Masz Profil Zaufany? Sprawdź, czy nie traci swojej ważności. W szybki i wygodny sposób możesz ją przedłużyć na 3 lata. W ten sposób nie stracisz możliwości załatwiania spraw urzędowych w internecie.
Profil Zaufany to wygodny sposób komunikowania się z urzędami i załatwiania spraw bez wychodzenia z domu. Uruchomiony w 2011 r. system ma już prawie 14 milionów użytkowników, ale nie każdy wie, że ma on termin ważności wynoszący 3 lata. Kilka miesięcy temu głośna była sprawa "dziwnych" wiadomości SMS, które informowały posiadaczy PZ o tym, że Profil wygasa. Choć wielu myślało, że to scam, szybko okazało się, że to prawdziwe komunikaty. Sytuacja dotyczyła profilów zakładanych w czasie pandemii. Jak uniknąć sytuacji, w której PZ przepada, gdyż nie został przedłużony? To proste – przedłuż jego ważność, bez wychodzenia z domu.
Przedłuż ważność Profilu Zaufanego. To proste
Aby przedłużyć ważność profilu zaufanego, należy zalogować się nim na stronie pz.gov.pl. Następnie należy przejść do Szczegółów Profilu i wybrać opcję Przedłuż ważność lub zmień dane. Logując się poprzez bankowość elektroniczną, po przedłużeniu ważności profilu jego powiązanie z kontem bankowym zostanie usunięte. Metoda autoryzacji przy składaniu podpisu zaufanego oraz przy logowaniu się profilem zaufanym zostanie zmieniona na SMS z jednorazowym kodem lub wiadomością push w aplikacji mObywatel (jeśli ta metoda była wcześniej używana). Jeżeli chcesz ponownie połączyć swój PZ ze swoim bankiem, należy w zakładce Szczegóły profilu wybrać opcję Zmień dostawcę tożsamości na bank.
Nie masz jeszcze Profilu Zaufanego? Załóż go – to proste. Wystarczy odwiedzić oficjalną stronę pz.gov.pl i wybrać przycisk Zarejestruj się w prawym górnym rogu. Istnieją cztery sposoby uzyskania Profilu Zaufanego:
- Za pośrednictwem bankowości elektronicznej – to najszybszy sposób, bo nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Taką możliwość dają: PKO Bank Polski, Santander, Bank Pekao SA, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.
- Wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem.
- Potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.
- Wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku –
- potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą,
- po zalogowaniu się na stronie pz.gov.pl samodzielnie podpisując wniosek kwalifikowanym podpisem elektronicznym (ten sposób jest dostępny tylko dla osób, które mają w kwalifikowanym certyfikacie wpisany numer PESEL).
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu