Apple

Parallels pozwala już uruchomić Windows 10 na Makach z M1

Kamil Świtalski
Parallels pozwala już uruchomić Windows 10 na Makach z M1
80

Wypatrywaliście opcji uruchomienia Windows 10 na komputerach Mac z układem M1? Parallels już na to pozwala!

Jeżeli mam być szczery, to nie bardzo widzę sens kupowania komputera Apple by instalować na nim Windowsa, ale to moje subiektywne podejście. Potrzeby użytkowników są różne i każdemu według potrzeb. Dlatego jeżeli od przesiadki na najnowszą generację komputerów Mac z układem M1 wstrzymywał was brak możliwości korzystania tam z systemu Microsoftu, to możecie już rozglądać się za jak najlepszą ofertą. Popularna aplikacja pozwalająca tworzyć wirtualne maszyny, Parallels, doczekało się wersji 16.5 z pełnym wsparciem dla Maków z układami M1. Twórcy obiecują "natywną szybkość" - jest jednak pewien haczyk.

Parallels dla komputerów Mac z M1 - co trzeba wiedzieć?

Tak szybko i bezproblemowo Parallels ma wspierać Maki z układami M1 w przypadku korzystania z Windows 10 ARM Insider Preview (oraz kilka dystrybucji Linuxa: Ubuntu 20.x4, Kali Linux 2021.1, Debian 10.7 oraz Fedora Workstation 33-1.2). Twórcy zapewniają, że to wydanie Windowsa uruchomione za pośrednictwem Parallels na nowych komputerach Apple może działać nawet lepiej, niż na wariantach z Intelem. Jako przykład podaje tutaj 60% lepsze działanie DirectX 11, niż na Intelowskim MBP z Radeonem 555X, a także 30% sprawniejsze działanie niż na znacznie szybszych Macbookach Pro z układami Intela. Ponadto dużo lepiej ma także wypadać kwestia poboru energii. Porównując Macbooka Air z układem M1 do jego starszego rodzeństwa wydanego w 2019 roku, mówią o poprawie rzędu 250%.

...ale komputera z Windowsem wciąż nam nie zastąpi

Warto jednak pamiętać, że choć zapewnienia twórców oprogramowania wyglądają imponująco, to wciąż mowa o lubiącej wersji Windowsa 10, której zdarza się wciąż płatać figle. Rozmaite błędy są wliczone w cenę, zaś emulacja 64-bitowych aplikacji daleka jest tam od ideału — działać prawdopodobnie będą, ale nie tak idealnie i wydajnie, jak wielu by sobie tego życzyło. Dla doraźnych potrzeb - fajnie że jest i działa, ale jeżeli potrzebujecie wydajnego komputera z Windowsem... póki co warto jednak postawić na komputer z układem Intela lub AMD. Nawet starsze Macbooki, gdzie poza lepszym wsparciem ze strony Parallels możecie zawsze za pośrednictwem Bootcampa zainstalować drugi system operacyjny i nie martwić się o wydajność, gdy uruchamiacie dwa systemy operacyjne jednocześnie.

Mimo wszystko wyglądam pierwszych porównań wydajności i tego, jak ta emulacja wypada na tle komputerów z linii Surface.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu