Felietony

LifeCircle+: pasja, motywacja i… krew

Tomek Chojecki
LifeCircle+: pasja, motywacja i… krew
Reklama

Zdrowie i edukacja to branże, na których startupy najbardziej przykuwają moją uwagę. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, działanie n...


Zdrowie i edukacja to branże, na których startupy najbardziej przykuwają moją uwagę. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, działanie na tych specyficznych obszarach, to mega-duże wyzwanie. Drugi powód, to niewielka liczba takich projektów, spowodowana wysokim ryzykiem biznesowym i IT. Trzecia sprawa, to nieocenione znaczenie tych branż dla naszego codziennego życia. Dlatego, moje zainteresowanie wzbudził polski projekt LifeCircle+, którego to twórcę – Marcina Franca – udało mi się namówić na kilka pytań i odpowiedzi.

Reklama

LifeCircle+ to platforma, której celem jest usprawnienie procesu pozyskiwania krwi. Ma wspomagać system krwiodawstwa w danym regionie, wtedy kiedy krew jest szczególnie potrzebna. Z jednej strony, LC opiera się o bezpłatną aplikację mobilną, która jest zainstalowana na telefonach potencjalnych dawców krwi. Informuje ona o potrzebie oddania krwi oraz wyznacza najkrótszą trasę do najbliższego punktu krwiodawstwa. Ponadto, jest ona zintegrowana z Facebookiem – w końcu każdy lubi się chwalić, że zrobił coś dobrego dla świata:) Z drugiej strony jest oprogramowanie dla centrów krwiodawstwa, które zarządza bazą użytkowników i bankiem krwi. Pozwala ono na utrzymywanie potrzebnego poziomu krwi oraz informowanie dawców o potrzebnej krwi. Prototyp LC zwyciężył w polskim finale konkursu Microsoft Imagine Cup 2011.

 


Skąd wziął się pomysł na Life Circle+?

Jako menedżer projektów w korporacji chciałem udowodnić, iż aby osiągnąć sukces najważniejsza jest pasja i motywacja. Miałem w głowie kilkanaście koncepcji projektów, które postanowiłem wykorzystać na potrzeby konkursu Microsoft Imagine Cup. Do ich realizacji zaprosiłem grupę studentów z Politechniki  Łódzkiej, z którymi wspólnie wybraliśmy i rozwinęliśmy temat związany z krwiodawstwem.  Nasz zespół otrzymał nazwę CodeRaiders.

Skąd potrzeba udowodnienia, że do pracy najważniejsza jest pasja i motywacja?  Czy studenci o których wspominasz, wciąż uczestniczą w działaniach firmy?

Ponieważ tworzenie software’u to praca twórcza i nie jest to fabryka gwoździ, gdzie można wytwarzać produkt od 8 do 16, a później zająć się czymś innym. Najlepszy kod, grafikę czy inne elementu produktu jakim jest oprogramowanie tworzy się w głowie śpiąc, myjąc zęby czy jedząc śniadanie, natomiast tylko wtedy, gdy mamy do tego motywację. To właśnie dlatego 80% zespołu CodeRaiders współpracuje ze mną do tej pory.

Wiem, jak działa LC, ale zastanawiam się przede wszystkim, jak często użytkownik będzie dostawał powiadomienia o potrzebie krwi. Krwi potrzeba cały czas.

Wszystko zależy od użytkownika, ale zdecydowanie nie częściej niż fizycznie może krew oddawać.

Czyli? Jak często można oddawać krew fizycznie?

Mężczyźni raz na dwa miesiące, kobiety raz na trzy.

Reklama

Dlaczego akurat wybraliście trudną i mało zbadaną (przez startupy) branżę medyczną? Jest tyle innych branż:)

Ponieważ lubimy wyzwania :) A tak na poważnie to jakkolwiek naiwnie by to dla Ciebie nie zabrzmiało to naszym założeniem w tym projekcie jest ratowanie ludzkiego życia. W tej chwili prowadzę również kilka innych ciekawych inicjatyw z innych branż, więc może niedługo porozmawiamy również o nich :)

Będę dociekał, dlaczego właśnie krew? Obszarów w których możesz robić coś ważnego dla innych, jest wiele. Ten Wasz, nie dość, że jest istotny, to jeszcze nie oczywisty - czy ktoś z Was miał wcześniej coś wspólnego z systemem oddawania krwi?

Tutaj nie było tak, że potrzebowałem kiedyś transfuzji i nagle stwierdziłem, że należy wspierać ten system. Do krwiodawstwa podchodzę raczej jak do źle funkcjonującego procesu, który należy zoptymalizować - na celowniku mam również kilka innych gałęzi związanych z ochroną zdrowia.

Reklama


Jaki jest model biznesowy LC, jak będziecie zarabiać?

Nasz model biznesowy operuje przede wszystkim w krajach o „transparentnym” systemie krwiodawstwa, gdzie nasze oprogramowanie jest integralną częścią zdrowego biznesowego procesu. W krajach z takim systemem odbywa się to tak, że dawca dostaje pieniądze za krew, która jest dalej sprzedawana i w tym cash-flow chcemy partycypować.

Minął ponad rok od konkursu Microsoft Imagine Cup. Co udało się już osiągnąć z LC?

W tej chwili finalizujemy proces egzekucji umowy wdrożeniowej w Brazylii, natomiast rozmawiamy z naszymi partnerami biznesowymi na trzech kontynentach (ze względu na specyfikę procesu biznesowego nie mogę zdradzić tutaj wszystkich szczegółów).  Natomiast jesteśmy coraz bliżej tego aby zrobić z LC+ projekt o skali globalnej.

Jak wygląda obecnie wykorzystanie aplikacji w PL i na świecie? Gdzie został wdrożony?

Wdrożenie planujemy w 3-cim kwartale 2012 w Sao Paulo w Brazylii.

Dlaczego właśnie tam? Co wyróżnia to miejsce? Czy można przewidzieć czy i kiedy aplikacja zostanie wdrożona w Polsce?

Brazylia to przede wszystkim fajne i nowoczesne społeczeństwo, które nie boi się innowacji. Poza tym jest tam dobry klimat do biznesu, a Brazylijczycy lubią europejskie nowości technologiczne. Czy aplikacja pojawi się w Polsce? Na pewno tak, ale dużo zależy tutaj od współpracy z sektorem publicznym.

Reklama

Co planujecie i z jakimi największymi wyzwaniami musicie się zmierzyć?

W Polsce innowacje w sektorze publicznym to trudny temat.  Największym wyzwaniem jest czasami tak zwany „opór materii” :) Politycznie poprawnie rzecz ujmując: zarówno legislacja jak i urzędnicy nie są z założenia przyjaźnie nastawieni do jakichkolwiek innowacji w sektorze publicznym przez co ich wdrożenie wymaga zazwyczaj dużo czasu i motywacji.

Jakie macie pomysły i ewentualnie plany na rozwój aplikacji? Czy obecne funkcjonalności, które znajdują się na LC to jest zbiór zamknięty, czy może będzie się coś nowego, czym jeszcze się nie chwaliliście?

Plan jest następujący: wdrożenia w kilku(nastu) miejscach na świecie, feedback, poszerzenie funkcjonalności LC+. W międzyczasie rozwijamy również kilkanaście równoległych tematów jeżeli chodzi o funkcjonalność.

Powiedziałeś, na celowniku masz również inne gałęzie związane z ochroną zdrowia. Czy widzisz przestrzeń w obszarze branży medycznej, w które mogą się rozwijać startupy?

W każdej branży jest taka przestrzeń. Jeżeli chodzi o branże medyczną to zdecydowanie wszystkie aspekty związane z szeroko pojętą telemedycyną są bardzo ciekawe, ale mam tutaj (przynajmniej na ten moment) na myśli głównie Europę Zachodnią i USA. Przykład? Zintegrowany system dla osób starszych, który wyśle lekarzowi informację, gdy starsza osoba się przewróci, bądź wzrośnie lub drastycznie spadnie jej puls czy ciśnienie krwi. Innym równie ciekawym tematem jest udostępnienie możliwości elektronicznych konsyliów pomiędzy lekarzami.

Dzięki za rozmowę:)

Dziękuję

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama