Polska

Od lutego już w każdym radiowozie za mandat zapłacisz kartą płatniczą lub Blikiem

Grzegorz Ułan
Od lutego już w każdym radiowozie za mandat zapłacisz kartą płatniczą lub Blikiem
12

Wyposażenie policjantów w terminale płatnicze dobiega końca, trwało to kilka miesięcy, ale finał już blisko. Od lutego bowiem już w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat będziemy mogli zapłacić kartą płatniczą lub Blikiem.

Dla przypomnienia pomysł ten pojawił się pod koniec zeszłego roku, o czym pisaliśmy Wam w grudniu - MSWiA chce, żeby Polacy mogli opłacać mandaty kartą bezpośrednio u funkcjonariusza. Zmiany w przepisach dokonały się we wrześniu 2017 roku w postaci nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, w którym pojawił się zapis o możliwości uregulowania grzywny nałożonej mandatem karnym w formie bezgotówkowej.

To spore ułatwienie, zwłaszcza dla obcokrajowców, o ile Polacy mogli zapłacić przelewem lub gotówką na poczcie, czy ostatnio kartą, ale przez internet, o tyle cudzoziemcy musieli płacić gotówką. Co w sytuacji, gdy nie byli w jej posiadaniu? Dodatkowy kurs do bankomatu.

mł. insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji:

Często policjanci spotykali się z pytaniem, zwłaszcza od osób, które na co dzień płacą kartą, dlaczego mandatu nie mogą zapłacić od razu, na miejscu. Zdarzały się sytuacje, że policjanci z obcokrajowcami jechali do bankomatu lub na pocztę po gotówkę, aby uiścić grzywnę, co było kłopotliwe i czasochłonne. Płatności bezgotówkowe znacznie usprawnią pracę policjantów i skrócą przebieg kontroli.

Do obsługi i wyposażenia Policji w terminale POS została wybrana firma eService, która do końca stycznia zakończy proces dostarczenia ich Policji. Od lutego każdy ukarany mandatem w Polsce będzie miał możliwość wyboru płatności bezgotówkowej za pomocą karty płatniczej lub Blika.

Photo: tupungato/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu