Komputery i laptopy

Ten laptop ASUS-a ma dwa ekrany. Co jeszcze firma pokazała na targach Computex 2019?

Paweł Winiarski
Ten laptop ASUS-a ma dwa ekrany. Co jeszcze firma pokazała na targach Computex 2019?
1

Trwa właśnie Computex, czyli odbywające się na Tajwanie targi, na których co roku pokazuje się między innymi nowe laptopy. Miałem już okazję przyjrzeć się bliżej nowym sprzętom tajwańskiego producenta i przynajmniej dwa modele naprawdę mocno mnie zaciekawiły.

Laptopy z dwoma ekranami - ZenBook Pro Duo i ZenBook Duo

ASUS ZenBook Pro Duo najbardziej zaciekawia dwoma ekranami - nazwano to ScreenPad Plus i jak sama nazwa wskazuje to rozwinięcie idei ScreenPad, czyli małego ekranu w gładziku. Teraz jednak rozmiar drugiego wyświetlacza uległ znacznemu powiększeniu, co w teorii ma dać użytkownikowi większe możliwości pracy wielozadaniowej. Zainstalowano tam oprogramowanie ScreenXpert zawierające szeroki wybór przydatnych aplikacji, narzędzi i programów użytkowych, które wykorzystają możliwości drugiego ekranu.

ZenBook Pro Duo jest naprawdę mocnym urządzeniem, pod maską można tam znaleźć procesor Intel Core 9. generacji, 32GB pamięci RAM, kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 2060, bardzo szybki dysk SSD PCIe 3.0 x4 o maksymalnej pojemności 1TB oraz łaczność bezprzewodową za pomocą karty Wi-Fi 6 z technologią Gig+ (80.211 ax), jak również gniazda Thunderbolt.

Podstawowy ekran ZenBooka Pro Duo to OLED z HDR, 4K UHD (3840x2160) z bardzo smukłymi ramkami ASUS NanoEdge. Mniejszy ekran to IPS, ale z 4K (3840x110), do tego touchpad z ASUS NumberPad.

ZenBook Duo to natomiast mniejsza wersja sprzętu - ma 14-calowy ekran główny i te same funkcje związane z dodatkowym ekranem nad klawiaturą. Urządzenie jest jednak mniejsze i lżejsze. W maksymalnej konfiguracji sprzęt napędza Intel Core i7 oraz karta graficzna GeForce MX250. Oba ekrany posiadają rozdzielczość FullHD.

ZenBook Edition 30

Pokazano ponadto limitowaną edycję laptopa ASUS ZenBook Edition 30, który powstał z okazji 30. lecia firmy. To dość specyficzna, ale jednocześnie nowoczesna i elegancka konstrukcja, której pokrywę oprawiono w skórę w kolorze Pearl White, Sprzęt otrzymał również fajnie wyglądającą mysz o wykończeniu Pearl White, pudełko i podkładkę pod mysz wykonaną z materiału skóropodobnego, jak również pokrowiec wykonany z prawdziwej skóry.

Pod maską, w maksymalnej konfiguracji, znajdziemy Intel Core i7 ósmej generacji, kartę graficzną NVIDIA GeForce MX250, 16GB pamięci RAM, szybki dysk SSD typu PCIe oraz kartę WiFi klasy gigabitowej.

Tu również zastosowano ekran NanoEdge, którego stosunek wielkości do obudowy wynosi 95%, co oczywiście przekłada się na skromnej szerokości ramki. W komputerze znajdziemy najnowszy ScreenPad 2.0, czyli mniejszy dodatkowy ekran pod klawiaturą.

ZenBook 13/14/15 z nowym gładzikiem dotykowym ScreenPad 2.0

No dobrze, teraz zejdźmy na ziemię. ASUS pokazał również nowe modele "zwykłych" ZenBooków w trzech rozmiarach. Wszystkie trzy kompaktowe ultrabooki otrzymały nowy gładzik dotykowy ScreenPad 2.0 (5,65 cala) wspierany oprogramowaniem ScreenXpert. Jeśli chodzi o podzespoły, możemy liczyć na procesory Intel Core i7 ósmej generacji i różne konfiguracje kart pamięci, w tym NVIDIA GeForce MX250 w ZenBookach 13 i 14. ZenBook 15 otrzyma natomiast NVIDIA GeForce GTX 1650. Wszystkie komputery dostały dyski SSD PCIe i do 16GB pamięci RAM. Do tego kartę sieciową klasy gigabit WiFi 5, Bluetooth 5.0. Na jednym ładowaniu ZenBook 13 i 14 powinien działać do 14 godzin, ZenBook 15 natomiast do 17 godzin.

Ceny nowych laptopów firmy ASUS

Urządzenia będą dostępne w Q3 2019. A jak kształtują się ceny pokazanych przez ASUS-a nowości?

  • VivoBook S14 - od 3499 zł
  • VivoBook S15 - od 3599 zł
  • ZenBook 13 - od 4499 zł
  • ZenBook 14 - od 4699 zł
  • ZenBook 15 - od 5199 zł
  • ZenBook Duo - od 5799 (będzie później)
  • ZenBookPro Duo - od 11 999

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu