E-commerce

Konsument na Allegro - w 10-ciu punktach

Legal Geek
Konsument na Allegro - w 10-ciu punktach

Mój ostatni wpis dotyczący nowej ustawy o prawach konsumenta, która wejdzie w życie 25 grudnia, dotyczył sklepów internetowych oraz konsumentów kupują...

Mój ostatni wpis dotyczący nowej ustawy o prawach konsumenta, która wejdzie w życie 25 grudnia, dotyczył sklepów internetowych oraz konsumentów kupujących w takich sklepach. Dzisiaj, pozostając przy temacie nowej ustawy, w dziesięciu punktach przedstawię Wam, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów na Allegro.

1. Licytacja na Allegro nie jest aukcją publiczną

W nowej ustawie o prawach konsumenta występuje termin „aukcja publiczna”. Warto wiedzieć, że aukcje na Allegro takimi aukcjami nie są. Istotą aukcji publicznej, zgodnie z nową ustawą jest to, że w czasie jej trwania konsumenci składają oferty organizatorowi aukcji fizycznie w niej uczestnicząc lub mają taką możliwość co na portalach aukcyjnych internetowych typu Allegro nie ma miejsca. Dlaczego jest to takie istotne przeczytacie w punkcie drugim.

2. „Kupujesz teraz” czy licytujesz – nie ma znaczenia dla odstąpienia

Do tej pory konsument kupujący na Allegro w licytacji nie miał prawa odstąpienia od umowy – 25 grudnia to się zmieni. Niezależnie od tego czy konsument skorzysta z opcji „kup teraz” czy też kupi przedmiot wygrywając licytację – będzie miał możliwość odstąpienia od umowy. Ustawa wyłącza to prawo tylko dla umów zawartych w drodze wspomnianych aukcji publicznych jakimi, jak już wiecie, aukcje na Allegro nie są.

3. Sprawdź od kogo kupujesz!

Nie chodzi mi tutaj tylko o opinię o sprzedającym, ale o to czy jest on przedsiębiorcą. Musicie pamiętać, że wszystkie prawa, które daje Wam, konsumentom, ustawa o prawach konsumenta dotyczą relacji przedsiębiorca-konsument (B2C). W przypadku sklepów internetowych nie ma tego problemu, ale na Allegro sprzedają zarówno przedsiębiorcy jak i konsumenci dlatego warto zapoznać się informacjami „o mnie” danego sprzedawcy.

Przedsiębiorcą jest zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jak i osoba prawna (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Allegro wychodzi naprzeciw konsumentom szukającym sprzedawców – przedsiębiorców oznaczając ich ikonką aktówki przy odnośniku „o mnie”.

Kupując u przedsiębiorcy zyskujesz m.in. prawo odstąpienia od umowy, o ile dla danego rodzaju umowy prawo to nie zostało wyłączone, a także związany z tym zwrot kosztów za najtańszy oferowany przez przedsiębiorcę sposób dostarczenia do Ciebie rzeczy. Tym samym zakup od przedsiębiorcy wiąże się dla konsumenta z dodatkowymi korzyściami.

4. Czy na pewno jesteś konsumentem?

Tak jak wspomniałam ochrona wynikająca z nowej ustawy o prawach konsumenta dotyczy tylko relacji B2C. Jeśli już wybierzecie swój upragniony produkt np. dywan i zależy Wam aby zobaczyć jak prezentuje się on na żywo, zanim ostatecznie podejmiecie decyzję czy zostaje z Wami mając na uwadze informacje z punktu 3 zapewne poszukacie sprzedawcy – przedsiębiorcy.

Zanim jednak dokonacie zakupu upewnijcie się, że umowę zawrzecie jako konsument. Być może dywan chcecie położyć u Was w domu, ale z rozpędu robicie zakupy ze swojego konta firmowego, albo weźmiecie fakturę „na firmę”, a to może utrudnić Wam wykazanie, że działacie jako konsument. Konsumentem, co reguluje kodeks cywilny, jest osoba fizyczna, która dokonuje z przedsiębiorcą czynności prawnej – czyli w przypadku Allegro zawiera umowę sprzedaży - niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Co ważne zakup konsumencki nie może być związany bezpośrednio z działalnością kupującego, a więc jeśli jesteś programistą prowadzącym działalność gospodarczą, ale kupujesz komputer prywatnie, nie „na firmę” to mimo tego, że pośrednio jest on związany z Twoim zawodem to w tym przypadku, o ile sprzęt zakupiłeś od przedsiębiorcy, nadal pozostajesz konsumentem.


5. Prawo do reklamacji nie tylko u przedsiębiorcy

Jednym ze sposobów reklamowania wad towaru związanych z niezgodnością towaru z umową jest, uregulowana przez Kodeks cywilny, rękojmia, która co do zasady przysługuje każdemu kupującemu od każdego sprzedawcy przez okres 2 lat od wydania rzeczy. Strony umowy mogą jednak odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć co nie może mieć miejsca w relacji B2C chyba, że szczególne przepisy na to zezwalają.

Czyli jeśli kupujesz na Allegro telefon od osoby fizycznej nie będącej przedsiębiorcą, a więc nie jesteś konsumentem (bo konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej z przedsiębiorcą!), musisz być przygotowany na to, że taki sprzedawca może swoją odpowiedzialność –sprzedawcy całkowicie wyłączyć.

Takie wyłączenie w przypadku przedsiębiorcy byłoby nieważne i mimo zapisów o wyłączeniu odpowiedzialności w opisie aukcji mógłbyś z rękojmi skorzystać. W relacji B2C ograniczenie odpowiedzialności za wady towaru możliwe jest tylko w przypadkach określonych w przepisach, czego przykład znajdziecie w punkcie szóstym,

6. Rok rękojmi? To możliwe

W przypadku gdy przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz okres odpowiedzialności za jej wady również w relacji B2C może zostać skrócony, ale maksymalnie do 1 roku. Tym samym kupując używaną rzecz musicie zwrócić uwagę na to czy okres rękojmi został przez sprzedawcę skrócony.

7. Od zakupu używanej rzeczy też można odstąpić

W artykule 38 ustawy o prawach konsumenta określającym sytuacje, w których prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje nie ma mowy o rzeczach używanych, a więc nawet jak kupisz trzydziestoletnią płytę winylową, oczywiście od przedsiębiorcy, możesz od umowy sprzedaży odstąpić. Co ciekawe od zakupu nowej płyty winylowej - w, jak to określa ustawa, zapieczętowanym opakowaniu, jeśli po dostarczeniu je otworzysz - odstąpić nie możesz.

8. Allegro nie jest sprzedawcą

Pamiętajcie, że generalnie Allegro nie jest sprzedawcą (może się zdarzyć, że będzie sprzedawać coś w swoim serwisie, ale w większości sprzedawcami będą inne podmioty) więc wszelką korespondencję związaną np. z reklamacją zakupionego towaru czy formularz odstąpienia od umowy musicie kierować do sprzedawcy, u którego kupiliście towar.

9. Zachowaj treść aukcji!

Warto zachować treść aukcji internetowej, na której kupujecie towar (np. zapisać ją na dysku twardym). Niezgodność towaru z umową (od której przysługuje rękojmia) polega m.in. na tym, że rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego czy też nie nadaje się do celu , o którym sprzedający poinformował kupującego przy zawarciu umowy. Takie zapewnienia na Allegro mają miejsce właśnie w treści aukcji. Posiadanie treści takiej aukcji (wraz ze zdjęciami) ułatwi Wam dochodzenie swoich praw w razie potrzeby.

10. Ważne kiedy licytacja się kończy a nie zaczyna

Może się tak zdarzyć, że aukcja zacznie się przed wejściem w życie nowej ustawy, a więc przed 25 grudnia, a zakończy się już w momencie obowiązywania nowych przepisów. Przepisy przejściowe do ustawy określają, że do umów zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. W przypadku licytacji momentem zawarcia umowy jest moment przybicia, w aktualnym regulaminie Allegro utożsamiany z chwilą zamknięcia licytacji, w której zostaje wyłoniony zwycięzca. Tym samym jeśli wygrałeś na Allegro aukcję rozpoczętą np. 24 grudnia, a zakończoną np. 2 stycznia 2015 roku będą Ci przysługiwały prawa, które zapewnia konsumentom nowa ustawa – np. na odstąpienie od umowy będziesz miał 14, a nie jak do tej pory, 10 dni.

Mam nadzieję, że te 10 wskazówek pozwoli Wam dokonywać lepszych i bardziej świadomych zakupowych wyborów.

Zofia Babicka-Klecor - prawnik z kilkuletnim doświadczeniem w branży IT oraz administracji publicznej.


Założycielka startupu i bloga LegalGeek.pl - którego misją jest dekompilacja języka prawniczego na tekst zrozumiały dla każdego geeka i nie tylko.

Prywatnie mama półtorarocznej córeczki, zapalony fotograf i miłośniczka Italii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu