E-commerce

Koniec z tanimi zakupami na AliExpress? Fiskus chce uszczelnić pobór VAT

Grzegorz Ułan
Koniec z tanimi zakupami na AliExpress? Fiskus chce uszczelnić pobór VAT
77

Jak możemy dziś przeczytać na stronach Rzeczpospolitej, Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa i… Poczta Polska pracują nad systemem, który pozwoli uszczelnić pobór VAT-u i cła za przesyłki, które kupują Polacy w chińskich sklepach internetowych.

Wśród polskich konsumentów panuje przekonanie, że przesyłki, których wartość nie przekracza 22 euro nie są opodatkowane, a te oznaczone jako prezent podnoszą ten limit do 45 euro.

Co na to Ministerstwo Finansów? Zwolnienie z podatku towarów o wartości do 22 euro nie dotyczy przedmiotów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego. Ministerstwo przekonuje, że bez znaczenia czy to osoba fizyczna czy firma, jeśli dokonuje importu towarów z innego państwa, również za pośrednictwem sklepu internetowego, musi uiścić podatek z tytułu importu towarów i nie mowa tu mowy o żadnych zwolnieniach z tego obowiązku.

Na takim sprowadzaniu towarów bez podatków cierpią też rodzime firmy, które płacą podatki i sprzedają za pośrednictwem na przykład portalu Allegro.

Paweł Klimiuk, dyrektor ds. komunikacji grupy Allegro:

Słyszymy od naszych sprzedawców, w większości polskich małych i średnich firm, że są tym zaniepokojeni. Nie są traktowani fair: prowadzą oficjalny import, płacą podatki, a rywalizacja z chińskimi producentami nie odbywa się w sposób uczciwy.

Jak to chcą zrobić? Na razie nie ma konkretnych informacji na ten temat, ale prawdopodobnie pomocna okaże się tu Poczta Polska, która w porozumieniu z Pocztą Chińską obsługuje transport Nowym Jedwabnym Szlakiem z Chin na całą Europę.

Przedstawiciel Poczty Polskiej:

Poczta zawarła porozumienie z Krajową Administracją Skarbową dotyczące współpracy w zakresie odprawy celnej przesyłek pocztowych.

Wydaje się, że nie będzie to proste, to jest mnóstwo liczonych w milionach przesyłek, które dociera do nas z Chin każdego miesiąca, ciężko więc sobie wyobrazić takie kontrole przeprowadzone na szeroką skalę w sortowniach Poczty Polskiej, niemniej ilekroć słyszę o pomysłach z uszczelnieniem VAT, zwykle kończą się one ogłaszaniem sukcesów obecnej ekipy rządzącej.

Źródło: Rzeczpospolita.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu