Mobile

Lenovo przejęło Motorolę. Teraz Motorola przejmie kawałek Lenovo

Tomasz Popielarczyk
Lenovo przejęło Motorolę. Teraz Motorola przejmie kawałek Lenovo
4

Zanosi się na duże zmiany w strukturach Lenovo. Przejęta w styczniu 2014 roku Motorola ma stać się podstawowym i jedynym działem mobilnym. To oznacza, że Lenovo Mobile zostanie przez nią wchłonięte. Plan wydaje się równie ciekawy co ryzykowny, ale w ogólnym rozrachunku na pewno wyjdzie na dobre tej...

Zanosi się na duże zmiany w strukturach Lenovo. Przejęta w styczniu 2014 roku Motorola ma stać się podstawowym i jedynym działem mobilnym. To oznacza, że Lenovo Mobile zostanie przez nią wchłonięte. Plan wydaje się równie ciekawy co ryzykowny, ale w ogólnym rozrachunku na pewno wyjdzie na dobre tej amerykańskiej części koncernu.

Nie są to jedynie pogłoski ani przecieki. Taką informację podał bowiem sam szef Lenovo Mobile, Chen Xudong. "Przejęcie" Lenovo Mobile przez Motorolę ma się odbyć całościowo: od organizacji, przez struktury, a na linii produktowej i marce skończywszy. To oznacza, że właściwie cały dział mobilny, który odpowiadał dotąd m.in. za smartfony z serii Vibe stanie się częścią Motoroli i będzie pracował nad zupełnie innym portfolio. Te prawdopodobnie z roku na rok sukcesywnie będzie się poszerzało. Już w tym roku zobaczyliśmy nie jeden a dwa modele Moto X. W kolejnych, zapewne smartfonów będzie przybywać.

Ruch ten jest bardzo logiczny, bo Motorola na rynku mobilnym jest zdecydowanie mocniejszą marką niż Lenovo. Chiński koncern nie ma zatem żadnego powodu, żeby inwestować w rozwój oferty mobilnej pod swoim własnym szyldem. Szczególnie, że dotąd seria Vibe i pokrewne nie były jakoś szczególnie szeroko dostępne a tym samym i rozpoznawalne. Warto jednak zaznaczyć, że nie był to jedyny znak działalności Lenovo na rynku mobilnym. W czerwcu powołano do życia kolejną markę - ZUK. W jej ramach powstawać mają solidne, mocne i atrakcyjne urządzenia działające pod kontrolą CyangenModa. Można się spodziewać, że po połączeniu Lenovo Mobile i Motoroli, ZUK będzie dalej funkcjonował jako osobny twór - zakładając oczywiście, że nie okaże się niewypałem.

Za połączeniem przemawiają też liczby. W pierwszym kwartale br. finansowe wyniki mobilnej dywizji Lenovo mocno obciążyły zyski. O 0,5 p. proc. padły też udziały w rynku mobilnym, co przełożyło się na wynik 4,7 proc. Nie obejdzie się zatem tutaj bez mocnej restrukturyzacji. Lenovo już od jakiegoś czasu mówi o stopniowym przekształcaniu się w firmę oferującą nie tylko sprzęt, ale również i usługi. Z tego też powodu zainicjowano proces integracji Motorola Mobility z sekcją System X - działem serwerowym przejętym od IBM w sierpniu 2014 roku za 2,3 mld dol. Dobitnie widać zatem, jak ogromna część biznesu Lenovo będzie działała pod sztandarem amerykańskiej marki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu