14

Krótki poradnik ustawień prywatności w oczekiwaniu na Graph Search na Facebooku

Póki nie ma jeszcze u nas wprowadzanej właśnie wyszukiwarki społecznościowej na Facebooku, mamy jeszcze czas, by uchronić się przed takimi niespodziankami w przyszłości. Największe zagrożenie płynie z naszych „lajków”, które być może kiedyś, nieświadomi czekających nas konsekwencji, kliknęliśmy. Open Graph będzie na ich podstawie dobierał powiązane informacje wpisywane w wyszukiwarce, niezależnie od kontekstu czy braku […]

fbhg
Póki nie ma jeszcze u nas wprowadzanej właśnie wyszukiwarki społecznościowej na Facebooku, mamy jeszcze czas, by uchronić się przed takimi niespodziankami w przyszłości.

Największe zagrożenie płynie z naszych „lajków”, które być może kiedyś, nieświadomi czekających nas konsekwencji, kliknęliśmy. Open Graph będzie na ich podstawie dobierał powiązane informacje wpisywane w wyszukiwarce, niezależnie od kontekstu czy braku powiązania z naszymi zainteresowaniami „lajkowanych” konkretnych stron. Mam tu na myśli przede wszystkim fanpage’e tworzone dla żartu, do których też dla zabawy dołączaliśmy.

Pół biedy, jeśli mamy ustawioną widoczność tylko dla znajomych. W przypadku ustawień zaznaczonych jako publicznie, polecam je zmienić pod tym linkiem – https://www.facebook.com/nazwa_użytkownika/favorites

lubieto

Po uruchomieniu strony ustawień ulubionych zaznaczamy ich edycję.

ulubione

Widzimy tu książki, filmy, muzykę, itp. kategorie, które polubiliśmy, a ogólnie rzecz biorąc – wszystkie nasze lajki związane z naszymi zainteresowaniami. Raczej dokonane zgodnie z nimi, nie sądzę abyście tutaj znaleźli jakieś „kwiatki”:). Przechodzimy więc niżej, gdzie mamy ustawienia stron, które polubiliśmy.

set

Tutaj więc możemy zmienić widoczność wszystkich naszych polubionych stron, ewentualnie przejrzeć je wszystkie i odznaczyć te, z którymi raczej wolelibyśmy nie być utożsamiani.

lubiane

Jak już wiemy Graph Search będzie opierała się na czterech obszarach: danych o nas, o naszym statusie, które udostępniamy powiązane z naszymi zainteresowaniami. Pozostają jeszcze jednak zdjęcia i lokalizacje, które umieszczamy na naszym koncie. Tutaj jednak to już kwestia widoczności naszych postów i zdjęć, które w nich umieszczamy, podobnie jak i lokalizacji, w których się meldujemy. Zwykle robimy to w pełni świadomie i nie widzę tu zagrożeń w postaci dziwnych wyników wyszukiwania. Wręcz nawet będą przydatne dla naszych znajomych, a związane na przykład z naszymi rekomendacjami odwiedzanych miejsc, wyjazdów itp. Poza tym, w tym przypadku, każdorazowo przy samym wpisie możemy określać widoczność takich postów ze zdjęciami jak i z lokalizacjami przed samą ich publikacją.

Jednak, gdy mimo wszystko chcemy „na sztywno” ustawić ich widoczność dla wszystkich nowych wpisów, możemy to zrobić pod tym linkiem.

posty

Dla już opublikowanych postów tutaj.

stareposty

W przypadku lokalizacji, jeśli udostępnialiśmy ją publicznie, będzie więcej pracy – https://www.facebook.com/nazwa_użytkownika/map. W tym miejscu trzeba „ręcznie” każdą z nich pozmieniać.

lokalizacje

Kolejne dane, które domyślnie ustawione są na udostępnianie publicznie z możliwością szybkiej zmiany, to:

Lista obserwujących:

aaa

Obserwowane przez nas listy i osoby:

obserwowane

No i lista naszych znajomych – https://www.facebook.com/nazwa_użytkownika/friends:

Znajomi

Na koniec, już naprawdę ostatnie miejsce, gdzie możemy przejrzeć wszystkie nasze udostępnienia i też pozmieniać je indywidualnie, to Dziennik aktywnościhttps://www.facebook.com/nazwa_użytkownika/allactivity

akty

Polecam wyczyszczenie wyników wyszukiwania, zwłaszcza jeśli nie jesteście zadowoleni z podsuwanych na ich podstawie wyników:).

wyszukiwanie

Nawet, jeśli nie macie żadnych obaw, co do wprowadzanej wyszukiwarki, warto przejrzeć te wszystkie ustawienia. Może się okazać, że niektóre z nich domyślnie ustawione były jako publiczne, a sami nigdy tego nie weryfikowaliście.