Rzeczywistość rozszerzona

LEGO Fusion połączenie analogowego i cyfrowego świata

Filip Żyro
LEGO Fusion połączenie analogowego i cyfrowego świata
7

Choć wydawało się, że w cyfrowym świecie tradycyjne zabawki znajdują się na równi pochyłej, to są takie firmy, które z nowych technologii potrafią uczynić atut. W nowoczesnym świecie zabawek znakomicie odnajduje się LEGO, które łączy cyfrową popkulturę z klasycznymi klockami i wychodzi mu to świetni...

Choć wydawało się, że w cyfrowym świecie tradycyjne zabawki znajdują się na równi pochyłej, to są takie firmy, które z nowych technologii potrafią uczynić atut. W nowoczesnym świecie zabawek znakomicie odnajduje się LEGO, które łączy cyfrową popkulturę z klasycznymi klockami i wychodzi mu to świetnie.

W ciągu ostatniej dekady imperium Duńskiej firmy zyskało wiele nowych produktów, które wykraczały poza ramy zabawy zwykłymi klockami. Na początku były gry komputerowe, z którymi firma produkująca klocki zaczęła bardzo wcześnie eksperymentować. Potem pojawiło się przenoszenie wielkich filmowych produkcji na potrzeby konkretnych zestawów klocków, które potem dostały całe dedykowane serie. LEGO udowadnia, że w nowoczesnym świecie czuje się jak ryba w wodzie i dzięki temu znakomicie radzi sobie na rynku.

Jednak cyfrowy świat zmienia się niezwykle szybko, dlatego też trzeba pozostawać uważnym na inne trendy panujące w rozrywce dla najmłodszych. Jednak LEGO nie musi nikogo kopiować, bowiem to ono wyznacza trendy. Najnowszy projekt zapowiada się naprawdę ciekawie.

Eksperyment duńskiego producenta będzie nosił nazwę LEGO Fusion i będzie starał się połączyć analogową zabawę klockami z cyfrowym światem rozrywki na urządzeniach mobilnych. Niedługo w ofercie pojawić mają się specjalne zestawy klocków, które będą umożliwiały budowanie konstrukcji, a następnie będzie można przenieść je do cyfrowego świata za pośrednictwem dedykowanych aplikacji na iOS i Androida. Aplikację będą skanowały skonstruowane przez nas budowle, a następnie wykorzystane zostaną w specjalnej serii mobilnych gier. Jak na razie wiemy o czterech rodzajach gier: Battle Towers, Town Master, Create and Race oraz Resort Designer. W Battle Towers będziemy budowali średniowieczną wieżę, której następnie będziemy musieli bronić przed atakami potworów. Town Master to przeniesienie naszej budowli do gry typu "runner". Create and Race pozwoli zbudować pojazd, który następnie zeskanowany weźmie udział w wyścigu. Resort Designer będzie grą dedykowaną dla dziewczyn, polegającą na budowie własnego uzdrowiska.

Trzeba przyznać, że LEGO znakomicie rozumie potrzeby najmłodszych. Oczywiście wielu rodzicom może nie przypaść do gustu, że klocki będą wymagały elektronicznych urządzeń, aby móc w pełni cieszyć się z możliwości LEGO Fusion. Wiele osób w wychowywaniu dzieci chciałoby uniknąć cyfrowych "dodatków". Jednak komórki i tablety stały się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości i naturalne jest, że dzieci również będą chciały z nich korzystać. Nikt nie zmusza rodziców do wybrania akurat do tego zestawu. Tymczasem LEGO stara się połączyć dwa światy i robi to w znakomity sposób. Pokazuje zupełnie inne spojrzenie na rozrywkę, gdzie świat wirtualny i rzeczywisty wzajemnie się przenikają.

LEGO w swoim pomyśle, mieszania świata wirtualnego z rzeczywistym, nie jest odosobnione. W zeszłym roku debiutowała Polska aplikacja Bloxy, która również pozwala na zabawę klockami z poziomu urządzenia mobilnego. Ich pomysł różni się jednak nieco od tego przedstawionego przez LEGO. Bloxy pozwala na wirtualne budowanie konstrukcji, podobnie jak robimy to w rzeczywistości. Jednak na tych przykładach widać ewidentnie, że klasyczne formy zabawy znakomicie odnajdują się również w wirtualnym świecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Grylegozabawki