Komputery i laptopy

Komputer stacjonarny jakiego jeszcze nie było. Framework ponownie zaskoczył

Piotr Kurek
Komputer stacjonarny jakiego jeszcze nie było. Framework ponownie zaskoczył
Reklama

Framework, czyli firma która wsławiła się dzięki swoim modułowym laptopom, zaprezentowała swój pierwszy komputer stacjonarny: Framework Desktop. I może to brzmieć kuriozalnie, w końcu tradycyjne komputery stacjonarne od zawsze są modułowe, to… trzeba przyznać, że nowa propozycja Framework naprawdę się wyróżnia. Co więcej: wygląda naprawdę ciekawie!

Kompaktowy mini-PC z imponującymi możliwościami

Framework Desktop to komputer zamknięty w obudowie pojemności 4,5 litra. To mniej, niżco sprawia, że jest on mniejszy od konsol PlayStation 5 czy Xbox Series X. Jego sercem jest układ AMD Ryzen AI Max 385 AI Max+ 395 lub , który solidnie sprawdzi się zarówno w grach, jak i zadaniach wymagających wysokiej wyższej wydajności. Można dodatkowo komputer można mieć z konfiguracją wykorzystującą pamięci LPDDR5x aż 128 GB, co w świecie kompaktowych PC nie jest takie powszechne.

Reklama

Jednym z najciekawszych aspektów Framework Desktop jest wspomniana już modułowość. Użytkownicy mogą dostosować wygląd komputera dzięki wymiennym panelom frontowym (21 wariantów), a także opcji dwóch portów I/O z przodu.

Dodatkowo sprzęt w standardzie został wyposażony w standardową płytę mini-ITX, niestandardowy system chłodzenia opracowany wspólnie z Cooler Master i Noctua, 120 mm wentylatory, zasilacz 400W, minimalistyczne okablowanie dostosowane tak, by w obudowie panował możliwie najmniejszy chaos, a także opcjonalny uchwyt do przenoszenia.

Największą bolączką jest pamięć RAM, która została wlutowana i nie ma możliwości jej wymiany. Framework przyznał, że po miesiącach współpracy z AMD nie udało się znaleźć rozwiązania pozwalającego na zastosowanie wymiennych kości przy zachowaniu wysokiej przepustowości.

Ponadto kompaktowy PC posiada także solidny zestaw portów:

  • Ethernet (5Gbps),
  • 2x USB 4,
  • 2x DisplayPort,
  • 1x HDMI,
  • 2x gniazda M.2 2280 NVMe SSD (które zapewnią obsługę nawet 16 TB),
  • 2x USB-A oraz gniazdo słuchawkowe.

A jak to wypada dla naszego portfela? Ile kosztuje Framework Desktop

Framework Desktop jest oferowany w kilku konfiguracjach — zamówienia przedpremierowe można składać już teraz. Komputer bez dysku, systemu operacyjnego, kabla zasilającego i chłodzenia wyceniony został następująco:

  • 16 rdzeni CPU, 40 rdzeni GPU, 128 GB RAM – 10479 zł
  • 8 rdzeni CPU, 32 rdzenie GPU, 32 GB RAM – 5749 zł,
  • 16 rdzeni CPU, 40 rdzeni GPU, 64 GB RAM – 8359 zł.

Za dodatki wizualne — jak efekciarskie kafelki czy przeźroczystą obudowę także przyjdzie zainteresowanym dodatkowo dopłacić, a wszystkie szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama