Felietony

Koniec z flagą czyli nowe logo Windows w stylu Metro?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Koniec z flagą czyli nowe logo Windows w stylu Metro?
31

Charakterystyczna czterokolorowa flaga Windows, towarzyszyła nam wiernie przez ponad 21 lat. Dla mnie osobiście kojarzy się ona głównie z długim bootowaniem systemu, które wydłużało z każdym mijającym miesiącem od instalacji. Czasy się jednak zmieniają. Windows 8 ma uruchamiać się dużo szybciej od...


Charakterystyczna czterokolorowa flaga Windows, towarzyszyła nam wiernie przez ponad 21 lat. Dla mnie osobiście kojarzy się ona głównie z długim bootowaniem systemu, które wydłużało z każdym mijającym miesiącem od instalacji. Czasy się jednak zmieniają. Windows 8 ma uruchamiać się dużo szybciej od swoich poprzedników. W związku z powyższym, może czas zmienić logo systemu?

Powyżej zobaczyć możecie nowe logo Windows. Klasyczna flaga zastąpiona została przez płaskie, jednokolorowe okno, złożone z czterech prostokątów. Stylistycznie nawiązuje ono do interfejsu Metro, który stanowić będzie główny element Windows 8 oraz prawdopodobnie przyszłych wersji systemu.

Co ciekawe, logo Windows w pewnym stopniu wraca do korzeni. Poniżej zobaczyć możecie logotyp systemu, który wykorzystywany był w Windows 1.0 oraz 2.X.


Źródło ilustracji: Wikipedia

Oczywiście, pierwsze okno było asymetryczne i części osób może bardziej przypominać chip na karcie płatniczej niż okno. Nie mniej uważam, że to właśnie to logo miało wpływ na design nowego logotypu.

Zmiana symbolu dużego Windows będzie zapewne wiązała się również ze zmianą logo Windows Phone. Według mnie, choć ujednolicenie logo jest czymś naturalnym to rezygnacja z flagi jest przedwczesna. Symbol jest bardzo rozpoznawalny na świecie. Porzucenie go jest moim zdaniem dużym błędem.


Źródło ilustracji: Wikipedia

Stanowi on nie tylko identyfikator systemu, ale i Microsoftu jako firmy. Podobnym błędem byłaby rezygnacja przez Apple z jabłuszka. Jednokolorowa flaga byłaby estetyczną aktualizacją logo, kolorystycznie dostosowaną do nowego designu systemu.

Z drugiej jednak strony, przecież to tylko logo... Ale czy aby na pewno?

Źródło: theverge.com

Aktualizacja: W sieci pojawiają się informacje jakoby nowe logo był mistyfikacją. Jednak, żadnego oficjalnego stanowiska Microsoftu, w tej sprawie nie odnalazłem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftlogoWindows 8