Felietony

Kup grę za ile chcesz co tydzień - Humble Bundle Weekly Sale. W tym tygodniu Bastion do 90 zł taniej

Jan Rybczyński
Kup grę za ile chcesz co tydzień - Humble Bundle Weekly Sale. W tym tygodniu Bastion do 90 zł taniej
5

Stali czytelnicy AntyWeb doskonale kojarzą Humble Bundle. Wszystko zaczęło się w 2010 roku gdy po raz pierwszy można było kupić 6 gier bez DRM za dowolną kwotę, dowolnie rozdzielając swoją wpłatę pomiędzy deweloperów, organizatorów zbiórki i organizacje charytatywne. Od tego czasu Humble Bundle ewol...

Stali czytelnicy AntyWeb doskonale kojarzą Humble Bundle. Wszystko zaczęło się w 2010 roku gdy po raz pierwszy można było kupić 6 gier bez DRM za dowolną kwotę, dowolnie rozdzielając swoją wpłatę pomiędzy deweloperów, organizatorów zbiórki i organizacje charytatywne. Od tego czasu Humble Bundle ewoluował, były zestawy poświęcone konkretnym deweloperom, pojawił się zestawy gier na Androida, które teraz ukazują się regularnie, był nawet Humble Music Bundle oraz Humble eBook Bundle. Organizator akcji najwyraźniej nie planuje na tym poprzestać - właśnie rusza nowy cykl w którym każdego tygodnia będzie można kupić nową grę za dowolną kwotę.

Niezależnie od zestawów gier, które wciąż będą się pojawiać co jakiś, zarówno na duże systemy jak i dla Androida, w każdy wtorek startuje sprzedaż pojedynczej gry. Zgodnie z zasadami Huble Bundle, każdy tytuł będzie można nabyć za dowolną kwotę, poczynając od jednego centa. Jeżeli przekroczymy kwotę jednego dolara oprócz pliku do pobrania otrzymamy klucz pozwalający przypisać dany tytuł do naszego konta Steam. Przekroczenie średniej ze wszystkich wpłat da nam różne bonusy do pobrania: ścieżkę dźwiękową, artbook, dzwonki na telefon itp. Nowością jest trzeci przedział powyżej 25$ gwarantujący fizyczne gadżety związane z grą. Zapewne zestaw bonusów cyfrowych i fizycznych będzie różnił się zależnie do gry. Być może minimalna cena fizycznych gadżetów również, zobaczymy. Zastanawiam się jak będzie z międzynarodową wysyłką.

Pierwszą grą dostępną od kilkunastu godzin jest Bastion, który był w zestawie Humble Indie Bundle V, ale po przekroczeniu średniej wpłaty. Bastion to gra typu hack'n'slash z widokiem izometrycznym, z piękną ręcznie malowaną grafiką. Posiada charakterystycznego narratora, który komentuje poczynania gracza w trzeciej osobie. Raz i drugi zaskoczył mnie celnym podsumowaniem, gdy zajmowałem się rzeczami niezwiązanymi z fabułą np. niszcząc wszystko dookoła bez wyraźnego powodu. Cała akcja rozgrywa się w post-apokaliptycznym świecie, po wielkiej katastrofie. Gra jest raczej trudna, ale dostarcza tez wiele satysfakcji, między innymi dzięki dużej dbałości o szczegóły.

Warto również zwrócić uwagę, że w tej chwili gra na Steamie kosztuje około 60 zł w wersji podstawowej i 100 zł w wersji ze ścieżką dźwiękową, podczas gdy w Humble Bundle Weekly Sale kod Steam dostajemy już za 3 złote z małym hakiem, a wersję ze ścieżką dźwiękową i dodatkowymi bonusami, których na Stemie nie ma, za niecałe 9 złotych - tyle na razie wynosi średnia wpłata. To oczywiście przebija nawet najlepsze wyprzedaże Steam.

Na koniec pozostają dwa otwarte pytania: jakiego rodzaju gry zobaczymy w cotygodniowych promocjach? Czy pojawia się jakieś tytuły, które w Humble Bundle jeszcze nigdy nie brały udziału? Zapewne przekonanym się o tym w nadchodzących tygodniach. Drugie pytanie dotyczy tego, czy deweloperzy będą w stanie czerpać z tych akcji wystarczające korzyści. Czy gracze nie będą coraz rzadziej kupowali gry w normalnych, niepromocyjnych cenach? Trudno mi to ocenić. Sukces wielu gier mobilnych które na co dzień kosztują dolara albo najwyżej kilka dolarów pokazuje, że jest to możliwe. Nie wiem tylko czy przyjmie się równie dobrze bez scentralizowanego sklepu w postaci App Store czy Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu