Felietony

Serwer leży, a Ty nie masz backupu. Backit.co zrobi go za Ciebie

Krzysztof Wąsowski
Serwer leży, a Ty nie masz backupu. Backit.co zrobi go za Ciebie
26

Strony WWW to w dzisiejszych czasach podstawowe wizytówki większości firm. Nikogo nie dziwi więc fakt, że w momencie kiedy dana witryna padnie z bliżej nieznanych przyczyn jej właściciel wpada w panikę, bo nie ma kopii zapasowej, bądź posiada kopię zapasową zrobioną dobrych kilka miesięcy przed awar...

Strony WWW to w dzisiejszych czasach podstawowe wizytówki większości firm. Nikogo nie dziwi więc fakt, że w momencie kiedy dana witryna padnie z bliżej nieznanych przyczyn jej właściciel wpada w panikę, bo nie ma kopii zapasowej, bądź posiada kopię zapasową zrobioną dobrych kilka miesięcy przed awarią. O robieniu tego typu kopii mało z nas pamięta, dlatego powstał serwis, dzięki któremu nie posiwiejemy gdy nasza firmowa strona WWW padnie, gdyż Backit.co zrobi backup naszej strony zanim o tym pomyślimy.

O tym, że należy robić kopie zapasowe danych i strony WWW wie każdy, niestety różnie jest już z pamiętaniem o tym. W większości przypadków tworzenie backupu zajmuje trochę czasu, a z racji tego że większość startupowców czy ludzi, którzy prowadzą biznes nie narzekają na jego nadmiar zdarza im się o tej jakże ważnej czynności zapomnieć.

Niestety zapominalstwo, a w niektórych przypadkach lenistwo może okazać się bardzo bolesne w skutkach. Bo czas, który będziemy musieli poświęcić na postawienie strony od nowa z jakiejś starej kopii zapasowej sprzed kilku miesięcy może unieruchomić nasz biznes nawet na kilka dni. Nie mam tu na myśli samego przywrócenia kopii, a bardziej to, że nawet kilkugodzinny przestój/brak strony WWW może powodować straty finansowe, a co za tym idzie stres i ogólną irytację.

Tak więc najlepiej by było gdyby ktoś pamiętał za nas o cotygodniowej, jeśli nie codziennej czynności jaką jest stworzenie backupu naszych danych i strony WWW. Oczywiście najprostszą metodą będzie dodanie przypomnienia w kalendarzu, z drugiej strony jednak pamiętajmy, że czasem takie przypomnienia odkładamy na „później”, które nie następuje nigdy, gdyż stwierdzamy, że mamy coś innego ważniejszego do roboty. Oczywiście w dużych organizacjach takimi sprawami zajmują się działy IT lub pracujący w firmach informatycy, którzy o robieniu backupów nigdy nie zapominają.

Dla ludzi, którzy mają problemy z zapamiętaniem o zrobieniu cotygodniowej (a najlepiej codziennej) kopii zapasowej swoich danych i strony WWW powstał startup Backit.co. Czyli narzędzie, które samo będzie sprawdzało czy dane/strona WWW zostały zmienione i samodzielnie stworzy ich kopię zapasową jeśli zajdzie taka potrzeba.

Twórcy Backit.co chwalą się, że stworzyli najbezpieczniejsze narzędzie na świecie, a właściwie narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, które są szyfrowane kluczem, który jest nie do złamania. Dodatkowo, wszystkie kopie zapasowe są replikowane i przechowywane na kilkunastu serwerach na całym świecie, tylko po to byśmy byli pewni, że nasza kopia zapasowa zawsze będzie dla nas dostępna na wyciągnięcie ręki, a właściwie wyciągnięcie palca.

Backit.co sam tworzy kopie zapasowe, generalnie polega to na tym, że po stworzeniu pierwszej kopii narzędzie to monitoruje co 15 minut stan naszej strony WWW i porównuje ją z wersją, którą posiada w swojej bazie. W momencie kiedy wykryje, że kopie różnią się od siebie tworzy kopię zapasową. Użytkownik po zalogowaniu się do Backit.co zobaczy kiedy ostatnio została zrobiona kopia zapasowa, która jest najaktualniejsza oraz kiedy przeprowadzony zostanie następny skan. Dodatkowo, użytkownik może zostać poinformowany wiadomością e-mail o ewentualnych próbach włamania się na jego stronę lub gdy najnowsza wersja strony/danych znacząco różni się od poprzedniej.  Ma to za zadanie ostrzeżenie użytkownika przed atakiem hakerskim.

Twórcy tego pomysłu pomyśleli o wszystkim, zasadniczo samo posiadanie aktualnej kopii zapasowej wiosny nie czyni. Trzeba pamiętać o tym, że w razie awarii/ataku musimy także umieć przywrócić stronę do życia. W przypadku Backit.co użytkownik ma kilka opcji do wyboru. Może oczywiście samodzielnie bawić się w stawianie strony, dzięki spakowanemu plikowi zip z ostatnią kopią zapasową, który może pobrać ze strony serwisu. Może także zażyczyć sobie, by Backit.co zrobiło to za niego i przywróciło jego stronę WWW do życia, przy czym może wybrać, jakie pliki/dokumenty/części strony mają zostać przywrócone.

Backit.co to nie tylko narzędzie do tworzenia i odzyskiwania kopii zapasowych. To także narzędzie, które pomoże tym mniej technicznym w przejściu na nowy szybszy serwer, bez problematycznych procedur, kombinacji i technicznej wiedzy. Zasadniczo jeżeli tylko wiemy gdzie ma być przeniesiony nasz serwis to wystarczy wpisać te dane do Backit.co i kliknąć, a całą procedurę serwis wykona już za nas.

Wygoda to nie wszystko. Oczywiście fajnie jak ktoś będzie pamiętał za nas by zrobić backup i pomoże nam odzyskać utracone dane, jednak trzeba pamiętać, że ktoś przechowuje nasze nie raz bardzo cenne dane na jakimś serwerze. Backit.co dba także i o to. Wszystkie dane, które są przechowywane na ich serwerach mają być szyfrowane 2048-bitowym kluczem RSA, oznacza to tyle, że są one bezpieczniejsze niż złoto w Banku Rezerw Federalnych w USA, gdyż złamanie 2048 bitowego klucza RSA przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania może zająć około 2,3 kwadryliona lat, czyli bardzo długo ;)

W tym momencie Backit.co obsługuje strony WWW przechowywane na serwerach FTP&SFTP, a także bazy danych postawione na MSQL i MongoDB. Samo spięcie witryny też jest banalnie proste, wystarczy założyć konto w Backit.co, a następnie podać adres serwera na którym przechowywana jest nasza strona/dane. System sam stworzy pierwszą kopię zapasową oraz zaplanuje tworzenie następnych. Oczywiście cały czas system będzie monitorował zmiany wprowadzone w naszym serwisie w wymienionych już 15 minutowych interwałach. Po stworzeniu backupu dane są automatycznie dostępne dla użytkownika.

Oczywiście nie ma nic za darmo, twórcy dla wszystkich zainteresowanych na dobry początek współpracy udostępniają 10-dniowy darmowy okres, w którym możemy protestować i pobawić się ich narzędziem. Po upłynięciu tego okresu mamy dwie opcje: Light i Run. Wersja Light jest tańsza i kosztuje 3 USD za miesiąc, dzięki niej możemy tworzyć kopie zapasowe dwóch witryn WWW, otrzymujemy w niej 10 GB miejsca na serwerze, a zmiany w kopii zapasowej sprawdzane są co 24h (kopie też są tworzone co 24h).

W opcji Run otrzymujemy już więcej bajerów, a kosztuje ona zaledwie 8 USD za miesiąc. Użytkownik, który z niej skorzysta może tworzyć kopie zapasowe nieograniczonej ilości stron WWW, otrzymuje 25 GB miejsca na serwerze na swoje kopie, możliwość codziennych kopii i aktualizacji danych, a skanowanie wyznaczonych stron odbywa się co 15 minut.

Osobiście uważam pomysł za bardzo trafiony, mam kilku znajomych którzy przeżyli już kiedyś utratę danych spowodowaną usmażeniem się serwera, a posiadali kopie zapasowe, które liczyły sobie kilka miesięcy. Za niewielką opłatą otrzymujemy bardzo ciekawą, a przede wszystkim przydatną usługę. Myślę, że warto się zainteresować i poznać bliżej Backit.co, ja go Wam osobiście polecam!

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupbackup