Świat

Kłopoty rosyjskiej Doliny Krzemowej, Putin niszczy szansę Rosji na skok technologiczny

Karol Kopańko
Kłopoty rosyjskiej Doliny Krzemowej, Putin niszczy szansę Rosji na skok technologiczny
26

. Niedawno rozegrały się tam sceny jako żywo wyjęte z politycznego dreszczowca (o sprawie pisze Bloomberg). Do Moskwy przyleciał jeden z dyrektorów Intela odpowiadający za prowadzenie światowych programów, Dusty Robbins, aby spotkać się z szefem Skolkowa, Wiktorem Vekselbergiem. Kiedy już przybył...

.

Niedawno rozegrały się tam sceny jako żywo wyjęte z politycznego dreszczowca (o sprawie pisze Bloomberg). Do Moskwy przyleciał jeden z dyrektorów Intela odpowiadający za prowadzenie światowych programów, Dusty Robbins, aby spotkać się z szefem Skolkowa, Wiktorem Vekselbergiem. Kiedy już przybył na miejsce, do budynku wtargnęli rosyjscy agenci, zarekwirowali  telefon Robbinsa i odprawili go na lotnisko. Do spotkania nie doszło.

Obecnie Intel nie komentuje tego incydentu, a jedyni „monitoruje sytuację” w Rosji i czeka na wyjaśnienie sytuacji. To jednak nie pierwszy taki incydent odkąd Putin zainteresował się schedą Miedwiediewa. Jak mówi były pracownik Kremla:

Idea Skolkowa jest dla rosyjskich liderów klątwą, ze względu na swój specjalny status i niepodległość. Bez ochrony ze strony Miedwiediewa nie ma ona szans na przetrwanie.

Jeszcze w zeszłym roku, w grudniu, cofnięta została część dotacji, co wytłumaczono potrzebą wspierania także innych przedsięwzięć. W lutym śledczy ogłosili, że przyjrzą się sprawie defraudacji 106 mln $, o co podejrzewają dwóch managerów Skolkowa, natomiast w kwietniu wytoczyli oni najcięższe działa i oskarżyli wiceprezydenta  ośrodka, Aleksieja Beltyukowa o to, że wsparł 750 tys. $ działania opozycjonisty Ilii Ponomarewa.

Beltukow tłumaczy się, że kwotę tę przeznaczył na poszukiwania ekspertów, którzy mogliby pomóc w rozwoju technopolii i wyjazdy do Nowojorskiej Akademii Nauk. Oto jak sam zainteresowany komentuje sprawę:

Nie ma sensu, aby niszczyć własny projekt. Przyniosłoby to wielką stratę dla kraju jeśli Skolkowo zostałoby zamknięte.

Nieoficjalnie mówi się, że jest to zemsta  za uczestnictwo Beltyukowa w protestach przeciwko Putinowi w 2011 i 2012.

Tak też umiera idea stworzenia w Rosji prężnego, umiędzynarodowionego ośrodka, który mógłby rywalizować z Dolina Krzemową. A jeszcze w 2010 roku, Miedwiediew podczas wizyty w Kalifornii roztaczał przez Skolkowem świetlną przyszłość. Ośrodek położony na 400 hektarach, miał stanowić dom dla naukowców i inżynierów wraz z rodzinami. W sumie miało tam mieszkać 25 tys. osób. Jak dotąd na rozwój Skolkowa przeznaczono 2,6 mld $. Dalsze finansowanie powoli ustaje.

Foto

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftrosjaIntelIBMputin