Microsoft

Microsoft pracował nad kontrolerami doczepianymi do urządzeń mobilnych

Piotr Kurek
Microsoft pracował nad kontrolerami doczepianymi do urządzeń mobilnych
0

Przyszłość grania na smartfonach może wyglądać zupełnie inaczej. Ekrany dotykowe nie sprawdzają się przy rozbudowanych grach wymagających dostępu do czegoś więcej, niż wirtualna gałka analogowa i dwa przyciski. Jak sobie z tym poradzić?

Nie od dziś wiadomo, że granie na smartfonach i tabletach dalekie jest od doskonałości. Co prawda twórcy starają się przygotować swoje produkcje w taki sposób, by sterowanie ekranem dotykowym sprawdzało się jak najlepiej, jednak nie zawsze im to wychodzi. Problem pojawia się także w sytuacjach, w których chcemy zagrać w nieco większe produkcje. Ekran zaśmiecony jest wirtualnymi przyciskami, a o ergonomii nie ma co marzyć. Problem pojawi się także w niedługiej przyszłości, gdy na smartfonach i tabletach pojawi się nowa usługa strumieniowania gier xCloud. Oczywiście można zakupić specjalne mocowania do istniejących już padów — jednak kontroler z podpiętym telefonem lub tabletem wygląda dość komicznie. Być może nad rozwiązaniem tego problemu pracuje Microsoft, a pierwsze jego próby możemy zobaczyć poniżej.

Projekty i prototypy tego typu kontrolerów pochodzą z lat 2012-2014. Jak widać, już wtedy Microsoft interesowało się rozwiązaniami, które dadzą graczom możliwość wygodnego sterowania w najbardziej wymagających grach. Po sukcesie Nintendo Switch i odczepianych Joy-Conów, które mogą działać także samodzielnie, wizja pracowników Microsoft Research wcale nie musi być tylko ich wizją. W nadchodzącym czasie może stać się rzeczywistością — głównie za sprawą usługi, nad którą pracuje Microsoft.

xCloud to usługa strumieniowania, nad którą Microsoft pracuje już jakiś czas, a pierwsze oficjalne informacje zaprezentowane zostały na tegorocznych targach E3. Dziś wiemy nieco więcej o tej usłudze — trafia ona między innymi na urządzenia mobilne. Czy tak właśnie będą wyglądały kontrolery wspierające usługę strumieniowania gier? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Prace nad prototypami nie oznaczają wcale, że tego typu urządzenia trafią do sprzedaży. Z drugiej strony, tego typu rozwiązania mogłyby wyeliminować problemy stwarzane przez ograniczenia ekranów dotykowych w naszych smartfonach i tabletach. Jeśli chcecie poczytać na temat nadchodzącej usługi Microsoft, zapraszam na AntyApps, gdzie pisaliśmy więcej na temat xCloud.

Źródło: Windows Central

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu