Microsoft

Czy właśnie poznaliśmy komplet nowości w aktualizacji dla Windows 8.1?

Konrad Kozłowski
Czy właśnie poznaliśmy komplet nowości w aktualizacji dla Windows 8.1?
55

Do tematu aktualizacji dla Windows 8.1 przygotowywanej przez Microsoft powracamy regularnie od pewnego czasu, ale tym razem prawdopodobnie poznaliśmy już komplet nadchodzących zmian. Do tego sami możemy przekonać się jakie nowości szykuje dla nas Microsoft. A tych cały czas przybywa. Uaktualnieni...

Do tematu aktualizacji dla Windows 8.1 przygotowywanej przez Microsoft powracamy regularnie od pewnego czasu, ale tym razem prawdopodobnie poznaliśmy już komplet nadchodzących zmian. Do tego sami możemy przekonać się jakie nowości szykuje dla nas Microsoft. A tych cały czas przybywa.

Uaktualnienie może okazać się znaczące, ponieważ Microsoft za cel obrał ułatwienie wykonania wielu czynności na urządzeniach niewyposażonych w ekrany dotykowe. Mowa tutaj o pojawieniu się niewielki menu rozwijanym po naciśnięciu na ikonę wyłączania systemu, która pojawiła się na ekranie Start. Obok niego widoczna jest także ikona lupy, umożliwiająca szybko dostęp do funkcji wyszukiwania. Dodatkowo, usprawnione zostało zarządzanie aktywnymi kafelkami, ponieważ użycie prawego przycisku myszy nie powoduje wywołania dolnego paska z dostępnymi funkcjami, lecz standardowego menu kontekstowego znanego z pulpitu.

Nadal narzekać można na brak bezpośredniego dostępu do informacji o godzinie i dacie, które stają się widoczne po uaktywnieniu paska Charms Bar lub przejściu do pulpitu. Właśnie na desktopie doświadczymy kolejnych zmian, takich jak przypinanie aplikacji ze Sklepu Windows do paska zadań. Po uruchomieniu tychże aplikacji za pomocą tego typu skrótów, pasek zadań pozostaje widoczny na ekranie, lecz w dostępnej w Sieci kompilacji Windows 8.1 (z dnia 14 stycznia) jest on pełen błędów i nie działa prawidłowo. Nie wiemy czy widoczność paska po przełączeniu się do aplikacji ze Sklepu Windows jest zamierzona.

Zupełną nowością jest pasek z nazwą aplikacji trybu Modern. Wraz z nim dostępny stał się przycisk pozwalający na szybkie zamknięcie aplikacji - kolejny ukłon w stronę użytkowników korzystajacych z myszki i klawiatury. Czy jest to pewien wstęp do umożliwienia uruchamiania takich aplikacji w trybie okienkowym? Na pewien sposób można tak to odebrać, gdyż pojawienie się takiej funkcji w następnych wydaniach systemu Windows jest już przesądzone. Drobną, acz użyteczną nowinką jest pojawienie się skrótu do klasycznego Panelu Sterowania w Ustawieniach komputera (tryb Modern).

Premiera opisywanej aktualizacji dla Windows 8.1 spodziewana jest 11 marca, dlatego nie zdziwiłbym się, gdyby do tego czasu lista zmian poszerzyła się o kolejne pozycje. Wiele wskazuje na to, że jest to ostatnia tak bogata aktualizacja dla Windows 8, lecz Microsoft będzie starał się utrzymać "ósemkę" w jak najlepszej kondycji. Oczywiście do czasu prezentacji Windows 9.

Zrzuty: wzor, winclub.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu