Felietony

Kup dwa różne zestawy gier za ile chcesz: na Androida i na Windows - Humble Bundle Mobile oraz Weekly

Jan Rybczyński
Kup dwa różne zestawy gier za ile chcesz: na Androida i na Windows - Humble Bundle Mobile oraz Weekly
7

Pomysłodawca akcji Humble Bundle, Jeff Rosen uczynił zeń mocną, rozpoznawalną markę. Podejście "kup za ile chcesz" znalazło wielu naśladowców zachęconych sukcesami Jeffa, ale Humble Bundle ma szczególną pozycję. Być może dzięki temu, że było pierwsze, być może dlatego, że od początku mocno stawiało...

Pomysłodawca akcji Humble Bundle, Jeff Rosen uczynił zeń mocną, rozpoznawalną markę. Podejście "kup za ile chcesz" znalazło wielu naśladowców zachęconych sukcesami Jeffa, ale Humble Bundle ma szczególną pozycję. Być może dzięki temu, że było pierwsze, być może dlatego, że od początku mocno stawiało na gry pozbawione zabezpieczeń DRM i możliwość dowolnego rozdzielenia pieniędzy między deweloperów gier, organizacje charytatywne, a organizatorów zbiórki. Być może również dlatego, że sam proces zakupu i pobrania został maksymalnie uproszczony. Faktem jest, że kolejne akcje Humble Bundle widzimy coraz częściej, w coraz większej ilości odmian.

Niewątpliwie musi mieć to wiele wspólnego z faktem, że Sequoia Capital w 2011 zainwestowała prawie 5 milionów dolarów w rozwój Humble Bundle. Wygląda na to, że z jednorazowej akcji Humble Bundle przekształciło się w normalny biznes. Nie ma w tym nic złego tak długo, jak zachowane są podstawowe wartości, jakie starała się reprezentować pierwsza, spontaniczna zbiórka pieniędzy.

Humble Bundle Weekly Sale

Minął tydzień od ostatniego Humble Bundle Weekly Sale, o którym pisałem na łamach AntyWeb, a więc pora na kolejną propozycję, w końcu na tym ma polegać cotygodniowa wyprzedaż. Nie zabrakło jednak niespodzianki, do tej pory wszystko wskazywało na to, że co tydzień będzie oferowany tylko jeden tytuł, podczas gdy tym razem można kupić 2 lub cztery gry studia THQ, zależnie od tego czy zapłacimy poniżej czy powyżej średniej wpłaty. Warto zaznaczyć, że są to gry zgodne tylko i wyłącznie z systemem Windows i można je pobrać tylko na platformie cyfrowej dystrybucji Steam, z tego powodu, żeby dostać jakąkolwiek grę trzeba zapłacić przynajmniej dolara, za mniej otrzymamy jedynie ścieżki dźwiękowe.

Tak więc za co najmniej dolara otrzymamy dwie gry: Darksiders czyli grę akcji z elementami RPG, oraz Red Faction: Armageddon wraz z DLC Path to War. Red Faction skupia się przede wszystkim na totalnym zniszczeniu niemal wszystkiego co jest w zasięgu strzału gracza i czyni to ważnym elementem rozgrywki. Tytuł przeszedł pewną ewolucję i z pierwszoosobowej strzelanki stał się grą z widokiem z trzeciej osoby. Do obu gier otrzymamy ścieżkę dźwiękową. Po przekroczeniu średniej wpłaty, która wynosi obecnie 6,79 dolara, czyli około 22 złotych, dostaniemy nowszą część pierwszej gry - Darksiders II oraz starszą drugiej - Red Faction: Guerrilla.

Humble Mobile Bundle

Na tym jednak nie koniec niespodzianek, równolegle ruszyła nowa inicjatywa - Humble Mobile Bundle, jest to pierwsza paczka gier tylko i wyłącznie na urządzenia mobilne z systemem Android. Wcześniej grom mobilnym zawsze towarzyszyły wersje na duże systemy operacyjne. Pierwsze cztery gry otrzymamy za kwotę dowolnej wielkości, są to:

Contre Jour - przyjemna dla oka gra wykorzystująca fizykę, taką jak pęd, modyfikacja terenu czy portale do pokonywania rozmaitych przeszkód i rozwiązywania problemów. Jako jedyna gra w zestawie nie posiada osobnego soundtracku.

Plants vs. Zombies - ten tytuł powinien być wszystkim świetnie znany, a jeżeli nie jest to polecam nadrobić zaległości. O ile nie jestem wielkim fanem gier typu tower defence, tą pozycję przeszedłem całą, grając w nią dzień w dzień. To jedyna gra tego typu i wszyscy znajomi, którym ją poleciłem wsiąkali w nią na długie godziny. Zombiaki i wojownicze kwiatki w wykonaniu Pop Cap mają mnóstwo niezaprzeczalnego uroku. Nie zabrakło też dużej dawki humoru.

Anomaly Korea - następca Anomaly Warzone Earth, jest odwróceniem koncepcji tower defence, gracz zamiast bronić się i ustawiać zasieki, atakuje i dobiera optymalną trasę, żeby przedrzeć się przez rozmaite zabezpieczenia. Warto dodać, że jest to dzieło polskiego studia 11 bit studios, a gra została ciepło przyjęta przez rozmaite serwisy branżowe.

Bladeslinger - wyjątkowe połączenie walki mieczem i bronią palną na zmutowanym Dzikim Zachodzie. Gracz patrzy na swojego bohatera z trzeciej osoby.

Tyle znajduje się w zestawie podstawowym, po przekroczeniu średniej wpłaty, która obecnie wynosi 5,56 dolara czyli około 18 złotych dodatkowo otrzymamy dwie pozycje:

Metal Slug 3 - klasyczna gra arkadowa z przewijanym od prawej do lewej ekranem, w której musimy zastrzelić wszystko, co nadciąga i chce zrobić graczowi krzywdę. Cechą szczególną są rozwidlające się drogi, którymi może podążać gracz, modyfikując trudność i długość rozgrywki oraz zapoznając się z nowymi przeszkodami.

The Room - unikalna łamigłówka, w którą miałem przyjemność grać na iPadzie. Tę grę naprawdę warto polecić wszystkim, którzy lubią rozwiązywać rozmaite zagadki i szyfry. The Room jest prawdopodobnie najlepszą pozycją tego typu jaka kiedykolwiek powstała, a na pewno wśród gier na urządzenia mobilne. Charakteryzuje się piękną, bardzo realistyczną grafiką oraz łamigłówkami, które mają charakter przestrzenny, chociaż zwykłych szyfrów też nie brakuje. Gracz ma pełną swobodę w oglądaniu przedmiotów z każdej strony i sam musi wykombinować, które elementy są istotne, które do siebie pasują. Otworzenie takiego wirtualnego, zaszyfrowanego pudełka daje ogromnie dużo satysfakcji. Naprawdę wciąga i nie nudzi, a trudność wydaje się być dobrana w sam raz - nie frustruje, ale nie odbiera przyjemności gry zbyt prostymi zagadkami. Mówiąc krótko, perełka i prawdziwa rewelacja!

Do każdej z gier dołączona jest ścieżka dźwiękowa w plikach MP3 i FLAC do wyboru, z wyjątkiem Contre Jour. Największą wadą gier na Androida zakupionych przez Humble Bundle jest to, że nie przypisują się do naszego konta w sklepie Play, jak ma to miejsce w przypadku gier np. na Steam. Każdorazowo trzeba ręcznie skopiować pliki na telefon bądź tablet i je zainstalować, a czynność powtórzyć dla każdego urządzenia z osobna. Nie ma też automatycznych aktualizacji niestety.

Zastanawiam się czy idea stojąca za pierwszym Humble Bundle nie rozmieniła się na drobne. Z jednej strony to wciąż po prostu dobre gry w jeszcze lepszej cenie i nie trzeba niczego więcej. Nie przeszkadza mi też, że akcja ma charakter bardziej komercyjny. Z drugiej strony strony coraz częściej zdarzają się edycje Humble Bundle w której są gry tylko na jeden system, tylko na Steam, a więc z DRM, teraz pojawiła się edycja tylko mobile. Promowanie gier wydanych na wielu platformach i gier bez DRM zeszło jakby na drugi plan. Na obecnym etapie mi to nie przeszkadza, nie grywam tylko i wyłącznie w gry bez DRM, chociaż takie preferuję, chętnie zakupię gry THQ. Jeśli jednak zmiany będą postępować i z czasem będzie więcej edycji Humble Bundle z grami na jeden system czy z DRM, to będzie dla mnie sygnał, że "kup za ile chcesz" z promocji ważnych wartości stało się jedynie sposobem na zysk, a wówczas kolejne edycje Humble Bundle będę traktował tak samo, jak wyprzedaże na Steam.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu