Felietony

Jacek Artymiak: Czy Allegro i Merlin zaczną udzielać kredytów?

Grzegorz Marczak
Jacek Artymiak: Czy Allegro i Merlin zaczną udzielać kredytów?
11

Autorem tego tekstu jest Jacek Artymiak mieszkający w sieci pod adresem artymiak.com. Obserwacja zachowań zagranicznych gigantów internetowych jest czasem dobrym sposoboem na przewidywanie zachować firm krajowych. Nasz rynek jest może inny niż wszystkie, ale nawet do nas pewne trendy w końcu doc...

Autorem tego tekstu jest Jacek Artymiak mieszkający w sieci pod adresem artymiak.com.

Obserwacja zachowań zagranicznych gigantów internetowych jest czasem dobrym sposoboem na przewidywanie zachować firm krajowych. Nasz rynek jest może inny niż wszystkie, ale nawet do nas pewne trendy w końcu docierają.

Dobrym na to przykłądem jest Allegro, które od kilku lat pokazuje, że jest firmą, w której dokłądnie liczy się pieniądze i analizuje dane. Allegro zaczyna pod tym względem przypominać Amazon.com, internetowego giganta sprzedaży, którzego zarząd dopracował sztukę analizy cyferek do perfekcji. Jeff Bezos i jego zespół potrafią wycisnąć z nowych technologii złoto tam gdzie inni radzą sobie nieszczególnie. Cloud computing, samodzielna publikacja książek, muzyki, video, gry komputerowe, ebooki, itp. to pola działania, na których Amazon radzi sobie znacznie lepiej od konkurencji.

Jeden z nowych rynków na których Amazon jest obecny to udzielanie pożyczek. Zamiast tylko sprzedawać, firma weszła kilka lat temu we współpracę z bankami, które wydają karty kredytowe z logo Amazona. W niektórych krajach firma oferuje też karty banków niezwiązanych z Amazonem. Tak jest np. w Wielkiej Brytanii, gdzie swoim klientom Amazon oferuje karty banku Barclays.

Amazon nie jest jedyną firmą, która ma taką ofertę, eBay.com będący właścicielem firmy PayPal także oferuje podobne "produkty".

Ale detal, chociaż lukratywny, to wciąż dla Amazona za mało i teraz firma przygotowała ofertę pożyczkową dla sprzedawców i dostawców wykorzystujących platformę Amazona. W końcu kto inny ma lepszą wiedzę o stanie ich finansów niż Amazon? Przecież nie są to banki.

Co to ma wspólnego z Allegro oraz innymi polskimi serwisami? Na razie niewiele, ale myślę, że prędzej czy później ofera pożyczek dla dostawców pojawi się w polskich serwisach, bo banki przestały być głównym źródłem pozyskiwania kapitału na rozwój i finansowanie działalności. Dane pozwalające na ocenę stanu finansowego dostawców mają natomiast Allegro, Merlin, EuroAGD i prędzej czy później zaczną z tych danych korzystać do zwiększenia przychodów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

allegromerlin