Ciekawostki technologiczne

Lenovo wsparło twórców łazika marsjańskiego Phoenix III

Grzegorz Ułan
Lenovo wsparło twórców łazika marsjańskiego Phoenix III
Reklama

Na dzisiejszej konferencji prasowej, Lenovo pochwaliło się udzieleniem wsparcia technologicznego dla grupy badawczej Silesian Phoenix, przy tworzeniu projektu łazika marsjańskiego Phoenix III.

To bardzo dobra wiadomość, że duże koncerny pomagają młodym ludziom w realizacji swoich pasji i pomagają im w rozwoju umiejętności, które z pewnością będą procentować w ich późniejszym życiu zawodowym.

Reklama

Samo tworzenie łazika marsjańskiego to przecież nie tylko zdobywanie wiedzy w przyszłościowej branży, ale również udział w wielu konkursach i wydarzeniach z tym związanych, a co za tym idzie również organizacja takich wyjazdów, również za granicę. Bez wątpienia - wylot za ocean razem z łazikiem marsjańskim to nie lada wyzwanie.

Wojciech Zaskórski, General Menager w Lenovo Polska:

Jestem niezwykle dumny, że mogliśmy wesprzeć tak utalentowaną grupę młodych inżynierów jak zespół Silesian Phoenix w ich ambitnym projekcie. Ich pasja, kreatywność i zaangażowanie są dowodem na to, jak wielki potencjał drzemie w młodym pokoleniu. W Lenovo wierzymy, że innowacje napędzają świat, a współpraca z tak inspirującymi ludźmi utwierdza nas w tym przekonaniu. Cieszymy się, że nasze technologie mogły być częścią tej inicjatywy. Gratulacje dla całego zespołu Silesian Phoenix! Są oni przyszłością inżynierii i technologii.

Łazik marsjański Phoenix III, stworzony przez grupę badawczą Silesian Phoenix, ma już za sobą udział w kilku międzynarodowych konkursach. Studenci Politechniki Śląskiej, wchodzący w jej skład mogą pochwalić się 8 miejscem w prestiżowym Canadian International Rover Challenge, a także w wysokimi lokatami w dwóch konkursach europejskich - European Rover Challenge.

inż. Jakub Gurgul, Kierownik Projektu:

Jako członek zespołu Silesian Phoenix jestem niesamowicie dumny, że mogliśmy zrealizować nasz projekt we współpracy z Lenovo. Dzięki pracy na tak zaawansowanym technologicznie sprzęcie mogliśmy przenieść nasze pomysły na zupełnie nowy poziom – od projektowania po wdrożenie rozwiązań w praktyce. Dzisiejsze wydarzenie pozwoliło nam zaprezentować efekty naszej współpracy w postaci łazika marsjańskiego Phoenix III.

To już trzecia wersja Phoenix (projektu, którego początki sięgają 2018 roku), a która to wyróżnia się na tle innych łazików stworzonych przez studentów z całego świata, między innymi zastosowaniem w jej budowie włókna węglowego.

Reklama

Twórcami łazika jest zespół studentów, wspólnie działających w ramach Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH. Aktualny skład tej grupy badawczej to Jakub Gargul, Patryk Stawczyk, Szymon Bogacki, Jakub Bręczewski, Witold Krafczyk, Rafał Zientek, Radosław Kępa, Jerzy Bieniek, Bartosz Bdzionek, Wojciech Łoziński, Oskar Górka, Jakub Grabowski oraz opiekunowie: Andrzej Jałowiecki, prof. dr hab. Wojciech Moczulski, dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ, dr inż. Wawrzyniec Panfil.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama