Windows

Kodi trafia do Windows Store. Platforma media center na każdy tablet i peceta z Win10

Tomasz Popielarczyk
Kodi trafia do Windows Store. Platforma media center na każdy tablet i peceta z Win10
22

Kodi, popularna, opensource'owa platforma typu media center jest teraz dostępna w formie aplikacji UWP w sklepie Windows Store.

Na swoim oficjalnym blogu twórcy Kodi tłumaczą, że przekonwertowanie aplikacji na UWP wymagało od nich sporo pracy. Było to jednak możliwe dzięki projektowi Desktop Bridge. To zestaw narzędzi udostępnionych przez Microsoft, które pozwalają na przeniesienie zwykłych programów win32 na nowy format. Co szczególnie istotne, deweloperzy nie muszą w tym celu dokonywać żadnych zmian w ich kodzie źródłowym.

Początkowo twórcy Kodi byli sceptycznie nastawieni do tego rozwiązania. Ich platforma wymaga akceleracji sprzętowej podczas odtwarzania wideo i audio. UWP mogło tutaj zwyczajnie nie podołać tak wymagającej aplikacji, jaką jest popularne media center. Deweloperów przekonał dopiero pracownik Microsoftu, który się z nimi skontaktował w tej sprawie. Przekonywał wówczas, że w siedzibie MS użytko Desktop Bridge do automatycznej konwersji Kodi i efekty były zadowalające. Warto dodać, że ekipa Kodi przez pewien czas współpracowała nawet z firmą z Redmond, co korzystnie wpłynęło nie tylko na ich projekt, ale też na sam konwerter.

Kodi w Windows Store jest zatem identyczną aplikacją jak ta, którą znajdziemy na oficjalnej stronie projektu. Dlaczego mielibyśmy korzystać właśnie z niej? Twórcy wskazują na kilka korzyści. Podstawową są automatyczne aktualizacje, które są instalowane w tle. Nie musimy się zatem przejmować tym, żeby posiadać zawsze najnowszą wersję programu. Ponadto Kodi UWP korzysta z tych samych plików użytkownika co wersja desktopowa. A to oznacza, że użytkownik może płynnie przełączać się między obiema wersjami bez utraty jakichkolwiek informacji. A skoro o nich mowa - twórcy dzięki obecności w Windows Store otrzymują znacznie więcej danych związanych z działaniem programu i sposobem jego wykorzystywania. Jak łatwo się domyślić, posłużą one z czasem do bardziej efektywnego udoskonalenia całej platformy.

Dostępna w Windows Store wersja Kodi nosi numer 17 (beta nr 2). Twórcy obiecują regularne aktualizacje i stały rozwój projektu. Wejście tutaj to prawdopodobnie dopiero początek. Z czasem Kodi prawdopodobnie pojawi się na innych platformach mających dostęp do Windows Store - kto wie czy nie również na konsolach Xbox One.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu