iphone pro
68

Apple sprzedaje obecnie 8 iPhone’ów — niestety, ten z najlepszym stosunkiem jakości do ceny zniknął z oferty. Który wybrać?

Zakup nowego telefonu nie jest łatwą sprawą. Na rynku są dziesiątki rozmaitych modeli. W przypadku produktów Apple sprawa jest nieco łatwiejsza. iPhone'ów jest znacznie mniej, jednak wciąż pojawiają się pytania o najlepszy iPhone. Który iPhone wybrać, by później nie żałować. Odpowiedź nie jest wcale najłatwiejsza. 

Najlepszy iPhone niekoniecznie jest tym iPhonem, który trzeba wybrać

Najnowszy iPhone to zawsze najnowszy i najdroższy iPhone. W chwili publikacji tego wpisu takim modelem jest iPhone XS oraz jego większy wariant iPhone XS Max. To w nich znalazły się najlepsze podzespoły, to one korzystają z najlepszych rozwiązań: mają najlepszy procesor czy najlepszy ekran (OLED). Nie uświadczymy ich w debiutującym w podobnym okresie iPhone Xr — który mimo że trafił na rynek kilka tygodni później i tak nie miał szans nacieszyć się opinią najlepszego iPhone’a.

iphone xs xs max

Znacznie trudniej odpowiedzieć jest na pytanie: jaki iPhone wybrać. Bo tak jak wspomniałem już wyżej — to niekoniecznie najnowszy iPhone jest tym, który warto kupić. Ceny smartfonów Apple do najniższych nie należą. I prawdą jest, że nie trzeba mieć najlepszego iPhone’a, by móc cieszyć się dużą wydajnością, płynnym działaniem, wsparciem dla całego zestawu gier czy nowoczesnych funkcji. Firma cały czas dba o to, aby ich urządzenia były aktualizowane, bezpieczne i zdatne do działania — nawet kilka lat później.

Jaki iPhone kupić?

Na tę chwilę w oficjalnej. ofercie Apple znajdują się cztery modele smartfonów: iPhone 7, iPhone 8, iPhone XR oraz iPhone XS. Część z nich dostępna jest w dwóch wariantach (większym i mniejszym) — i każdy oferuje kilka opcji wbudowanej pamięci. Dla wygody — wszystkie ceny jakie tutaj padną, będą skupiać się na najmniejszej pamięci. iPhone 7 i iPhone 7 plus są jedynymi urządzeniami, dla których ta wynosi 32 GB — pozostałe oferują najmniej 64 GB wbudowanej pamięci. Prawda jest taka, że w tej kwestii wszystko zależy od indywidualnego podejścia do smartfona. Każdy użytkownik będzie oczekiwał czegoś innego. Dla mnie 32 GB w iPhone 7 były w zupełności wystarczające, ale nie bez powodu najnowsza słuchawka dostępna jest w wariancie 512 GB. Którego iPhone’a z tego zestawu wybrać? Najpierw rzućmy okiem na ceny.

  • iPhone 7 (32 GB) — 2,229 zł;
  • iPhone 7 plus (32 GB) — 2,829 zł;
  • iPhone 8 (64 GB) — 2,979 zł;
  • iPhone 8 plus (64 GB) — 3,479 zł;
  • iPhone XR (64 GB) 3,729 zł;
  • iPhone XS (64 GB) 4,979 zł;
  • iPhone XS Max (64 GB) 5,469 zł.

Zobacz też: iPhone: cena urządzenia potrafi przerazić!

Jak widać rozpiętość cenowa jest ogromna — a na liście tej brakuje jednego modelu „pomiędzy”, czyli rocznicowego iPhone’a X. Firma zdecydowała się wycofać go z oferty — niestety. Bo prawdopodobnie przy odpowiednio niższej niż XS cenie, to on byłby zwycięzcą i doskonałą odpowiedzią na pytanie jaki iPhone polecamy. Bo to model, który sam szczerze polecam — szczególnie jeżeli preferujecie mniejsze warianty ekranów. Dopracowany flagowiec, który pod niektórymi względami jest lepszy od najnowszego modelu — czyli XR (posiada 3D Touch i ekran OLED, którego w nim zabrakło). Jeżeli znajdziecie go w sklepie w dobrej cenie — jest to rzecz warta rozważenia, jako jednak że Apple oficjalnie zaprzestało jego sprzedaży — by nie drażnić lwa, to nie on będzie odpowiedzią na pytanie jakiego iPhone’a wybrać.

iphone

Zobacz też: iPhone X – recenzja

Warto zadać sobie pytanie: jaki jest najlepszy iPhone pod względem wielkości dla nas samych. Jeżeli wolicie mniejsze urządzenia, to ceny będą odrobinę łaskawsze — bo już w przypadku iPhone’a 7 widać pod tym względem spory rozrzut cenowy. Większe warianty to przede wszystkim lepsze aparaty fotograficzne — w iPhone 7 i 8 uświadczymy podwójne aparaty, które pozwolą nam cieszyć się trybem portretowym. Podwójne aparaty znajdziecie też w iPhone XS oraz XS Max — w ich przypadku są one jednak identyczne. XR, podobnie jak wcześniejsze „maluchy”, ma pojedynczy aparat — jest on jednak bardziej zaawansowany, wspierany przez sztuczną inteligencję — i lepszy technicznie.

Jeżeli wasz budżet jest ograniczony — śmiało możecie sięgnąć nawet po iPhone 7 czy 7 plus. To wciąż solidne telefony, które na najnowszym iOS działają jak złoto. I jako użytkownik który przesiadł się chwilę temu z 7 na X — nie uświadczyłem specjalnych różnic w szybkości ich działania. Owszem, iPhone X (podobnie jak XR, XS oraz XS Max) oferuje inny interfejs, a także indukcyjne ładowanie (które trafiło do wszystkich modeli powyżej 7 plus) — jednak słuchawka wciąż doskonale radzi sobie z całym zestawem zadań. I myślę że nawet co bardziej wymagający użytkownicy będą w zupełności usatysfakcjonowani z tego, jak działają. Warto jednak liczyć się z tym, że kupując w 2019 roku iPhone 7 / 7 Plus jego czas świetności nie potrwa tak długo, jak w przypadku nowszych modeli.

iPhone 8 oraz iPhone 8 Plus na tę chwilę są ostatnimi słuchawkami Apple z czytnikiem linii papilarnych — czyli Touch ID. Mimo że debiutowały w 2017 roku to wciąż świetne sprzęty, które jeszcze przez co najmniej kilkanaście miesięcy bez większego problemu dźwigną najnowsze gry i aplikacje.

Którego iPhone’a wybrać?

Przyznam szczerze że na tę chwilę dla mnie najlepszym iPhonem, biorąc pod uwagę stosunek oferowanej jakości do ceny — jest iPhone X. Można go jeszcze ustrzelić w niektórych sklepach za mniejszą kwotę, niż tę, którą przyjdzie zapłacić za iPhone’a XR — i XS nie wspominając. To jednak opcja dla tych z większym budżetem. Jeżeli jednak niespecjalnie zależy Wam na ekranie OLED, Face ID, podwójnej kamerze czy kilku innych usprawnieniach — to nie bójcie się też sięgnąć po iPhone’y 7 i 8 (także w większych wersjach). Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie prawdopodobnie nikt Wam nie udzieli: wszystko zależy od budżetu i osobistych preferencji. Dla niektórych iPhone 7 Plus może okazać się dużo lepszym wyborem, niż mniejszy — nowszy i lepszy — iPhone 8. Dużo łatwiej jest wskazać NAJLEPSZY najlepszy iPhone — tym obecnie jest XS oraz XS Max.