Płatności i bankowość

Bank Pekao pozbywa się z oferty wszystkich kont, teraz będzie tylko jedno - Konto Przekorzystne

Grzegorz Ułan
40

To już trzeci bank w Polsce po Banku Zachodnim WBK i Alior Bank, które upraszcza swoją ofertę rachunków osobistych dla klientów indywidualnych.

Bank Pekao to drugi największy bank w Polsce, przed weekendem dokonali sporej zmiany w swojej ofercie, z której zniknęły dotychczasowe rachunki Eurokonto Intro, Eurokonto Kieszonkowe, Eurokonto Mobilne oraz Eurokonto Aktywne Plus. W ich miejsce pojawiło się nowe Konto Przekorzystne w dwóch wersjach - dla osób do 26 roku życia oraz powyżej tego wieku.

To ciekawy zabieg, z którego skorzystały w konstruowaniu swojej oferty wspomniane wcześniej banki, czyli Bank Zachodni WBK w przypadku oferty Konto Jakie Chcę i Alior Bank w ofercie Konto Jakże Osobiste. Osoby przed 26 rokiem życia to ważna grupa docelowa w sektorze bankowym, dlatego też banki zaczynają wyraźnie ją odznaczać w swoich ofertach proponując im korzystniejsze warunki dostępu i korzystania z rachunków osobistych.

Konto Przekorzystne dla klientów do 26 roku życia

Dla młodych klientów Banku Pekao nowe konto będzie całkowicie bezpłatne. Nie ma tu opłat za prowadzenie konta, obsługę karty wielowalutowej, płatności telefonem, przelewów internetowych (zatwierdzanych Tokenem Mobilnym), prowadzenie rachunku Eurokont Walutowych czy wypłat z bankomatów w Polsce i za granicą.

Konto Przekorzystne dla pozostałych klientów

Osoby powyżej 26 roku życia również mogą liczyć na korzystanie z bezpłatnego (prawie) konta, ale już pod pewnymi warunkami, oczywiście związanymi z aktywnym korzystaniem z konta.

Przede wszystkim trzeba zapewnić comiesięczne wpływy na konto w wysokości minimum 500 zł, przy czym nie może to być wpłata gotówkowa czy dokonana na podstawie przelewu pomiędzy własnymi rachunkami klienta, do tego trzeba wykonać przynajmniej jedną transakcję bezgotówkową kartą debetową lub poprzez aplikację PeoPay. Po spełnieniu tych warunków, korzystanie z konta czy karty będzie bezpłatne, podobnie jak wszystkie wypłaty z bankomatów własnych banku oraz dwie wypłaty w miesiącu z obcych bankomatów w kraju i za granicą.

W przypadku niespełnienia tych warunków, trzeba będzie płacić co miesiąc 6 zł za prowadzenie konta oraz 3 zł za kartę debetową, a wszystkie wypłaty z obcych bankomatów obciążone będą prowizją 2% (minimum 5 zł).

To ciekawy trend wśród polskich banków zapoczątkowany w zeszłym roku przez Bank Zachodni WBK i Alior Bank, polegający na upraszaniu oferty dla klientów indywidualnych przy jednoczesnym usuwaniu opłat za korzystanie z kont przy zachowaniu warunków, które nie są zbyt wygórowane. Osobiście wydaje mi się, że to też szykowanie się na obowiązek udostępnienia zupełnie bezpłatnych kont, tzw. rachunku podstawowego, które muszą pojawić się w bankach już w tym roku. Atrakcyjniejsza oferta tradycyjnych rachunków powinna zatrzymać tych klientów, dla których rachunek podstawowy byłby wystarczający.

Źródło: Bankier/Bank Pekao.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu