Recenzja

LG TONE Free FP8. Słuchawki z dźwiękiem przestrzennym i odkażającym etui

Piotr Kurek
1

Bezprzewodowe słuchawki LG TONE Free FP8 wpisują się w obecne trendy. Nie tylko dzięki funkcjom ANC i dźwięku przestrzennego, ale przede wszystkim za sprawą aspektów higienicznych. Dzięki etui odkażającemu i hipoalergicznym wkładkom mają eliminować do 99,9% bakterii.

LG TONE Free FP8 to słuchawki typu TWS (True Wireless), które powstały przy współpracy z Meridian. Brytyjska firma działająca na rynku audio udostępnia technologię oferującą wrażenie realistycznego dźwięku przestrzennego. Słuchawki trafią w gusta osób, które szukają kompaktowych rozwiązań i dodatkowych funkcjonalności. A tych w LG TONE Free FP8 nie brakuje.

Muszę przyznać, że LG TONE Free FP8 są bardzo wygodne. Małe, lekkie i nie powodują dyskomfortu. Nawet po kilku godzinach używania. A to niestety zdarzało mi się w przeszłości. Część słuchawek konkurencji, po dłuższym ich używaniu, sprawiała mi zwyczajnie ból. Free FP8 sprawdziły się w pracy, na spacerze, przy aktywnościach fizycznych (IPX4) a nawet w nocy, gdy leżę w łóżku. Nie uwierają, nie czuję też większego nacisku opierając głowę na poduszce. Jeśli ktoś szuka wygodnych słuchawek do spania, to warto je sprawdzić. W moim przypadku wypadają znakomicie.

ANC w słuchawkach LG TONE Free FP8 sprawdza się całkiem dobrze, choć do ideału trochę brakuje. Redukcję szumów testowałem m.in. w warszawskim metrze i, w porównaniu z konkurencją, wypadała nieco gorzej. Dźwięki kolejki były tłumione, jednak wciąż dało się słyszeć jej hałas. Redukcja lepiej działała na otwartych przestrzeniach i w pobliżu ruchliwych ulic. Różnica między włączonym a wyłączonym ANC była wyraźna i słyszalna. Także w trybie "Dźwięk otoczenia", który wzmacnia zewnętrzne dźwięki. Pozwala on na ustawienie dodatkowych funkcji: trybu słuchania (standardowy dla dźwięków otoczenia) i trybu rozmowy poprawiającego jakość głosów. Sama redukcja szumów posiada dwa poziomy: wysoki i niski. Muszę przyznać, że w niektórych sytuacjach ten drugi sprawdzał się znacznie lepiej.

LG TONE Free FP8 zadbają o swoją higienę podczas ładowania

Najważniejszą cechą LG TONE Free FP8 jest ich aspekt higieniczny, który LG stosował już w innych modelach swoich słuchawek TWS. Choć wydaje się to oczywiste, tego typu akcesoria mogą w dłuższej perspektywie być dla nas szkodliwe. Wystarczy przytoczyć tekst Kamila, w którym przeczytacie jak użytkownicy Galaxy Buds 2 oraz Galaxy Buds Pro skarzą się na infekcje uszu. Co prawda nie do końca wiadomo, jaka była tego przyczyna, tak warto w tym miejscu przypomnieć, że higiena i zadbanie o sprzęt, który ląduje na kilka godzin w przewodzie słuchowym, to podstawa. Powinniśmy na to zwracać częściej uwagę.

LG TONE Free FP8

W przypadku LG TONE Free FP8 będzie z tym nieco łatwiej. Jak podaje producent, niezależne testy wykazały, że w ciągu pięciu minut ładowania etui UVnano zabija 99,9% bakterii E. Coli, S. aureus i pałeczek Klebsiella znajdujących się na siatce słuchawek. Brzmi dobrze, tym bardziej, że przemywanie ich alkoholem może z czasem je uszkodzić. W połączeniu z wkładkami dousznymi wykonanymi z nietoksycznego i hipoalergicznego silikonu klasy medycznej słuchawki LG TONE Free FP8 w pewnym stopniu ograniczą możliwość wystąpienia infekcji i reakcji alergicznych. Jest jednak jeden minus tego rozwiązania. By skorzystać z dezynfekcji słuchawek przy pomocy promieniowania UVC, muszą one być podłączone do źródła zasilania - przewodowo lub bezprzewodowo. Tylko wtedy uruchamia się funkcja ich odkażania.

LG TONE Free FP8

Warto też zwrócić uwagę, że światło lampy LED UV w etui jest niewidoczne i włącza się tylko wtedy, gdy słuchawki są w środku. Niebieskie podświetlenie widoczne przy otwieraniu etui pełni jedynie funkcję ozdoby. Proces odkażania światłem UV sygnalizowany jest niebieską diodą umieszczoną na etui - tuż pod sygnalizatorem ładowania słuchawek.

LG TONE Free. Aplikacja do słuchawek z masą funkcji

aplikacja LG TONE Free

Do wygodnego zarządzania słuchawkami, zmiany ustawień dźwięku i dostosowania korektora graficznego służy dedykowana aplikacja mobilna dostępna w App Store i Google Play. TONE Free przeprowadzi przez proces parowania słuchawek z urządzeniem - choć w przypadku smartfonów z Androidem nie jest to potrzebne. Słuchawki są automatycznie wykrywane po otwarciu etui. W przypadku iPhone'a trzeba skorzystać z aplikacji lub udać się do ustawień Bluetooth. W TONE Free dostępnych jest kilka trybów dźwiękowych. Te powstały przy współpracy z brytyjską marką audio Meridian. Słuchawki wykorzystują technologię HSP (Headphone Spatial Processing) firmy imitującą efekt wyraźnego dźwięku przestrzennego pochodzącego z głośników. Do wyboru jest kilka opcji:

 • Immersive - rozszerzone poczucie przestrzeni
 • Natural - autentyczny i wyważony dźwięk
 • Bass Boost - wzmocnienie niskich tonów
 • Treble Boost - wzmocnienie wysokich tonów
 • 3D Sound Stage - dźwięk wielokanałowy, który sprawdzi się przy oglądaniu filmów

Każdy z trybów brzmi inaczej i zapewnia inne wrażenia słuchowe. W połączeniu z Dolby Atmos w Apple Music słuchawki LG TONE Free FP8 wynoszą muzykę na wyższy poziom. Podejrzewam jednak, że nie spodobają się one osobom, które na co dzień obcują z muzyką i wiedzą, jak dany utwór brzmi. Ustawienia producenta sztucznie podbijają dźwięk, przez co w niektórych sytuacjach staje się on nienaturalny. Niestety, w aplikacji nie ma możliwości dostosowanie korektora graficznego dla poszczególnych konfiguracji wstępnych. Można jedynie modyfikować dwa tryby własne. To one są najbardziej neutralne i naturalne podczas słuchania muzyki. Warto się pobawić suwakami i ustawić dźwięk pod siebie. Przede wszystkim w połączeniu z włączonym trybem ANC, który aktywowany w domyślnych trybach nie zawsze zdaje egzamin.

LG TONE Free. Dodatkowe funkcje aplikacji

Aplikacja mobilna to także możliwość dostosowania paneli dotykowych. Standardowo, pojedyncze dotknięcie wstrzymuje/wznawia odtwarzanie i odbiera rozmowy, podwójne dotknięcie prawej słuchawki zwiększa głośność, lewej -  zmniejsza. Same panele można też zablokować, by nie reagowały na dotyk. TONE Free pozwala też na lokalizowanie pojedynczych słuchawek, jeśli znajdują się w zasięgu Bluetooth i nie są umieszczone w etui.

LG dla części swoich słuchawek obsługiwanych przy pomocy aplikacji TONE Free oferuje eksperymentalne funkcje. W przypadku LG TONE Free FP8 są to: tryb gier oraz tryb szeptu. Tryb gier pozwala na ograniczenie opóźnienia dźwięku w czasie korzystania ze słuchawek w połączeniu z komputerem lub kompatybilną konsolą. Tryb szeptu wyłapuje ciche mówienie do prawej słuchawki trzymanej blisko ust. Funkcja ta sprawdzi się np. w zatłoczonych miejscach, w których nie chcemy głośno rozmawiać. Warto jednak zwrócić uwagę, że po aktywacji tego trybu działanie mikrofonu ograniczone jest tylko do prawej słuchawki. Głośne mówienie w tym trybie negatywnie odbije się na jakości dźwięku, który będzie słyszał odbiorca.

LG TONE Free FP8. Podsumowanie

LG TONE Free FP8

Odkażające etui? Jest. Przestrzenny dźwięk? Również. LG TONE Free FP8 może i nie są najlepszymi słuchawkami TWS na rynku, ale oferują ciekawe funkcje. I to nie tylko pod względem muzycznym. Dedykowana aplikacja pozwoli na dostosowanie ustawień pod własne preferencje, a tryby audio od Meridian wyróżniają się na tle konkurencji. ANC nie jest najwyższych lotów i nie odetnie całego hałasu otoczenia, ale w wielu sytuacjach zdaje egzamin. Na 4 z minusem.

Słuchawki w sprzedaży dostępne są w oficjalnej cenie 799 zł, jednak już teraz znajdziecie je znacznie taniej. Do wyboru są trzy wersje kolorystyczne: czarne, białe oraz złote. W pudełku, oprócz słuchawek i bezprzewodowego etui, znajdziecie trzy pary hipoalergicznych wkładek silikonowych, przewód USB-C do USB oraz instrukcję obsługi.

LG TONE Free FP8
plusy
 • lekkie i komfortowe
 • przyzwoite ANC
 • bezprzewodowe etui
 • odkażanie światłem UV i hipoalergiczne silikonowe wkładki
minusy
 • brak multipoint
 • odkażanie tylko po podłączeniu do źródła zasilania
 • sztuczne podbijanie muzyki
 • brak możliwości dostosowania predefiniowanych trybów muzycznych

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu