Funkcja "Klonowanie iPhone'a" pozwala na sterowanie smartfonem z poziomu komputera Mac. Już nie będzie trzeba sięgać po niego za każdym razem, gdy chcemy coś sprawdzić.
Funkcja, którą zaprezentowano na tegorocznym WWDC i z której od kilku tygodni korzystać mogli użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych, czy innych krajów, zabrakło w UE na premierę:
Z powodu niepewności regulacyjnej spowodowanej ustawą o rynkach cyfrowych, nie jesteśmy przekonani, że uda nam się wdrożyć trzy z tych funkcji – iPhone Mirroring, SharePlay Screen Sharing i Apple Intelligence – dla naszych użytkowników w UE w tym roku.
– mogliśmy przeczytać w komunikacie przesłanym do redakcji Financial Times, w którym Apple tłumaczy, że opóźnienia względem Stanów Zjednoczonych, czy innych krajów, spowodowane są regulacjami unijnymi i koniecznością dostosowania tych narządzi do warunków i przepisów obowiązujących w Unii.
Coś się jednak ruszyło, gdyż funkcja działa i u mnie na europejskim koncie Apple ID. Pierwsze uruchomienie Klonowanie iPhone'a sprowadza się do włączenia dedykowanej aplikacji, którą można uruchomić z poziomu Docka, folderu Aplikacje lub dzięki oknu Launchpad. Po krótkim wprowadzeniu okno iPhone'a pojawia się na wyświetlaczu Maca i pozwala na korzystanie niemal ze wszystkich funkcjonalności. Aplikacje i gry uruchamiają się bez mniejszego problemu – także w orientacji poziomej (ekran obraca się sam). Nie ma też żadnych przeszkód w korzystaniu z aplikacji bankowych. W przypadku IKO mogłem się zalogować do bankowości internetowej oraz dokonywać operacji, w tym przelewów BLIK. Działa też mObywatel, Spotify, czy Apple Music, a dźwięk z aplikacji odtwarzany jest z głośników komputera. Funkcja Klonowania iPhone'a działa z klawiaturą Maca oraz rozpoznaje specjalne skróty, np. command+1 przeniesie nas do ekranu głównego, command+2 otworzy okno przełączenia aplikacji, a command+3 uruchomi wyszukiwarkę Spotlight.
Tej funkcji smartfona miało nie być w Polsce. Nagle się pojawiła i działa fantastycznie
Jak już informowałem kilka dni temu, Klonowanie iPhone'a działa, ale nie jest idealna i brakuje w niej kilku istotnych rozwiązań. Przede wszystkim, korzystając z tej funkcji, nie można nawiązywać połączeń audio, czy wideo. Klonowany iPhone nie udostępnia ani mikrofonu, ani kamery komputerowi Mac. Alternatywą jest skorzystanie ze smartfona lub z opcji dzwonienia z poziomu Maca. Z wiadomych też przyczyn nie działa Face ID – więc niektóre aplikacje, do których logujemy się w ten sposób, będą wymagały podania kodu odblokowania. Nie działają też popularne platformy VOD, takie jak Netflix, Amazon Prime Video, czy Apple TV+. Co ciekawe, YouTube działa bez mniejszego problemu. Apple zwraca też uwagę, że korzystając z funkcji Klonowanie iPhone'a, nie działa Centrum Powiadomień. To jednak nie powinno stanowić większego problemu, gdyż powiadomienia są wyświetlane bezpośrednio na komputerze Mac.
Kto może korzystać z Klonowania iPhone'a? Funkcja przeznaczona jest zarówno dla komputerów Mac z układami Apple Silicon, jak i tych modeli, które są wyposażone w układ zabezpieczeń Apple T2 – chodzi tu przede wszystkim o ostatnie modele z procesorami Intel. Potrzebny też będzie iPhone z iOS 18. Dodatkowo należy spełnić te oto warunki:
- iPhone i Mac muszą być zalogowane na tym samym koncie Apple używającym uwierzytelniania dwupoziomowego
- iPhone i Mac muszą mieć włączone Bluetooth i Wi-Fi
- iPhone musi być zablokowany i znajdować się w pobliżu Maca. Może również się ładować i używać trybu StandBy
- iPhone nie może udostępniać połączenia komórkowego (Hotspot osobisty nie jest używany)
- Mac nie może połączenia internetowego ani używać funkcji AirPlay lub Sidecar
Aktualizacja 17.11
Wygląda na to, że zbyt szybko pospieszyłem się z informowaniem o tym, że funkcja Klonowania iPhone'a bez zapowiedzi udostępniona została w Unii Europejskiej, w tym Polsce. Wystarczyło wyjechać na chwilę poza granie UE, by klonowanie zadziałało bez konieczności zmieniania regionu Apple ID, czy kombinowania z VPN, lokalizacjami, lub innymi narzędziami. Co ciekawe, na stronach pomocy technicznej Apple dostępne są artykuły o tym narzędziu w językach krajów europejskich, w tym także po polsku. Strona "Klonowanie iPhone’a: korzystanie z iPhone’a na Macu" opublikowana została 11 listopada, funkcja ta pojawiła się u mnie na komputerze dwa dni później – 13 listopada, gdy powstał o niej pierwszy tekst na naszej stronie. Apple nie tłumaczy na inne języki stron pomocy technicznej, jeśli dana funkcja, aplikacja lub usługa tam nie działa. Można więc podejrzewać, że dostępność Klonowania iPhone'a to kwestia dni.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu