Chrome

Kolejna prawdziwa aplikacja offline dla Chrome - o to właśnie chodzi

Konrad Kozłowski
Kolejna prawdziwa aplikacja offline dla Chrome - o to właśnie chodzi
24

Zaledwie wczoraj opisywałem dla Was ciekawy dodatek o nazwie Panel View for Google Music, który pozwala na wygodne używanie usługi muzycznej Google, wykorzystując nowy typ aplikacji Chrome. O wzmożonej aktywności Googlersów oraz pozostałych deweloperów odnośnie tworzenia nowych, chciałoby się powiedzieć "prawdziwych" aplikacji dla Chrome również słyszymy już od jakiegoś czasu, a na efekty nie trzeba zbyt długo czekać.

Dobrze znane wszystkim usługi "na później" cieszą się coraz większą popularnością i nie jest to zbyt wielkim zaskoczeniem. Ilość informacji jest przytłaczająca, a ciągle pojawiające się nowe wiadomości skutecznie odciągają nas od tak normalnej czynności jak przeczytanie artykułu. Pocket, Readability i Instapaper to te najbardziej znane i nie będę ukrywał właśnie pierwsza z nich jest dla mnie numerem jeden. Od dziś mam kolejny powód, by nie zamieniać Pocket na żadną z innych usług, a stało się tak, ponieważ udostępniona została oficjalna aplikacja usługi dla przeglądarki Chrome, pozwalająca na czytanie artykułów w trybie offline.

Jak na razie aplikacja działa jedynie na deweloperskiej wersji przeglądarki Chrome (kanał Canary), lecz na moim Chromebooku, gdzie kanał ten jest ustawiony jako domyślny nie ma żadnych przeszkód, by móc w każdej chwili sięgnąć po własne artykuły. Pomimo faktu, że Chrome OS jest systemem który operia swoje działanie na chmurze, to jednak coraz więcej czynności możemy wykonywać bez połączenia z Siecią i taki stan rzeczy naprawdę mi się podoba. W końcu od czasu do czasu może się zdarzyć, że przez dłuższą "chwilę" będziemy po prostu offline.

Po instalacji aplikacji należy się naturalnie zalogować na własne konto, a następnie w odrębnym oknie otwarta zostanie lista naszych artykułów, które wcześniej dodaliśmy do kolejki. W moim przypadku do pobrania było aż ponad 800 pozycji (tak, wiem...), ale wcale nie zajęło to aplikacji zbyt wiele czasu. Ważne, że aplikacja działa w ten sam sposób na Chrome OS oraz w przeglądarce Chrome, co jak się okazuje żadną zasadą nie jest.

To dopiero początek - tego typu aplikacji będzie coraz więcej, a ekosystem wokół przeglądarki Chrome już niedługo będzie poza zasięgiem konkurencji, takie jest moje zdanie. Z przyjemnością obserwuję więc, jak możliwości przeglądarki od Google przestają przypominać tradycyjną przeglądarkę, a zaczynają otwierać zupełnie nowe, do niedawna nieznane milionom osób możliwości Internetu i chmury. Co ciekawe, niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy z tego z jakich narzędzi korzystają, ale czy jest to istotne? Najważniejsze jest to, że technologie faktycznie potrafią ułatwić nam tak wiele rzeczy każdego dnia. A firma Google doskonale to rozumie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu