Laptop

Druga rewolucja mobilna od Intela. Co oznacza projekt Twin River?

AL
Albert Lewandowski
5

Intel dostrzega powoli, że może częściowo utracić swoją dominującą pozycję na rynku komputerów. Chce temu zapobiec poprzez innowacyjne rozwiązania. Teraz dowiedzieliśmy się co nieco więcej na temat projektu Twin River, skupiającego się na laptopach z dwoma ekranami.

Intel Twin River - więcej w mniejszej obudowie

W trakcie targów Computex 2019 Intel postanowił pokazać, jak widzi przyszłość laptopów. Pod nazwą Intel Twin River skrywa się idea tworzenia komputerów z dwoma ekranami oraz stosowania w nich innych materiałów wykończeniowych. W szczególności firma chce pokazać, że nawet tkanina może idealnie sprawdzić się w takim sprzęcie i warto wyjść poza schemat. W tym przypadku metalowe unibody. Warto w tym miejscu dodać, że w trakcie właśnie tej konferencji HP dodało do linii Envy drewniane wykończenie, natomiast Asus Zenbook 30 może pochwalić się skórzanym materiałem.

Jednocześnie takie zmiany konstrukcyjne oznaczają konieczność mniejszych procesorów o niższym zużyciu energii. Tu Intel chce, aby 10. generacja ich układów z serii U była idealnie dopasowana do takich nowoczesnych modeli. Firma z Santa Clara dodała również, że wcześniej pokazane koncepty z dwoma ekranami z projektu Copper Harbor skupiają się na tabletach, z kolei Twin River ma zapewnić prawdziwą rewolucję na rynku laptopów. Nawet padły słowa o podobnej zmianie, jak w przypadku rynku smartfonowego i debiutu iPhone'a w 2007 roku.

Intel podkreśla, że chcą teraz skupić się na szybkim uruchamianiu sprzętu, które ma trwać 10 sekund, a do tego udało im się opracować nowy panel LCD o zużyciu energii jedynie 1W, co podobno nie odbyło się kosztem jakości wyświetlanego obrazu. Naturalnie są one dotykowe. Całość ma działać jak smartfon. Chodzi tu o wysoką mobilność, elastyczność pod kątem zastosowań domowych i służbowych oraz długi czas pracy. Wygląda to jakby na bezpośrednio odpowiedź na laptopy z układami Qualcomm Snapdragon i Windowsem 10 on ARM.

Przeczytaj również: Tani laptop o długim czasie pracy.

Mobilność przede wszystkim

Na dobrą sprawę doczekaliśmy się już pewnych pochodnych projektu Intel Twin River, które pochodzą ze współpracy Intela z jego partnerami. Warto wspomnieć tu o Project Precog od Asusa czy składane laptopy Lenovo Thinkpad z elastycznymi wyświetlaczami. Firma z Santa Clara celuje w dwa ekrany w sprzęcie. Klawiatura ma przestać być niezbędna i w zasadzie często już teraz użytkownicy decydują się na kupno osobnego akcesorium. Natomiast wtedy, kiedy byłaby niezbędna, wówczas dałoby się skorzystać z tej ekranowej. Jestem tylko ciekaw, czy zapewniałaby odpowiednie wrażenia.

Przeczytaj również: Dotykowa klawiatura w Macbookach?

Naturalnie Intel nie zapomina także o tym, że aplikacje muszą być dostosowane do podwójnego wyświetlacza. W trakcie konferencji udało im się pokazać specjalne wersje Excela, PowerPointa czy Vegas Pro i całość wygląda naprawdę obiecująco. Niewątpliwie to ciekawe koncepty. Wyglądają interesująco, mają zapewnić lepsze wrażenia z użytkowania i stawiać na wszechstronność. Wątpię jednak, aby w mniej niż trzy, cztery lata zdołały wejść do sprzedaży i złapać klientów za serce.

źródło: Tablet-News, BGR

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: