Apple

Linux już natywnie na Makach z procesorami M1

Kamil Świtalski
Linux już natywnie na Makach z procesorami M1
Reklama

Na takie wieści wielu czekało od pierwszych zapowiedzi nowej architektury Apple!

W kwietniu popularne oprogramowanie Parallels pozwoliło uruchomić Windows 10 ARM Preview. Radość była ogromna — bo choć nie jest to Windows 10 który bez problemu zainstalujemy na komputerach z procesorami Intela za pośrednictwem Bootcamp. Był to jednak duży krok — i wszyscy w napięciu wypatrują kolejnych. Linux na komputerach z M1 już zawitał dzięki wirtualizacji, ale wielu było nieusatysfakcjonowanych tamtejszą wydajnością. Ale pojawiły się dobre wieści dla wszystkich miłośników Linuxa, którzy wypatrują wygodnej obsługi i wyższej wydajności na komputerach Apple. Linux natywnie zaczyna wspierać Maki z procesorem M1.

Reklama


Linux na komputerach Apple z procesorem M1 natywnie od jądra 5.13

Linux kernel 5.13 przynosi wszystkim użytkownikom wsparcie natywne dla komputerów opartych na architekturze Apple Silicon, czyli debiutujących ubiegłej jesieni Maków Mini, Macbooków Air, Macbooków Pro oraz wiosennych, kolorowych, iMaków. Linus Torvalds oficjalnie ogłosił nowości dla Linux Kernel 5.13, wśród których znalazło się natywną obsługę dla nowych komputerów Apple. Warto jednak mieć na uwadze, że na tę chwilę nie skorzysta on jeszcze z akceleracji grafiki — bo takowa nie jest jeszcze wspierana. Warto jednak zaznaczyć, że najnowsza wersja jądra wspiera FreeSync przez HDMI, Clang CF oraz Landlocked LSM.

Coś się ruszyło, ale warto pamiętać że to wciąż początki — i jeszcze długa droga przed idealnym wcieleniem Linuxa na Maku opartym na architekturze Apple.

Szczerze mówiąc - wizja zakupu komputera Apple by korzystać na nim z Linuxa wydaje mi się równie abstrakcyjna co zakup sprzętu Apple by instalować na nim Windowsa, ale... potrzeba matką wynalazku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama