Felietony

Booktype – narzędzie, dzięki któremu przygotujesz swojego ebooka w kilkanaście minut. Antyweb testował Booktype jako pierwszy!

Kamil Mizera
Booktype – narzędzie, dzięki któremu przygotujesz swojego ebooka w kilkanaście minut. Antyweb testował Booktype jako pierwszy!
13

W dzisiejszych warunkach eksplodującej popularności e-publishingu napisanie i wydanie ebooka wydaje się czymś prostym i nieskomplikowanym. Jednak nic bardziej mylnego – o ile napisanie dobrej książki jest kwestią weny i warsztatu, o tyle stworzenie ebooka, który będzie dało się opublikować i przec...

W dzisiejszych warunkach eksplodującej popularności e-publishingu napisanie i wydanie ebooka wydaje się czymś prostym i nieskomplikowanym. Jednak nic bardziej mylnego – o ile napisanie dobrej książki jest kwestią weny i warsztatu, o tyle stworzenie ebooka, który będzie dało się opublikować i przeczytać jest zadaniem niełatwym. Oczywiście rynek odpowiada na tego typu potrzeby, a wręcz sam je kreuje. Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić niezwykle interesujące, ale co najważniejsze, użyteczne narzędzie, dzięki któremu stworzenie własnego ebooka jest naprawdę łatwe.

Oto Booktype – open sourcowy produkt Sourcefabric działający w przeglądarce, który dzisiaj miał swoją premierę na konferencji TOC 2012. Z czym mamy właściwie do czynienia? Z kreatorem treści i konwerterem w jednym połączonym z narzędziem do kolaboracji i budowania społeczności. Ale po kolei.

 

Booktype ma pomóc stworzyć Ci ebooka. W tym celu dostajemy prosty w obsłudze, acz funkcjonalny serwis, z paletą różnych narzędzi. Proces tworzenia e-książki jest bardzo prosty. Najpierw tworzymy listę rozdziałów/spis treści, który dowolnie edytujemy i wypełniamy contentem. Do tego celu dostajemy dość rozbudowany edytor treści, ale jeżeli wolicie pisać najpierw w jakimś pakiecie biurowym, a dopiero kopiować treść – nie ma z tym większego problemu. Gdy uzupełnimy nasze rozdziały, dodamy okładkę, opis książki i tym podobne zabiegi, możemy zdecydować, jaki format nas interesuje. Do dyspozycji jest ich kilka. Albo opublikujemy naszą książkę w wersji ebooka (epub, MOBI oraz opcja pod iBooks), albo w formie PDFa, doca, przez Lulu.com lub w ostateczności po prostu naszą książkę wydrukujemy. Każda z tych funkcji ma rozbudowane opcje edycji, dodawania własnego CSSa, określanie rozmiarów, itd. Po wybraniu formatu Booktype generuje link z wybraną przez nas formą i pobiera nam książkę na dysk. Nie pozostaje nam w tym przypadku już nic innego jak wybrać, gdzie chcemy sprzedać nasze dzieło (już wkrótce będziemy mogli to zrobić z poziomu serwisu).

 

Oczywiście powyższy opis jest uproszczony, gdyż trudno byłoby wymienić tutaj wszystkie funkcje. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że mamy do dyspozycji pełny zapis historii naszych poczynań na serwisie, co jest niezwykle pomocne, możemy również robić notatki czy zapisywać różne wersje danej książki. Najlepsze w tym wszystkim jest zaś to, że przygotowanie takiego ebooka naprawdę trwa bardzo szybko. Jeżeli masz już zapisaną gdzieś treści i wybrane grafiki, które chcesz zastosować, to „posklejanie” tego w Booktype to nie problem, a generator formatu działa naprawdę szybko. Co więcej, można dodać istniejącego już ebooka i go edytować na nowo. Aby przetestować działanie tego softu wybrałem dwa moje teksty z Antyweba i szybko zrobiłem z nich krótkiego ebooka. Zajęło mi to kilka minut, a oto efekt:

 

Booktype to jednak nie tylko edytor treści i konwerter, ale przede wszystkim narzędzie do kolaboracji. Na każdym etapie naszej pracy nad książką możemy współpracować z wybranymi przez nas osobami. Możemy ograniczyć się tylko do pracy nad notatkami lub czatowania, ale możemy też dać użytkownikom możliwość edytowania naszej treści. Booktype może się świetnie sprawdzić przy projektach mających na celu wspólnego pisanie książki, czy po prostu – jako sposób na poznanie opinii na temat naszej książki ewentualnie wprowadzenia korekty. Warto również zaznaczyć, że z tworzonych w Booktype książek tworzy się serwis, za pomocą którego autorzy mogą nawzajem się obserwować, wymieniać uwagi i, jeżeli jest ku temu wola, również wspólnie pracować nad treścią. Booktype może w tym przypadku stać się naprawdę ciekawą platformą spotkań autorów i wymiany spostrzeżeń.

 

Aby nie być posądzonym o pisanie laurki, nie mogę nie wspomnieć o tym, że przed twórcami projektu jeszcze jest sporo pracy. Nie wszystko działa tak, jak powinno. Czasami pojawiają się problemy przy konwersji treści, niektóre funkcje jeszcze do końca nie są aktywne. Jednak projekt dopiero co wystartował, a to, co mogłem zobaczyć, zarówno już gotowe funkcje, jak i kierunek, w którym to zmierza, upewnia mnie w przekonaniu, że Booktype to kawał dobrze wykonanej pracy i że odniesie to sukces.

Prosty w użyciu, ale multifunkcyjny edytor i kreator treści plus narzędzia do kolaboracji – Booktype to naprawdę ciekawy i użyteczny produkt, który z powodzeniem może zostać wykorzystany przez pisarzy w ich codziennej pracy nad książką. Prosty przykład: mam gotowego ebooka, ale potrzebuję fachowej korekty – zapraszam do mojego projektu odpowiednią osobę, która pracuje nad moim tekstem. Wszystko dzieje się na poziomie przeglądarki. Po skończonej korekcie nie pozostaje mi już nic innego, jak wygenerować ebooka w pożądanym formacie i spróbować go sprzedać. Coś czuję, że na dłużej zadomowię się na Booktype.

Jeżeli chcecie sprawdzić Booktype to na stronie projektu jest wersja demo, dzięki któremu możecie zacząć tworzyć własne książki. Zachęcam do sprawdzenia tego produktu i czekam na Wasze opinie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu