Bezpieczeństwo w sieci

LastPass z kluczową funkcją tylko dla płacących użytkowników. Jakie są alternatywy?

Kamil Świtalski
LastPass z kluczową funkcją tylko dla płacących użytkowników. Jakie są alternatywy?
58

LastPass to jeden z najpopularniejszych menadżerów haseł, który przez lata zgromadził wokół siebie tysiące zadowolonych użytkowników. Jego ojcowie, firma LogMeIn, postanowiła nieco zmienić podejście do funkcji, które oferują w darmowej wersji swojej aplikacji. I już za miesiąc dla wielu usługa stanie się kompletnie bezwartościowa — przynajmniej tak długo, jak będą korzystać z darmowego pakietu.

Albo zapłacisz, albo LastPass zadziała wyłącznie na jednym typie urządzeń

Już od 16 marca użytkownicy darmowej wersji Last Pass będą mogli korzystać z popularnego menadżera haseł wyłącznie na jednym typie urządzeń. Oznacza to nie mniej, nie więcej, a tyle, że dla lwiej części użytkowników sięgających po produkt na smartfonie i komputerze (+ wielu innych urządzeniach), platforma w tej formie staje się nieużywalna. To znaczy jasne — można zdecydować się na przechowywanie haseł w jednym rodzaju sprzętów (np. tylko komputery, tylko smartfony, tylko tablety) i ich późniejsze ręczne przepisywanie na inne urządzenia, ale zakładam, że dla lwiej części użytkowników to niewygoda której raczej będą woleli uniknąć. Poza tym przyzwyczajeni do dobrego użytkownicy... no cóż, raczej niechętnie pójdą w stronę takiej niewygody. Za dostęp do pakietu premium trzeba będzie zapłacić około 3 euro miesięcznie. Niby niewiele, ale jak każdy abonament, kiedy spojrzymy na to w skali roku czy dekady — robi się drogo. Warto też mieć na uwadze, że od 17 maja także techniczne wsparcie za pośrednictwem maila także będzie dostępne wyłącznie dla użytkowników premium.

Zobacz też: Bezpieczne przechowywanie haseł na smartfonie. Zestawienie menedżerów haseł  

Darmowe menadżery haseł. Jakie są alternatywy dla LastPass?

Skoro LastPass będzie płatną aplikacją, to warto rozejrzeć się za alternatywami, które zapewnią podobne doświadczenie — choć wiadomo, że oddanie danych innej (kolejnej) firmie wiąże się z dodatkowym ryzykiem wycieku. Kiedy mowa o tak wrażliwych jak te, warto dobrze prześwietlić twórców i historię ich działalności. Jakie są darmowe alternatywy dla LastPass, które bez opłat pozwolą na synchronizację haseł między urządzeniami?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu