Startups

Launch właśnie rusza : Jesteśmy "Paintem" wśród "Photoshopów" w branży mobilnej

Grzegorz Marczak
Launch właśnie rusza : Jesteśmy "Paintem" wśród "Photoshopów" w branży mobilnej
35

Za pomysłem na Launch stoi Maciej Prostak, którego możecie znać z takich projektów jak chociażby Moneyzoom (aplikacja pobrana w Polsce 100 tysięcy razy) oraz Artur Kurasiński. Launch ma ambicje maksymalnie uprościć proces prototypownia aplikacji mobilnych. Prz czym ołówek i papier cały czas mogą...

Za pomysłem na Launch stoi Maciej Prostak, którego możecie znać z takich projektów jak chociażby Moneyzoom (aplikacja pobrana w Polsce 100 tysięcy razy) oraz Artur Kurasiński.

Launch ma ambicje maksymalnie uprościć proces prototypownia aplikacji mobilnych. Prz czym ołówek i papier cały czas mogą być w użyciu a aplikacja przeniesie to co zaprojektowaliśmy do narzędzia które zrobi z tego prosty interaktywny prototyp.

Maciek Prostak dla Antyweb:

Jesteśmy "Paintem" wśród "Photoshop" w branży mobilnej. Można proste grafiki robić w Photoshopie ale można tez zrobić w Paintcie.. Różnica jest taka ze aby skorzystać z Painta wystarczy ci minuta na jego poznanie, aby poznać Photoshopa zejdzie ci tydzień..

Zabawę z Launch możemy więc rozpocząć od szkicu mockupu na papierze. Potem robiąc zdjęcie przez aplikacje przenosimy ten szkic wprost do aplikacji. Następnie budujemy interakcje pomiędzy kolejnymi ekranami, zaznaczamy przejścia i cały flow aplikacji. Na koniec mamy możliwość uruchomienia naszego prototypu na telefonie i na przykład pokazanie agencji która będzie dla nas robić aplikacje o co chodzi i jak wyobrażamy sobie jej wygląd, przejścia między ekranami itp.

Launch podczas pracy nad prototypem daje nam też możliwość interakcji w grupie, każdy ekran nad którym pracujemy możemy współdzielić dzięki czemu online możemy dostać feedback od klienta, agencji, zleceniodawcy itp. Do tego nasz prototyp możemy uruchomić na praktycznie każdym telefonie jak również w samej aplikacji webowej, możemy więc pokazać nawet jak działa aplikacja na iOS mają telefon z Androidem.

Aplikacja i cały system dedykowane są dla trzech grup - klientów chcących stworzyć aplikację mobilną, agencji oraz freelancerów. Każda z tych grup może w specyficzny dla siebie sposób wykorzystać prosty prototyp po to aby pokazać zamysł aplikacji, wstępne grafiki, koncepcje itp.

http://vimeo.com/82948374

W systemie oprócz pracy nad poszczególnymi ekranami i przejściami między nimi mamy też automatycznie budowaną mapę powiązań, jest to bardzo dobre narzędzie szczególnie przy skomplikowanych projektach gdzie mamy dużo funkcji i ekranów.

Launch oczywiście chce skoncentrować się na rynku globalnym, czeka tam na nich duży potencjał ale też sporo konkurencji. Wprawdzie autorzy twierdzą, że zrobili kilka rzeczy których nie posiadają inne aplikacje ale nigdy nie wiadomo co tak naprawdę zainteresuje ostatecznie klientów.

Moim zdaniem pomysł na Launch jest dobry, sam pamiętam pierwsze rozmowy o aplikacjach dla Antyweb gdzie tak naprawdę nie wiedziałem od czego zacząć i jak przedstawić koncepcje i ją potem weryfikować. Mając ten system mógłby na bazie moich szkiców zbudować pierwszy "prototyp" dzięki czemu o wiele łatwiej by się rozmawiało.

Jeśli chodzi o ceny to dla jednego osoby aplikacja jest za darmo, natomiast jeśli myślimy o pracy grupowej (a do tego jest stworzony Launch) to musimy zapłacić ok 9 USD/miesiąc. W przypadku dużych grup i projektów będzie to natomiast blisko 50 dolarów/miesiąc. Jak widać wiec kwoty nie są zbyt wygórowane biorąc pod uwagę, że mówimy o bardzo dynamicznie rozwijającym się rynku aplikacji mobilnych. Każde nawet najmniejsze ułatwienie dla agencji/klienta jest warte tych pieniędzy.

Trzyma kciuki za ten projekt, jest dobrze przemyślany, dobrze wykonany (robił go zespół Tomka Wożniaka czyli Future Mind) a Maciek udowodnił już wcześniej że potrafi zarządzać tego typu projektami.

Aplikacja Launch na iOS i Androida powinny za chwilę pojawić się w sklepach. Android jeszcze dziś natomiast iOS zapewne po weekendzie. Tymczasem możecie pobawić się web aplikacją.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu