No, właśnie. Co Ty na to? Gdybym zapytał o to jakieś 10, 20 lat temu, pewnie wielu z Was złapałoby się za głowę. Mimo wszystko w tak newralgicznych sprawach wolelibyśmy polegać na jakkolwiek empatycznym (zależnie od systemu opieki zdrowotnej) człowieku. A jednak, dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego - nie miałbym nic przeciwko temu, by z takiej choroby próbował mnie wyprowadzić komputer. Gdyby to miało zwiększyć moje szanse - czemu nie.
Trzeba pamiętać o tym, że branża medyczna już od dłuższego czasu romansuje z nowymi technologiami, również w tych zastosowaniach, które wymagają analizy sporych ilości informacji. Niedawno pisałem dla Was o tym, że AI od Google potrafi wykrywać raka piersi lepiej od radiologów - wszystko dzięki sieciom neuronowym. Natomiast teraz dowiadujemy się o tym, że naukowcy z Uppsala University we współpracy z Lund University, Karolinska Institute oraz Chalmers University of Technology wytworzyli komputerowy algorytm układający leczenie w przypadku neuroblastomy (nerwiaka zarodkowego). Jest to potencjalnie śmiertelny nowotwór wykrywany u dzieci charakteryzujący się komórkami układu nerwowego wewnątrz jego autonomicznej części, powodując przeróżne zaburzenia - czasami bardzo niejednoznaczne.
Naukowcy, budując algorytm wykorzystali dane genetyczne oraz farmakologiczne z różnych szpitali oraz uniwersytetów w Europie korzystając z inteligentnego algorytmu. Następnie, ten sam mechanizm zaproponował nowe metody leczenia, które mogą wpłynąć na rozwój neuroblastomy - ostatecznie doprowadzając do jej zniszczenia. Dzięki temu udało się wychwycić, że aktywacja receptora kannabinoidowego 2 (CNR2) może wpływać na spowolnienie rozwoju guzów. Podobnie z proteiną MAPK8.
Otrzymane dane zweryfikowano - przetestowano nowe rozwiązania lecznicze poprzez wykorzystanie ludzkich próbek, a także w badaniach w modelach zwierzęcych. Otrzymano niezwykle obiecujące wyniki: za pomocą przeprowadzonych eksperymentów potwierdzono, że wskazane przez algorytm metody doprowadzają do śmierci komórek neuroblastomy (zarówno w modelu ludzkim jak i zwierzęcym). Potwierdzono tym samym, że tego typu leczenie jest efektywne i powinno być w dalszym ciągu rozważane.
Czytaj również: Tego zapragnie Twój mózg
Inteligentne algorytmy będą miały coraz większe znaczenie w badaniach nad rakiem w nadchodzących latach, ponieważ mogą one pomóc nam, naukowcom, w znalezieniu nieoczekiwanych rozwiązań. Rozpoczęliśmy już duży projekt tutaj, w Uppsali, w którym kilka rodzajów raka u dzieci i dorosłych będzie badane w ten sposób. Mamy nadzieję, że może to zaowocować bardziej niespodziewanymi metodami leczenia.
Sven Nelander, Uppsala University
Komputer wyleczy ci raka
Terapie budowane przez inteligentne algorytmy mogą być ogromną szansą w przypadku chorób, które leczy się trudno, a także takich, w przypadku których nie ma efektywnej metody walki. To niezwykle obiecująca perspektywa - odpowiedź na pytanie z tytułu artykułu nasuwa się więc samo. Cóż, żyjemy w niezwykle ciekawych i naprawdę dobrych dla medycyny czasach. Kto by się spodziewał, że nowe technologie staną się aż takim sprzymierzeńcem lekarzy?
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu