Apple

Kupno używanego iPhone'a. Na co zwrócić uwagę?

Redakcja Antyweb
Kupno używanego iPhone'a. Na co zwrócić uwagę?
17

Kupno iPhone’a z drugiej ręki to szansa na zdobycie dobrego telefonu w przystępnej cenie. Wiedzą o tym także nieuczciwi sprzedawcy, którzy często korzystają z niewiedzy i nieuwagi kupujących. By uniknąć nerwów i straty pieniędzy, przed kupnem konkretnego egzemplarza warto upewnić się, że ten spełni twoje oczekiwania. Na co zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Blokada Find my iPhone

To zdecydowanie najważniejsza rzecz, którą należy sprawdzić przed zakupem. Na stronie iCloud.com/activationlock możesz dowiedzieć się, czy blokada dla danego urządzenia jest aktywna. Wystarczy, że podasz jego numer seryjny lub IMEI. Zrezygnuj z zakupu, jeśli otrzymasz komunikat potwierdzający, bo telefon w każdej chwili będzie mógł zostać zablokowany przez poprzedniego właściciela, a poza tym, jeśli sprzedawca cię o tym nie poinformował, sprzęt prawdopodobnie pochodzi z kradzieży.

Czy iPhone jest kradziony?

To, że dane urządzenie nie ma aktywowanej usługi Find my iPhone, nie musi jednak oznaczać, że nie sprzedaje go złodziej. By uniknąć przykrych niespodzianek, warto sprawdzić, czy interesujący cię telefon nie figuruje w bazie sprzętu kradzionego, zgubionego lub zablokowanego. Taką opcję oferują serwisy takie jak darmowy IMEI Pro czy płatny CheckMend. Żaden z nich nie da ci wprawdzie gwarancji, że kupno konkretnego iPhone’a jest bezpieczne, ale pozyskane dzięki nim informacje pomogą ci odsiać chociaż niektóre oferty złodziei i paserów.

Uważaj na „składaki”

Jeśli kupujesz iPhone’a online, poproś właściciela o jego zdjęcia z numerem IMEI wyświetlanym na ekranie oraz na tylnym korpusie (w modelach 5, 5S, 6) lub na tacce SIM (w iPhone 6s, 7, X, XS 4 i 4S). Jeśli sprzedawca ich nie udostępni, odbierz to za niepokojący sygnał. Może on oznaczać nie tylko, że urządzenie jest kradzione, ale też że zostało złożone z części pochodzących z różnych modeli. W drugim przypadku numer z wyświetlacza i obudowy urządzenia są różne. Warto też sprawdzić IMEI na checkcoverage.apple.com. Załóżmy, interesuje cię kupno iPhone X. Jeżeli wyszukiwarka zwraca wynik dla siódemki, prawdopodobnie masz do czynienia ze składakiem. Dzięki tej bazie dowiesz się ponadto, czy sprzęt jest objęty gwarancją.

Używany iPhone z simlockiem

Choć liczba iPhone’ów z simlockiem systematycznie maleje, nadal możesz natrafić na dotyczące ich oferty. Czy warto brać je pod uwagę? To zależy przede wszystkim od kraju, z którego pochodzi telefon. Jeśli blokadę założył polski operator, ściągniesz ją za kilkadziesiąt złotych w każdym serwisie komórkowym. Niektóre sieci umożliwiają też darmowe ściągniecie simlocka w salonie. Problem będzie dużo poważniejszy, jeżeli telefon jest sprowadzony z zagranicy. W takim wypadku musisz przygotować się na wydatek rzędu nawet kilkuset złotych. To niestety nie jedyne ryzyko związane z zakupem zagranicznego iPhone’a. Może też okazać się, że urządzenie jest przystosowane do pracy w innych pasmach LTE, co utrudni lub uniemożliwi korzystanie z mobilnego internetu w naszym kraju.

iPhone z jailbreakiem. Czy warto?

Moda na „łamanie” iOS-a mija, ale na rynku wtórnym nadal znajdziesz wiele iPhone’ów z jailbreakiem. Nie będzie to iPhone XR, ale starsze modele – jak najbardziej. Teoretycznie taka modyfikacja nie wpływa na funkcjonalność urządzenia, bo zawsze możesz wrócić do ustawień fabrycznych. Sęk jednak w tym, że powinien zająć się tym sam sprzedający. Jeśli o tym zapomniał, bardzo możliwe, że o niezbyt dbał o telefon, a instalacja Cydii nie była jego jedynym eksperymentem.

Używany iPhone – stan techniczny

Pod tym względem w najlepszej sytuacji są ci, którzy kupują iPhone’a w komisie lub mogą spotkać się z dotychczasowym właścicielem i dokładnie obejrzeć telefon. Reszcie pozostaje ocena stanu technicznego na podstawie zdjęć i opisu oferty. A to zadanie niełatwe, bo na fotografiach widoczne są tylko powierzchowne uszkodzenia. Dlatego najlepszym wyborem będą zakupy na portalach aukcyjnych gwarantujących zwrot pieniędzy. Taka opcja będzie przydatna, jeśli okaże się, że opis nie zgadza się z tym, co dotarło w paczce.

Czy iPhone był zalany?

Telefon po zalaniu nie tylko może przestać poprawnie działać, ale też traci gwarancję (co w przypadku nowych modeli, takich jak iPhone XS, ma duże znaczenie). Na szczęście sprawdzenie, czy telefon ma za sobą taki epizod nie będzie trudne. Urządzenia Apple są wyposażone w czujnik LCI, który w dużym stężeniu wilgoci zmienia barwę z białej na czerwoną. W starszych modelach (np. iPhone 4 lub 5) znajdziesz go w górnej bocznej części obudowy. W nowych urządzeniach (np. iPhone 7, 8 lub X) jest natomiast umiejscowiony na prawym boku. Koniecznie zwróć na niego uwagę przy oględzinach sprzętu, a jeśli kupujesz go online – poproś sprzedawcę o przesłanie zdjęcia.

Jak ocenić stan baterii w iPhone?

To jeden z podzespołów najważniejszych dla komfortowego korzystania z telefonu, a jednocześnie najbardziej podatnych na szybkie zużycie. Jeśli chodzi o jej pojemność, nie ma co wierzyć deklaracjom sprzedawcy. Dużo lepiej zrobisz prosząc go o zainstalowanie apki diagnostycznej i przesłanie zdjęcia z wynikiem dotyczącym aktualnego stanu zużycia akumulatora i liczby jego ładowań.

Oryginalne akcesoria. Czy są w zestawie?

Odpuść sobie oferty dotyczące samego iPhone’a. To, że sprzedawca nie dołącza do niego choćby ładowarki i słuchawek, świadczy w najlepszym razie o jego niechlujstwie, a w najgorszym – o tym, że w posiadanie telefonu nie wszedł w legalny sposób. Szczególnym problemem okaże się brak pierwszego dodatku. Chińskie, tanie zamienniki nie mają zwykle odpowiednich zabezpieczeń, a korzystanie z nich grozi porażeniem prądem lub pożarem. Dokupienie oryginalnego akcesorium to zaś koszt kilkudziesięciu złotych (bez przesyłki), co koniecznie powinieneś doliczyć do budżetu przeznaczonego na zakup sprzętu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu