej wielozadaniowości.
  • Elementy konfiguracji systemu są podobne jak w innych systemach operacyjnych, dzięki czemu użytkownicy czują się w nich mnie zagubieni.
  • Linux Mint został opracowany w celu poprawy doświadczeń użytkowników Ubuntu, a także w celu innowacyjnych działań promujących integrację kilku narzędzi i usług, których w innym przypadku brakuje w alternatywnych dystrybucjach. Dzięki czemu dystrybucja lepiej sobie radzi z problemami sterowników, kompatybilności sprzętowej czy odtwarzania multimediów już od pierwszego uruchomienia.
  • Mint jest zbudowany w taki sposób, by zachęcać ludzi do samodzielnego odkrywania świata komputerów, dzięki czemu łatwo go wykorzystać do edukacji informatycznej w różnym wieku i klasach.
  • Wraz z elegancją, prostotą i niezawodnością, bezpieczeństwo i prywatność są podstawą filozofii Linux Mint, a programiści upewnili się, że wszystkie usługi działające w systemie operacyjnym szanują prawa użytkowników do prywatności ich danych.
  • Linux Mint to projekt w dużej mierze kierowany przez społeczność, w którym programiści zachęcają użytkowników i zainteresowanych deweloperów do wyrażania opinii, aby ich pomysły mogły zostać zrealizowane.
  • Środowisko graficzne Cinnamon jest szczególnie przyjazne dla użytkowników Windowsa.
  • Najważniejsze i najbardziej przydatne aplikacje są od razu zainstalowane.

Linux Mint posiada również zestaw unikalnych aplikacji:

  • mintMenu - rozbudowane menu z wieloma opcjami konfiguracji utworzone dla środowiska graficznego MATE.
  • mintDesktop - służące do konfiguracji pulpitu.
  • mintBackup - pozwalające na tworzenie kopii zapasowych plików użytkownika.
  • mintInstall - menedżer oprogramowania, pozwalający na instalację programów z repozytorium systemowego.
  • mintUpdate - aplikacja służąca do aktualizacji systemu operacyjnego.
  • mintUpload - narzędzie pozwalające na wysyłanie plików na serwery za pomocą protokołu FTP, SFTP i SCP.
  • mintNanny - podstawowe narzędzie do kontroli rodzicielskiej blokujące domeny.
  • mintStick - narzędzie do zapisywania obrazów iso na dysku USB lub formatowania pamięci USB.
  • mintReport - raporty systemowe mają na celu umożliwienie użytkownikowi przeglądanie i zarządzanie raportami generowanymi przy awarii aplikacji.

Poniżej najnowszy Linux Mint Xfce 19.3 "Tricia".

Zobacz również: Bezpieczeństwo w sieci to podstawa. Ta inicjatywa chce nam pomóc odpowiednio o nie zadbać

Jeśli nie Linux Mint, to co?

Obecnie wybór dystrybucji Linuksa idzie już w dziesiątki a może i nawet w setki. Nie istnieje więc prosta odpowiedź na pytanie, jaki jest najlepszy Linux? Jedynym tak naprawdę i głównym konkurentem Mint jest Ubuntu. Jest on w końcu najbliżej spokrewniony z Mint, oparty jest w podstawowej wersji na środowisku graficznym GNOME 3, które jedni kochają, a inni nienawidzą. Ubuntu posiada szeroką bazę oprogramowania i rzeszę użytkowników, dzięki którym rozwiązywanie ewentualnych problemów jest znacznie łatwiejsze.

Warto zauważyć, że GNOME nie jest jedynym środowiskiem pulpitu, z jakim jest dostępny Ubuntu. Na tej stronie możecie znaleźć całą ich gamę od Kubuntu z KDE, przez Ubuntu MATE, Xubuntu z Xfce, Lubuntu z LXQt a na nowym Ubuntu Budgie kończąc. Gdy więc zastanawiać się będziecie nad wyborem Ubuntu czy Mint, proponuję spróbować obydwu. Można pobrać obrazy iso różnych wersji, a następnie zainstalować na pendrive lub też stworzyć maszynę wirtualną na przykład w programie Virtualbox. Dzięki temu możecie uruchomić wersję Live danego systemu, bez potrzeby instalacji na dysku i sprawdzić, które z rozwiązań najbardziej przypadnie Wam do gustu.

A co Wy o tym myślicie, może chcielibyście przeczytać więcej na ten lub inny nurtujący Was temat? Dajcie znać w komentarzach. Zachęcam również do zapoznania się z innymi wpisami mojego autorstwa.

Pozdrawiam Karol Woś.

Źródła: linuxmint.com, wikipedia.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu