Komputer dla programisty to bardzo szeroki i trudny temat. Podobnie jak każdy użytkownik domowy, profesjonalista będzie miał swoje wymagania odnośnie potrzeb jakie musi spełniać jego idealna stacja robocza. Często pomimo szczerych chęci nie jest możliwe wykorzystanie komputera stacjonarnego bo specyfika naszej pracy wymaga aby często się przemieszczać. Wtedy niezastąpiony jest komputer przenośny, a to zazwyczaj jest pole do różnych kompromisów.
Notebooki mogą być różne, od bardzo cienkich ultrabooków zapewniających długi czas pracy na baterii, ale niestety także zaledwie najwyżej średnią wydajność, po ogromne maszyny typu DTR (desktop replacement), których waga przekracza 5 kg i prawie nie ma mowy o mobilności, ale za to jest wydajność niewiele ustępująca stacjonarnym komputerom. Najczęściej jednak musimy wybrać coś pomiędzy, a biorąc pod uwagę rozległą ofertę, wcale nie jest to proste zadanie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze notebooka?
Wydaje mi się, że mimo wszystko najważniejszą kwestią przy wyborze przenośnego komputera najważniejsze nadal są dwie kwestie, a mianowicie jego waga oraz czas pracy na baterii. To powinien być nasz punkt wyjścia, jeśli faktycznie zamierzamy sporo się przemieszczać z laptopem u boku, bo w dużej mierze ma to ogromny wpływ na komfort użytkowania. Szczęśliwie obecnie nie trzeba już rezygnować z wydajności aby zapewnić sobie wagę komputera na poziomie poniżej 2 kg oraz czas pracy bez zasilania powyżej 4-5 godzin.
Oczywistym jest jednak, że przy takich parametrach musimy patrzeć już na nieco droższy segment cenowy, a co za tym idzie możemy wymagać też nieco więcej jeśli chodzi o jakość wykonania. Na rynku notebooków jedna marka wpada nam zazwyczaj do głowy w pierwszej kolejności jeśli szukamy solidnego sprzętu. Historia ThinkPada sięga wielu lat wstecz, czasów pierwszych komputerów przenośnych produkowanych wtedy jeszcze przez IBMa. Obecnie ThinkPady produkowane są przez firmę Lenovo, które jeszcze bardziej rozwinęło tę markę. Trwałość i niezawodność potwierdzona jest przez 21 różnych testów w 12 kategoriach jakie muszą przejść te notebooki, aby otrzymać certyfikację Mil Spec 810G stworzoną przez amerykańską armię.
Przeczytaj też: Lenovo Yoga – legenda branży laptopów czy sam marketing?
Lenovo ThinkPad T480
Jedną z ciekawszych propozycji na rynku jest model ThinkPad T480. Seria T od lat cieszy się niesłabnącym uznaniem kolejnych pokoleń użytkowników i nie dzieje się tak bez powodu. T480 jest jednym z ciekawszych modeli w tej gamie, został wyposażony w ekran o przekątnej 14.1 cala. Lenovo w ofercie ma kilka wariantów wyposażonych w różne modele procesorów i kombinacje ilości pamięci RAM oraz pamięci dyskowej. Do wyboru mamy też jeden z 3 typów matryc LCD, o rozdzielczościach od 1366x768 do 2560x1440 pikseli, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
To na co jednak warto zwrócić szczególną uwagę to waga, nie przekracza ona 1.6 kg co dla komputera przenośnego ma ogromne znaczenie. Dodatkowo dzięki technologii PowerBridge do dyspozycji możemy mieć nawet dwa ogniwa o pojemności 24 Wh każde, co zapewnia pracę nawet do 14,5-godziny bez dostępu do zasilania z sieci (badanie MobileMark 2014). Obecność złączy Thunderbolt 3, HDMI czy nawet portu LAN, a także czytnika kart pamięci to kolejne istotne zalety. W notebookach na rynek konsumencki w ostatnim czasie zapomina się praktycznie o dwóch ostatnich rzeczach, które w pracy często i gęsto się przydają znacznie bardziej niż podświetlana klawiatura.
A skoro już mowa o klawiaturze, to ta w ThinkPadzie jest przykładem jednego z bardziej wygodnych rozwiązań. Miękki skok klawisza sprawia, że jest ona praktycznie bezgłośna, a mimo to daje odpowiedni opór dla palców. Kultowy już niemal trackpoint wymaga zazwyczaj przyzwyczajenia ale spotkałem się już z kilkoma osobami, które obecnie nie wyobrażają sobie bez niego życia. Nie oznacza to jednak, że touchpad jest kiepski, jest bardzo dobry a do tego uzupełniają go dwa przyciski, również bardzo różniące się od typowych, stykowym plastikowych paneli, które czasami wręcz potrafią zgrzytać w tanich konstrukcjach. W ThinkPadzie przyciski zastępujące klawisze myszki są miękkie i charakteryzują się prawie niesłyszalnym klikiem, doskonale uzupełniając klawiaturę.
Lenovo ThinkPad P52s
Drugą propozycją jaka powinna zainteresować nieco bardziej wymagających użytkowników jest ThinkPad P52s. Ten komputer należy już do kategorii stacji roboczych, oferując nieco wydajniejsze komponenty zamknięte również w większej obudowie z wyświetlaczem o przekątnej 15.6 cala. Nie oznacza to jednak, że P52s jest ciężkim, nieporęcznym urządzeniem. Nowoczesna obudowa o grubości niespełna 2 cm waży niecałe 2 kg więc nadal jest to bardzo mobilny sprzęt.
Jednocześnie oferuje on znacznie wydajniejsze podzespoły, na czele z wyżej taktowanymi niż w T480 procesorami Intela oraz układem graficznym NVIDIA Quadro P500. Co więcej, tego notebooka możemy wyposażyć w wyświetlacz o rozdzielczości 4K, który pozwoli zmieścić na ekranie znacznie więcej informacji. To ważna kwestia jeśli pracujemy nad dużymi projektami i nie możemy w danej chwili skorzystać np. z dodatkowego monitora. Warto też dodać, że Thinkpad P52s może zapewnić nam bardzo długi czas pracy na baterii. Podstawowa, trzykomorowa, ma pojemność 32 Wh, ale dodatkowo możemy założyć drugi akumulator o pojemności od 24 do nawet 72Wh, co pozwala na wydłużenie czasu pracy bez zasilania sieciowego nawet dwukrotnie.
Pod względem dostępnych portów P52s nie ustępuje konkurencji w postaci T480, oferuje dwa porty USB 3.0, Thunderbolt 3, HDMI czy port LAN 1 Gbps. Zestaw ten powinien zadowolić każdego, szczególnie, że całość uzupełnia między innymi bezprzewodowa karta sieciowa w standardzie 802.11ac (2.4 i 5 GHz) działająca w trybie MIMO (2x2) oraz moduł Bluetooth 4.1. Jako pamięć masowa może być wykorzystany dysk SSD NVMe o pojemności nawet 1 TB lub dysk HDD SATA oferujący nawet 2 TB, a całości dopełnia maksymalnie 32 GB pamięci RAM.
Ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to oczywiście klawiatura i touchpad. Jest to doskonale nam znana konstrukcja obecna w każdym ThinkPadzie, ale w przypadku modelu P52s została ona wzbogacona o dodatkowy blok klawiszy numerycznych. To kolejne rozwiązanie, które wcale nie jest takie oczywiste w komputerach przeznaczonych dla zwykłych konsumentów. De facto w rozmiarze 15.6 cala trudno jest spotkać notebooka posiadającego blok numeryczny, a ten często się przydaje w pracy.
Programista to też człowiek
Programiści to też w ludzie w takim sensie, że jak każdy z nas, mają indywidualne preferencje dotyczące swojego stanowiska pracy. Jeden potrzebuje dużego ekranu, inny chciałby wygodnie pracować w pociągu w czy w samolocie podczas podróży. Dlatego wybór idealnego sprzętu to sprawa bardzo osobista i duże możliwości konfiguracji są przy tym bardzo istotne. Lenovo ze swoją serią ThinkPad jest bardzo elastyczne i z pewnością warto zwrócić na ich produkty uwagę, podczas poszukiwania swojego, idealnego PeCeta.
Artykuł powstał we współpracy z Lenovo
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu