iphone pro
62

Apple sprzedaje obecnie 5 iPhone’ów — niestety, ten z najlepszym stosunkiem jakości do ceny zniknął z oferty. Który wybrać?

Zakup nowego telefonu nie jest łatwą sprawą. Na rynku są dziesiątki rozmaitych modeli. W przypadku produktów Apple sprawa jest nieco łatwiejsza. iPhone'ów jest znacznie mniej, jednak wciąż pojawiają się pytania o najlepszy iPhone. Który iPhone wybrać, by później nie żałować. Odpowiedź nie jest wcale najłatwiejsza. 

Najlepszy iPhone niekoniecznie jest tym iPhonem, który trzeba wybrać

Najnowszy iPhone to zawsze najnowszy i najdroższy iPhone. W chwili publikacji tego wpisu takim modelem jest rodzina iPhone 11 — gdzie obok bazowego modelu są jeszcze dostępne iPhone 11 Pro oraz jego większy wariant — iPhone 11 Pro Max. To w nich znalazły się najlepsze podzespoły, to one korzystają z najlepszych rozwiązań: mają najlepszy procesor czy najlepszy ekran (OLED). Nie uświadczymy ich w debiutującym w podstawowej jedenastce.

iphone xs xs max

Znacznie trudniej odpowiedzieć jest na pytanie: jaki iPhone wybrać. Bo tak jak wspomniałem już wyżej — to niekoniecznie najnowszy iPhone jest tym, który warto kupić. Ceny smartfonów Apple do najniższych nie należą. I prawdą jest, że nie trzeba mieć najlepszego iPhone’a, by móc cieszyć się dużą wydajnością, płynnym działaniem, wsparciem dla całego zestawu gier czy nowoczesnych funkcji. Firma cały czas dba o to, aby ich urządzenia były aktualizowane, bezpieczne i zdatne do działania — nawet kilka lat później.

Jaki iPhone kupić?

Na tę chwilę w oficjalnej. ofercie Apple znajdują się cztery modele smartfonów. Zaczynając od najtańszego: iPhone SE, iPhone Xr, iPhone 11 oraz iPhone 11 Pro. Ostatni z nich dostępny jest w dwóch wariantach (większym i mniejszym), ale każdy z wymienionych modeli oferowany jest w kilku opcjach wbudowanej pamięci. Dla wygody — wszystkie ceny jakie tutaj padną, będą skupiać się na najtańszym wariancie, czyli tym z 64 GB wbudowanej pamięci. Którego iPhone’a z tego zestawu wybrać? Najpierw rzućmy okiem na ceny.

  • iPhone SE (64 GB) — 2199 zł;
  • iPhone Xr (64 GB) — 3149 zł;
  • iPhone 11 (64 GB) — 3599 zł;
  • iPhone 11 Pro (64 GB) — 5199 zł;
  • iPhone 11 Pro Max (64 GB) 5699 zł.

Zobacz też: iPhone: cena urządzenia potrafi przerazić!

Jak widać rozpiętość cenowa jest ogromna — lista obejmuje wyłącznie najnowsze urządzenia dostępne w ofercie producenta — i najstarszym wiekiem jest tutaj debiutujący jesienią 2018 roku iPhone Xr, będący budżetowym odpowiednikiem iPhone’a XS, który już zniknął z oferty Apple. Najbardziej budżetowym wyborem jest wyczekiwany latami iPhone SE w nowym wcieleniu — gdzie w starej obudowie zamknięto podzespoły z najnowszych iPhone’ów 11. I zdecydowanie jest to najlepszy stosunek jakości do ceny — to smartfon który ma wszystko… poza wyglądem i świetnym aparatem.

iphone

Zobacz też: iPhone X – recenzja

Warto zadać sobie pytanie: jaki jest najlepszy iPhone pod względem wielkości dla nas samych. Jeżeli wolicie mniejsze urządzenia, to ceny będą odrobinę łaskawsze — najmniejszy iPhone SE to też najtańszy model w ofercie. Najdroższy jest, oczywiście, największy iPhone 11 Pro Max — ale iPhone 11 który jest pomiędzy wielkością iPhone 11 Pro, a 11 Pro Max, jest drugi na liście cen. Z porównaniem do tego pierwszego — zabrakło mu tylko jednego aparatu (zoom) oraz ekranu OLED, co wydaje się być świetnym kompromisem biorąc pod uwagę ponad 1,5 tys. złotych różnicy w cenie.

Jeżeli wasz budżet jest ograniczony — śmiało możecie sięgnąć nawet po iPhone SE, albo iPhone 11. Innym rozwiązaniem są zakupy w innych sklepach, niż ten oficjalny Apple w poszukiwaniu starszych modeli: iPhone 8, iPhone X czy iPhone Xs. To wciąż solidne telefony, które na najnowszym iOS działają jak złoto. I myślę że nawet co bardziej wymagający użytkownicy będą w zupełności usatysfakcjonowani z tego, jak działają. Warto jednak liczyć się z tym, że kupując w 2019 roku starsze modele jego czas ich świetności nie potrwa tak długo, jak w przypadku tych najświeższych, które kilka tygodni temu trafiły do sklepów.

iPhone SE na tę chwilę jest też jedynym modelem z czytnikiem linii papilarnych — czyli Touch ID.

Którego iPhone’a wybrać?

Przyznam szczerze że na tę chwilę dla mnie najlepszym iPhonem, biorąc pod uwagę stosunek oferowanej jakości do ceny — wydaje mi się być iPhone 11. Flagowy smartfon na lata, który idzie na kilka ustępstw (największe to, oczywiście, brak ekranu OLED) — ale wierzę, że dla większości użytkowników nie będą to zauważalne braki. To jednak opcja dla tych z większym budżetem. Jeżeli jednak niespecjalnie zależy Wam na nowoczesnym wzornictwie i usprawnieniach, a po prostu chcielibyście kupić smartfon na lata, który będzie działał, w niczym nie będzie wybitny (włącznie z aparatem) i ma dostęp do wszystkich usprawnień od Apple — iPhone SE powinien być waszym wyborem numer jeden. Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie prawdopodobnie nikt Wam nie udzieli: wszystko zależy od budżetu i osobistych preferencji. Dla fanów dużych słuchawek iPhone 11 Pro Max może okazać się jedynym słusznym wyborem ze względu na gabaryty. Dlatego też dużo łatwiej jest wskazać NAJLEPSZY najlepszy iPhone — tym obecnie jest 11 Pro oraz 11 Pro Max.