E-commerce

Honor za 1 zł położył serwery Allegro w 30 sekund. Polscy internauci nie zawiedli!

Grzegorz Ułan
Honor za 1 zł położył serwery Allegro w 30 sekund. Polscy internauci nie zawiedli!
70

Wszystko oczywiście za sprawą niecodziennej promocji, która wystartowała dziś w południe. Jak udało się nam zaobserwować trwała 30 sekund.

Promocja wystartowała dziś o 12:00, można w niej było kupić smartfona Honor 7c za 1 zł z okazji jego premiery na Allegro. Normalnie telefon ten kosztuje w Polsce 850 zł, a jego specyfikacja i warunki promocji przestawiają się następująco:

3 GB pamięci RAM + 32 GB przestrzeni na dane dostępny będzie od jutra (18 lipca) od godziny 12:00 w cenie 1 zł. W promocji udział weźmie tylko 100 pierwszych kupujących. Promocyjne egzemplarze dostępne będą jedynie w kolorze czarnym.

Nie dziwi zatem ogromne zainteresowanie, promocja wystartowała dokładnie o 12:00, ale wyłożyła serwery Allegro w 30 sekund. Jak udało się nam zaobserwować w tym czasie sprzedanych zostało około 300 sztuk Honora za złotówkę, tak więc można przypuszczać, że część która się nie załapała na telefon za 1 zł według kolejności, będzie musiała anulować rezerwacje. Honor 7C flagowym smartfonem nie jest, ale jego sprzedaż za 1 zł najwyraźniej rozpaliła wyobraźnię internautów. Normalnie za urządzenie trzeba zapłacić 849 złotych.

Honor za 1 zł - specyfikacja

Honor 7C pracuje pod kontrolą procesora Qualcomm Snapdragon 450. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej.  Dużym atutem smartfona jest ekran o przekątnej 5,99 cala o proporcjach 18:9 i rozdzielczości 1440 x 720 px. Energię dostarcza bateria o pojemności 3000 mAh. Całość pracuje pod kontrolą Androida 8.0 Oreo z nakładką graficzną EMUI.

Co istotne, smartfon ma też podwójny aparat. Składają się na niego matryce 13 Mpix oraz 2 Mpix. Oba o jasności f/2,2. Z przodu zatosowano aparat 8 Mpix z przysłoną f/2.0.

Największy minus Honora 7C? Brak NFC, co uniemożliwia wykorzystywać go do płatności zbliżeniowych.

Honor 7C sprawił, że Allegro nie działa

Dziwi brak przygotowania Allegro na tego typu promocje. Pewnie wielokrotnie robili symulacje ataków DDOS, a nie ustrzegli się przed naporem kilku tysięcy internautów, którzy chcieli zakupić w promocji smartfona.

Efektem takich awarii są sfrustrowani klienci. Czym innym jest brak możliwości zakupu smartfona, bo ktoś inny był szybszy, a czym innym niedziałająca strona www.

Co gorsza, pozostali użytkownicy serwisu zostali odcięci od korzystania z Allegro. Aktualnie bowiem są jeszcze ogromne problemy, by wbić się na stronę Allegro. Serwis był niedostępny przez kilka minut po wystartowaniu promocji. To naprawdę zaskakujące, że nikt nie przewidział, że Honor za 1 zł może spotkać się z takim zainteresowaniem.

Oświadczenie Allegro

Dostaliśmy właśnie oświadczenie Allegro w tej sprawie, publikujemy je w całości:

Serwis nie działał przez kilkanaście minut po godz. 12. Powodem rzeczywiście było gigantyczne zainteresowanie promocją zorganizowaną przez dystrybutora marki Honor - firmę Aetka. W ciągu kilkunastu sekund stronę z oferta próbowało obejrzeć prawie 600 tysięcy osób. Spodziewaliśmy się wzmożonego ruchu w związku z tą promocją, zresztą na co dzień na Allegro sprzedaje się ponad 1,2 miliona przedmiotów, więc jesteśmy przygotowani na duży ruch, ale zainteresowanie klientów tą ofertą przeszło nasze oczekiwania. Wszystkie telefony w promocyjnej cenie sprzedały się w ułamku sekundy. Wyjaśniamy co się wydarzyło po stronie infrastruktury IT i co możemy poprawić na przyszłość, żeby kolejne podobne promocje nie powodowały niedostępności serwisu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu