Felietony

Kolejne plany Nokii wobec smartfonów z Windows Phone

Konrad Kozłowski
Kolejne plany Nokii wobec smartfonów z Windows Phone
17

Najbliższa środa - 5 września - to dzień, w którym po Nokii spodziewamy się pierwszych smartfonów Nokii z Windows Phone 8 na pokładzie. Fińska firma nie będzie w tym temacie pierwsza, ubiegł ją już Samsung na targach IFA. Wygląda jednak na to, że Finowie wcale nie planują jedynie telefonów z najnows...

Najbliższa środa - 5 września - to dzień, w którym po Nokii spodziewamy się pierwszych smartfonów Nokii z Windows Phone 8 na pokładzie. Fińska firma nie będzie w tym temacie pierwsza, ubiegł ją już Samsung na targach IFA. Wygląda jednak na to, że Finowie wcale nie planują jedynie telefonów z najnowszym systemem mobilnym Microsoftu.

Pamiętacie Nokię Lumię 610? Z założeń miał być to tańszy smartfon z systemem Windows Phone. Jak wyszło, nie mnie to oceniać, jednak cena z jaką ta słuchawka wkroczyła na rynek wcale nie zapowiadała nawet nawiązania walki z tanimi smartfonami z Androidem. Mówimy tu oczywiście o sprzedaży detalicznej, bowiem ze względu na dogodne warunki umów fińskiego koncernu z operatorami komórkowymi na całym świecie, Lumia 610 w zdecydowanej większości ofert kosztowała jedynie symboliczną złotówkę, dzięki czemu szanse zawojowania rynku wzrosły kilkukrotnie.

Według źródeł serwisu The Verge na środową prezentację szykowane są dwa telefony, lecz nie dane będzie nam jeszcze poznać podczas tego wydarzenia smartfonu o nazwie kodowej "Glory" ("Chwała"). Co ważne, ma być on następcą wyżej opisanej "sześćset-dziesiątki". Najbardziej jednak zaskoczyła mnie informacja o tym, że "budżetowa" propozycja Nokii wcale nie będzie pracowała pod kontrolą Windows Phone 8, lecz najnowszej wersji jego poprzednika, oznaczonej numerkiem 7.8. Ponadto spodziewana jest nie wyróżniająca się niczym specyfikacja jak procesor o taktowaniu 800mhz czy typowej dla takich telefonów ilości 256 megabajtów pamięci RAM, jednak posiadać ma ekran o wielkości 4 cali.

Nokia Lumia 900 z systemem Windows Phone 7.8

Najprawdopodobniej Nokia chce w ten sposób wykorzystać brak wizualnych różnic (na pierwszy rzut oka) pomiędzy obydwoma wersjami systemu, ponieważ nadchodząca aktualizacja dla "siódemki" również ma wprowadzić zmianę w wielkości kafelków. Z drugiej zaś strony, jeżeli cena takiego telefonu byłaby naprawdę niska, to chyba moglibyśmy wybaczyć Nokii brak najnowszej wersji systemu, przecież podobne praktyki stosuje wiele firm produkujących urządzenia z Androidem, ponieważ nadal na rynku pojawiają modele z "archaicznym" Androidem 2.2 lub 2.3. sprzed prawie dwóch lat.

Źródło, foto: 1, 2, 3.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NokiaLumiaLumia 610wp8