Microsoft

Kolejny producent zainteresowany Windows Phone. To nie Sony i nie ZTE...

Maciej Sikorski
Kolejny producent zainteresowany Windows Phone. To nie Sony i nie ZTE...
3

Wydarzenia ostatniego tygodnia sprawiły, że dzisiaj dyskusja dotycząca rynku platform mobilnych skupiła się na dwóch systemach: Androidzie oraz Tizenie. Pierwsza platforma może sporo zyskać na sprzedaży Motoroli, drugiej (określanej często mianem yeti i nierzadko bagatelizowanej przez komentatorów)...

Wydarzenia ostatniego tygodnia sprawiły, że dzisiaj dyskusja dotycząca rynku platform mobilnych skupiła się na dwóch systemach: Androidzie oraz Tizenie. Pierwsza platforma może sporo zyskać na sprzedaży Motoroli, drugiej (określanej często mianem yeti i nierzadko bagatelizowanej przez komentatorów) znowu utrudniono wejście na rynek. W cieniu tych doniesień pojawiły się informacje na temat mobilnego systemu Microsoftu i warto je przywołać – możliwe, że gigant z Redmond doczeka się niedługo nowego partnera i wsparcia w branży smartfonowej.

Archos. Kojarzycie tego producenta? Młody nie jest, wypuszcza na rynek produkty z różnych gam, pewnie część z Was posiada ich sprzęt. Gdybym jednak miał wymienić jedno konkretne urządzenie tej firmy, to mógłbym tylko zrobić kwaśną minę. Miesiąc temu czytałem o ich smartfonach i smartwatchu w kontekście targów CES, ale wiele na ten temat nie powiem. Można to oczywiście uznać za przejaw ignorancji, lecz z drugiej strony, śledzić ofert wszystkich graczy po prostu się nie da, a ten gwiazdą nie jest, by poświęcać mu więcej uwagi. To nawet nie jest druga liga. Przynajmniej w segmencie smartfonów - z tabletami chyba lepiej sobie radzą. Oto nasz bohater. Ów bohater przymierza się podobno do produkcji smartfonów z platformą Windows Phone.

Źródłem tej plotki nie jest chiński serwis internetowy czy bliżej nieokreślona osoba pracująca u dostawcy komponentów, lecz CEO firmy Archos. Można zatem uznać, że producent faktycznie rozważa opcję wypuszczenia na rynek smartfonów z mobilnym systemem Microsoftu. Szczegóły? Tych niestety brak. Nie wiadomo, kiedy sprzęt miałby się pojawić na rynku, gdzie, o ilu smartfonach mowa – póki co padło jedynie luźne hasło: gdy nadejdzie czas wejdziemy na rynek z produktem współpracującym z Windows Phone. Potem pojawia się jednak inna ważna informacja: firma nadal będzie się skupiać przede wszystkim na systemie Google.

Wspomniana przed momentem sytuacja najlepiej obrazuje zmiany, jakie zaszły na rynku (nie tylko mobilnym). Jeszcze kilka lat temu korporacja z Redmond dobierała sobie partnerów i miała na nich olbrzymi wpływ – dzisiaj amerykańska korporacja szuka producentów i wedle pogłosek oferuje im bardzo korzystne warunki współpracy, a ci jakoś nie garną się do Microsoftu. Doszło do tego, że Archos, czyli mało znaczący gracz z branży mobilnej zastanawia się, czy wypuścić smartfon z platformą Microsoftu. Z jednej strony, można napisać, że w obecnej sytuacji każda pomoc jest mile widziana (a nawet na wagę złota) i Microsoft pewnie nie wzgardzi taką współpracą. Z drugiej jednak strony, widać, przed jak dużym wyzwaniem stoi amerykańska korporacja – znalezienie sposobu na rozkręcenie sprzedaży sprzętu z platformą Windows Phone i uczynienie z tego OS silnego gracza na rynku mobilnym będzie stanowić nie lada zagwozdkę dla firmy. Zwłaszcza, że Microsoft stanie się teraz producentem odpowiedzialnym za serię Lumia – to może zniechęcać inne firmy do wejścia na Windowsowe pole. Może, ale nie musi.

To, co wydaje się największym atutem Androida, czyli jego dostępność oraz silna pozycja, stanowi także wadę systemu, z której zdają sobie sprawę producenci: monopol da Google taką pozycję, jaką ma Microsoft na rynku komputerów. Jednocześnie trudno wybić się na tle innych firm za sprawą systemu. Niedawna sprzedaż Motoroli mogła uspokoić producentów i potwierdzić, że korporacja z Mountain View nie chce być ich bezpośrednim konkurentem, bo woli skupić się na rozwoju systemu. Ale owo skupianie się na rozwoju Androida może trochę niepokoić – kto wie, co planuje internetowy gigant? Microsoft może zatem czekać na swoją szansę, licząc na to, że producenci będą jednak szukali dywersyfikacji systemowej. Tyle teorii. W praktyce dociera do nas informacja, że Archos zastanawia się, czy wypuścić smartfon z Windows Phone…

Źródło informacji: trustedreviews.com via phonearena.com

Źródło grafiki: blogs.windows.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileSmartfonArchos